Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB)
Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB)
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Zgodnie z definicją, Instytucje Otoczenia Biznesu to: ,,bez względu na formę prawną, podmioty prowadzące działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, niedziałające dla zysku lub przeznaczające zysk na cele statutowe zgodnie z zapisami w statucie lub innym równoważnym dokumencie założycielskim. Posiadające bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencyjne niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP.”
W polskim systemie instytucji otoczenia biznesu jest wiele różnorodnych podmiotów ze względu na ich zakres działalności jak i grupy, do których są skierowane. W zbiorze wszystkich IOB wyróżnia się trzy główne grupy tych instytucji:
- ośrodki przedsiębiorczości, które zajmują się szeroką promocją przedsiębiorczości (która często skierowana jest do grup dyskryminowanych), dostarczaniem usług wsparcia do małych firm oraz aktywizacją rozwoju regionów peryferyjnych lub dotkniętych kryzysem strukturalnym;
- ośrodki innowacji, które zajmują się promocją oraz inkubacją innowacyjnej przedsiębiorczości, transferem technologii, dostarczaniem usług proinnowacyjnych, aktywizacją przedsiębiorczości akademickiej i współpracy nauki z biznesem;
- instytucje finansowe, które ułatwiają dostęp do finansowania działalności nowopowstałych oraz małych firm bez historii kredytowej. Zajmują się także dostarczaniem usług finansowych dostosowanych do specyfiki innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych.
Według najnowszego badania, ośrodków innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Polsce identyfikuje się 42 parki technologiczne, 23 inkubatory przedsiębiorczości, 41 centrów transferu technologii oraz 24 akademickie inkubatory przedsiębiorczości.
Z raportu wynika, że w Polsce działa aktualnie 130 instytucji pełniących istotną rolę w procesie dyfuzji technologii oraz wspierania rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości.
- Parki technologiczne (naukowe) są ukierunkowane na rozwój działalności przedsiębiorców i wykorzystują do tego nowoczesne technologie. Kompleksowo wspierają małych i średnich przedsiębiorców oferując im dostęp do infrastruktury technologicznej oraz usługi doradztwa i wsparcia w zakresie rozwoju i transferu technologii.
- Inkubatory przedsiębiorczości są wyodrębnioną jednostką, która mając do dyspozycji nieruchomość, kompleksowo wspiera początkujących przedsiębiorców od powstania pomysłu do uzyskania stabilności finansowej.
- Centra transferu technologii są jednostkami powoływanymi przez uczelnie lub instytuty Polskiej Akademii Nauk w celu sprzedaży lub nieodpłatnego przekazywania do gospodarki wyników badań i prac prowadzonych wewnątrz instytucji-matki. Działają one aby wspierać przedsiębiorczość, promować wyniki badań naukowych oraz kreować współpracę z biznesem.
Powyżej opisane Instytucje Otoczenia Biznesu są jedynymi podmiotami, które mogą wykonywać usługi doradcze, dofinansowane do 85%. Kwoty dofinansowania w nadchodzących naborach na Dolnym Śląsku to od 12 tys., aż do 50 tys. zł.
Wsparcie udzielane w formie grantu, może być przeznaczone na usługi z zakresu szeroko rozumianego doradztwa. Muszą być one zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami przedsiębiorstwa, m in. doradztwo dotyczące:
- wsparcia początkowej fazy rozwoju firmy (np. opracowanie biznesplanu, strategii rozwoju przedsiębiorstwa, monitorowanie biznesu);
- uzyskiwania i odnawiania certyfikatów zgodności dla wyrobów, usług, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej;
- projektowania, wdrażania i doskonalenia systemów zarządzana jakością i zarządzania środowiskowego;
- wykorzystywania zaawansowanych technologii informatycznych w przedsiębiorstwie;
- specjalistycznych instrumentów zarządzania i mapowania ryzyk/ryzyka w organizacji oraz tworzenia strategii zarządzania ryzykiem;
- wdrażania systemów ukierunkowanych na aspekty środowiskowe oraz odpowiedzialność społeczną przedsiębiorstw (np. FSC/PEFC, SBP i in.)
- doradztwa prawno-podatkowego związanego z rozwojem przedsiębiorstwa na rynku
Dofinansowanie będzie również skierowane na usługi w zakresie pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania działalności przedsiębiorstw, w tym:
- przygotowanie dokumentów i analiz niezbędnych do pozyskania zewnętrznego źródła finansowania, pomoc w pozyskaniu inwestora,
- analiza potrzeb i identyfikacja źródeł finansowania projektu – z wyłączeniem dokumentacji związanej z aplikowaniem o środki Funduszy Europejskich.