
SŁOWNIK POJĘĆ: KAMIENIE MILOWE

SŁOWNIK POJĘĆ: KAMIENIE MILOWE
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Kamienie milowe w projekcie badawczym to punkt w projekcie, w którym zostaje podjęta decyzja, czy nasz projekt będzie dalej realizowany, czy zostaje zamknięty bez uzyskania pożądanych efektów. Kamienie milowe opisują wystąpienia konkretnych okoliczności, dlatego używa się ich również jako punkty kontrolne po to, aby móc monitorować, czy przebieg naszych prac nad projektem zmierza w dobrym kierunku.
Wyznaczenie kamieni milowych jest więc istotną czynnością, która ułatwia nam drogę do osiągnięcia celów projektu. Dzięki nim możemy na bieżąco korygować błędy w projekcie i uniknąć ich nagromadzenia. Niewłaściwe umiejscowienie kamieni może mieć wpływ na końcowy etap projektu badawczego.
Wystąpienie kamienia milowego przeważnie wiąże się z dalszymi decyzjami dotyczącymi rozwoju projektu, dlatego umiejscowienie ich w końcowej fazie projektu nie jest dobrą decyzją. Niemożliwe byłoby wtedy skorygowanie błędów, które mogłyby pojawić się w końcowej fazie projektu.
Cechy charakterystyczne kamieni milowych:
– opracowuje się je autonomicznie dla każdego projektu
– brak możliwości osiągnięcia kamienia milowego, skutkuje przerwaniem, a w najgorszym wypadku przerwaniem projektu
Rola kamieni milowych w projektach badawczych
Kamienie milowe są jednym z ważniejszych wydarzeń w projekcie. Najczęściej ustanawiają koniec jakiegoś etapu. Na etapie planowania musimy stworzyć harmonogram (opis kolejności i czasu trwania kolejnych etapów jakiegoś przedsięwzięcia), w którym uściślimy daty. Kolejnym etapem będzie wybór najważniejszych wydarzeń ukazujących postęp projektu. W ten sposób możemy ocenić szanse na pomyślne zakończenie naszego przedsięwzięcia.
Wskazówki dotyczące prawidłowego wyznaczania kamieni milowych
- Kamień milowy powinien być mierzalny
- Kamień milowy winien być zrozumiały dla wszystkich
- Kamienie milowe powinny służyć jako punkty kontrolne
- Należy wyznaczyć kilka punktów, aby uniknąć zamknięcia projektu
- Kamień milowy powinien zezwalać na rozliczenie istotnej części naszego planu
- Kamień milowy winien być jasno określony oraz mieć jednoznaczny cel
- Daty osiągnięcia kamieni milowychw projekcie powinny być konkretnie określone
Praktyczne wykorzystanie kamieni milowych
Kamienie milowe świetnie sprawdzają się jako identyfikatory kolejnych etapów projektu.
Przykładowo jeśli celem projektu jest utworzenie centrum naukowo-badawczego, to między jego początkiem, a końcem pojawi się kilka kamieni milowych. Dzięki nim kierownik tego projektu, jest w stanie przewidzieć koszt całości projektu przed kolejnym możliwym do wyznaczenia kamieniu.
Kamienie milowe pełnią tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ zestawiają dany zbiór zadań. Zatwierdzenie punktu kontrolnego, oznacza przejście do kolejnej fazy projektu.