
7 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY WYPEŁNIANIU WNIOSKÓW

7 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY WYPEŁNIANIU WNIOSKÓW
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Prawidłowe wypełnienie wniosku może być wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne błędy, które mogą pojawić się podczas wypełniania różnego rodzaju dokumentacji.
1. Nieczytanie instrukcji
Najbardziej oczywista rzecz, każdy zna ją z autopsji. Niedokładne zapoznanie się z regulaminem, wytycznymi, czy instrukcją wniosków jest pierwszym i najczęściej popełnianym błędem. Jeżeli wnioskodawca podejmie już taką próbę- to robi to w sposób nieprecyzyjny i powierzchniowy. Nie ma możliwości aplikacji bez kilkakrotnego prześledzenia wytycznych! Dlatego już na starcie uważaj przy wypełnianiu wniosków.
2. Brak planu
Wypełnienie wniosków w większości przypadkach jest skomplikowanym procesem wymagając przeprowadzania odpowiednich działań rozłożonych w czasie. Uniknięcie błędu nr 1 wiąże się z poświęceniem kilku godzin, czasami kilkunastu. Co z resztą? W jeden wieczór nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić. Potrzebny jest przemyślany plan uwzględniający przygotowanie wymaganej dokumentacji, konsultacje z ekspertami, wyjaśnienie niezrozumiałych sformułowań.
3. Odkładanie w czasie wypełnienie wniosku
Odkładanie zadań w czasie jest jedną z konsekwencji wcześniejszego błędu (nr 2 brak planu). Przedziały czasowe składania wniosków istnieją dla poprawki ewentualnych błędów, doniesienia brakując dokumentów, dopięciu formalności. “Mam jeszcze dużo czasu” jest znaną wymówką, jednak przy sporządzaniu aplikacji nie ma na co czekać.
4. Błędy języokwe : )
Pomyłki ortograficzne, składni sformułowań, użycia nieodpowiedniej formy, nie wynikają z braku kompetencji wnioskodawcy. Przed ostatecznym złożeniem dokumentów przeczytaj dokładnie każdy podpunkt aplikacji, dodatkowo wykorzystaj rodzinę, znajomych, aby zrobili to ponownie. Prosta, oczywista wskazówka, jednak niepraktykowana przez osoby wypełniające wnioski.
5. Pozostawianie pustych pozycji
Okienek, pól do wypełnienia jest bardzo wiele i między innymi dlatego wnioskodawca potrafi je pominąć z niesłychaną łatwością. Ta prosta pomyłka może wiązać się z koniecznością poprawki w aplikacji, a nawet w poszczególnych przypadkach z odrzuceniem wniosku!
6. Fantazjowanie
Przy wypełnianiu wniosków bardzo ważne jest realne podejście do rzeczywistości. Naciąganie opinii, pisanie o swojej firmie w samych superlatywach to kolejny nagminny błąd. Papier przyjmie wszystko, ale oceniający wniosek już niekoniecznie. Zweryfikowanie fałszywych informacji jest bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć w internecie, w skrajnych przypadkach może dojść do wykonania paru telefonów. Znacznie skuteczniejsze jest pisanie prawdy popartej faktami.
7. Odrzucanie pomocy
Nie bój się dać sobie pomóc! Istnieją bezpłatne konsultacje dotyczące prawidłowego wypełniania wniosków, udzielania informacji na temat dotacji, refundacji, dofinansowań unijnych.
Natomiast w przypadku skomplikowanych operacji (np. wnioski inwestycyjne) zaufaj specjalistom, firmy takie jak InServices specjalizują się w profesjonalnym doradztwie biznesowym według modelu wygrana-wygrana (ang. win-win) dającemu korzyści obu stronom.
Przeczytaj również o kosztach kwalifikowalnych i nie popełnić błędu.
Tagi: poradnik, wnioski