Błędy popełniane przy składaniu wniosku unijnego
Błędy popełniane przy składaniu wniosku unijnego
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Przedsiębiorca, chcący ubiegać się o dofinansowanie w ramach swojej działalności często zadaje sobie pytanie jakie kryteria musi spełniać i na jaki cel może pozyskać fundusze unijne. Nie jest do końca świadomy faktu, że to on powinien wykazywać inicjatywę i już na początku jasno określić przedmiot dofinansowania.Często przedsiębiorcy decydują się na napisanie wniosku o dotacje unijną na własną rękę. Niestety, bardzo rzadko taki zabieg przynosi sukces. Dlaczego? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy składaniu wniosku unijnego?
Świadomość przedsiębiorcy, co chce się dofinansować oraz pomysł w jaki sposób to osiągnąć są kluczowymi elementami, decydującymi o możliwości realizowania dalszych etapów procesu ubiegania się o pomoc. Najważniejszy jest pomysł, który pochodzi bezpośrednio od przedsiębiorcy. Może to być przykładowo chęć stworzenia nowego produktu, lub wejścia z nim na rynki zagraniczne. Nie trzeba z góry mieć określonej strategii, ale posiadać pewną, chociaż wstępną koncepcję i czynić w tym kierunku pierwsze kroki.
Innym błędem popełnianym przez wnioskodawców w procesie starania się o dofinansowanie jest chęć otrzymania funduszy na coś, co już istnieje. Przedmiotem dofinansowania powinien być innowacyjny produkt, nie musi on zawierać najnowocześniejszych, zaawansowanych technologii, ale istotne jest aby w jakiś sposób odróżniał się od innych – takich, które już istnieją na rynku. Innym pomysłem, może być chęć otrzymania środków na eksperymentalne, innowacyjne badania. Chodzi o badania, które do tej pory nie były powszechnie stosowane w branży, w której działa przedsiębiorca.
W poszukiwaniu obszarów i dziedzin, w ramach których można pozyskać fundusze pomocna może być strona www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Znajdziemy na niej interesującą nas opcję, zawęzimy przedmiot poszukiwań do konkretnego regionu i dowiemy
się o możliwościach otrzymania wsparcia.
Zdarza się również, że wnioskodawca chce pozyskać środki na coś, co wydaje mu się być innowacyjne, np. komputery, dzięki którym ulepszy swój system sprzedaży. Problem tkwi w tym, że fundusze są udzielane w ramach rzeczywistych, faktycznych nowości.
Aby udzielić odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę stanowi istotę autentycznej nowości warto rozważyć następujące aspekty:
- Czy przedsiębiorca poszukuje nowego produktu – czy dba o to czego oczekują klienci, czym są zainteresowani, czy potrzebują nowych cech, funkcji produktów lub usług?
- Czy przedsiębiorca zamierza wprowadzić innowacje, usprawnienie, udoskonalenie dotychczasowego produktu, usługi lub technologii?
- Czy przedsiębiorca jest skłonny do przeprowadzenia eksperymentalnych prac, badań w związku z przedmiotem prowadzonej przez niego działalności?
Jeżeli po analizie tych aspektów uzna, że jest to przedmiot jego zainteresowania i w ramach takich działań chce uzyskać dofinansowanie, to jest na dobrej drodze, aby taką pomoc otrzymać.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
7 BŁĘDÓW PRZY WPEŁNIANIU WNIOSKÓW
SKĄD ZDOBYĆ PIENIĄDZE NA REALIZACJE WŁASNEGO BIZNESU
WNIOSKI O DOTACJE – NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY