Dotacje unijne na uzyskanie patentu
Dotacje unijne na uzyskanie patentu
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Uzyskanie prawa wyłączności, które ma być również chronione poza granicami kraju, nie jest tanie. Wysoka cena może być przeszkodą dla wielu przedsiębiorców. Jednak, dzięki dotacjom unijnym, uzyskanie patentu staje się bardziej dostępne dla wszystkich. Inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 50%.
Polscy przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje unijne w ramach konkursu POIR 2.3.4. Ochrona własności przemysłowej. Celem działania jest wsparcie przedsiębiorstw z sektora MŚP w procesie uzyskania ochrony prawa własności przemysłowej w trybie krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym, z wyłączeniem zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony wyłącznie na terytorium Polski i jej realizacji.
Pomimo tego, że Polacy składają coraz większą liczbę wniosków w Europejskiej Organizacji Patentowej, wciąż daleko nam do średniej unijnej, czy liderów.
Przykładowo w 2014 r. złożyliśmy 475 zgłoszeń, a Niemcy 25 621. Jest to znacząca różnica, gdyż przytoczona liczba stanowi zaledwie 12,5% wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP. Dla porównania Niemcy chronią mniej więcej połowę wynalazków na międzynarodową skalę.
Procedury związane z przyznaniem patentu są długotrwałe i kosztowne. Dotacje na uzyskanie patentu mogą być więc sporą zachętą dla Polaków.
Koszt uzyskania ochrony waha się w granicach od 10.000zł do nawet 1.000.000zł. w zależności od stopnia złożoności wynalazku oraz liczby państw, w których przedsiębiorca będzie ubiegał się o ochronę. Maksymalna intensywność dofinansowania wynosi do 50% wartości kosztów kwalifikowalnych. Firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, będą miały możliwość uzyskania wsparcia, dzięki któremu mogą zaoszczędzić połowę kosztów.
Dla kogo pieniądze?
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się wyłącznie podmioty spełniające kryteria mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy, a obszar planowanej ochrony musi wykraczać poza granice Polski.
Zakres projektów może obejmować m.in.:
- uzyskanie ochrony własności przemysłowej w postaci:
– patentów,
– praw z rejestracji na wzory przemysłowe
– praw ochronnych na wzory użytkowe - realizacji ochrony prawa własności przemysłowej:
– unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru
przemysłowego lub
– stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Refundacja za doradztwo:
Projekty mogą obejmować również zakup usług doradczych, np.: analiza czystości patentowej, poszukiwanie i dobór potencjalnych partnerów biznesowych, analizy i ekspertyzy prawne, ekonomiczne, marketingowe i techniczne dotyczące przedmiotu zgłoszenia. Jednak łączna wartość doradztwa nie może przekroczyć 30%. kosztów kwalifikowanych projektu.