Rozwój działalności w ramach LGD Lider A4
Rozwój działalności w ramach LGD Lider A4
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Ogłoszono nabór w ramach wniosków na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej obejmujący dofinansowaniem wdrożenie innowacji produktowych oraz procesowych poprzez zakup maszyn i urządzeń czy wartości niematerialno-prawnych. Konkurs jest dedykowany przedsiębiorcom z sektora MŚP prowadzącym działalność na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Lider A4” obejmującej gminy: Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Domaniów. Poziom dofinansowania dla mikro i małych przedsiębiorstw wyniesie nawet 70% poniesionych kosztów kwalifikowalnych, a maksymalna wysokość wsparcia to 300 tys. złotych dla jednego Beneficjenta.
Lokalna Grupa Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Gmin Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Domaniów– Lider A4, ogłosiła nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na: Rozwijanie Działalności Gospodarczej. Nabór wniosków odbędzie się w terminie: od 01 marca 2021 r. do 15 marca 2021 r.
Czym są Lokalne Grupy Działania?
Lokalne Grupy Działania (LGD) są to stowarzyszenia tworzone zwykle na obszarach wiejskich, które zawiązywane są na zasadzie partnerstwa terytorialnego. Grupy te zrzeszają przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego) oraz osoby zamieszkujące dany obszar wyznaczony granicą gmin członkowskich. Wszystkie LGD przygotowują swoje indywidualne Lokalne Strategie Rozwoju (LSR), a obszary nimi objęte muszą być spójne i liczyć minimum 30 tys. i maksimum 150 tys. mieszkańców. Każda Lokalna Grupa Działania, zaakceptowana przez samorząd danego województwa, może korzystać ze środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W ramach rozdysponowania środków z PROW , każda lokalna grupa działania ustala cele ogólne oraz cele szczegółowe Lokalnej Strategii Rozwoju i ustala harmonogram wdrażania prac związanych z ich osiągnięciem.
Kto może ubiegać się o dotacje?
Podmioty wskazane w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020:
- Osoba fizyczna;
- Osoby prawne, w tym m.in. kółka rolnicze, JST z wyłączeniem województw, ich związki bądź ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie, kościoły, związki wyznaniowe;
- Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawy przyznają zdolność prawną.
Beneficjentem może być Lokalna Grupa Działania zwana dalej „LGD” jedynie w przypadku: „operacji własnych LGD”, „projektów grantowych” tj. operacji, gdzie beneficjentem ubiegającym się o wsparcie przed podmiotem wdrażającym jest LGD, i to LGD jest wskazywana w systemie jako beneficjent; operacja taka składa się z szeregu grantów, których realizatorami są różnorodne podmioty działające na obszarze objętym LSR, wszystkie granty wchodzące w skład projektu grantowego, są projektami komplementarnymi i łącznie przyczyniają się do realizacji, założonych dla danego projektu grantowego, celów i wskaźników.
Grupą docelową projektu są przede wszystkim mikro i małe przedsiębiorstwa prowadzące działalność na obszarze Lokalnej Grupy Działania Lider A4. W skład obszaru wchodzą Gminy: Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Domaniów.
Poziom dofinansowania i wkład własny
Wartość minimalna dofinansowania projektu wynosi 50 tysięcy, a wartość maksymalna wsparcia to 300 tysięcy złotych.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi do 70% dla mikro i małych przedsiębiorstw.
Beneficjent pomocy musi wnieść wkład finansowy w wysokości, co najmniej 30 % kosztów kwalifikowalnych, pochodzący ze środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania, w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego.
Wsparcie będzie udzielane w formie refundacji.
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
Konkurs dotyczy przede wszystkim zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Koszty kwalifikowalne obejmują koszty:
- zakupu dóbr i usług;
- wykonania robót budowlanych;
- organizacji i przeprowadzenia spotkania, szkolenia, wydarzenia promocyjnego itp.;
- najmu, dzierżawy lub zakupu oprogramowania, sprzętu, narzędzi, urządzeń lub maszyn, materiałów lub przedmiotów;
- zakupu środków transportu przy czym koszt nie może przekroczyć 30% pozostałych kosztów;
- kwalifikowalnych operacji, pomniejszonych o koszty ogólne;
- zatrudnienia osób zaangażowanych w realizację operacji tylko w przypadku operacji o charakterze szkoleniowym, funkcjonowania nowoutworzonych sieci oraz inkubatorów przetwórstwa lokalnego;
- ogólne;
- inne koszty związane z realizacją operacji, niezbędne do osiągnięcia jej celu oraz racjonalne;
- wartość wkładu rzeczowego, w formie nieodpłatnej pracy ustala się jako iloczyn liczby przepracowanych godzin oraz ilorazu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy, i liczby 168.
Nie ma możliwości wsparcia zakupu używanych maszyn, urządzeń, sprzętu lub innego wyposażenia objętego operacją, za wyjątkiem zakupu eksponatów w ramach operacji dotyczących zachowania dziedzictwa.
Nowy środek trwały to wytworzony (wyprodukowany) przez fabrykę (zakład przemysłowy) środek trwały, który przed nabyciem nie był w jakiejkolwiek formie używany. Muszą to być fabrycznie nowe środki trwałe, co oznacza, że powinny one pochodzić bezpośrednio od producenta lub od podmiotów pośredniczących w ich obrocie. Za fabrycznie nowe środki trwałe można również uznać nabyte od innych zbywców, w przypadku gdy uprzednio nie były używane (eksploatowane) oraz nigdy nie zostały zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych i nie podlegały amortyzacji.
Wartości niematerialne i prawne kwalifikują się do obliczania kosztów inwestycyjnych, jeżeli spełniają następujące warunki:
a) mogą być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby zakładu otrzymującego pomoc;
b) muszą podlegać amortyzacji;
c) należy je nabyć na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą; oraz
d) muszą być włączone do aktywów przedsiębiorstwa otrzymującego pomoc i muszą pozostać związane z projektem, na który przyznano pomoc, przez co najmniej trzy lata.
Preferencje i inne istotne informacje
W ramach schematu preferencje (dodatkowe punkty podczas oceny) uzyskają projekty:
- innowacyjne, niespotykane w skali obszaru działania LGD,
- tworzące więcej miejsc pracy niż wymagane minimum,
- stosujące rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska lub klimatu,
- powiązane z innymi projektami,
- wykorzystujące lokalne zasoby,
- powiazanie z ofertą turystyczną obszaru,
- powodujące promocję obszaru.
Osoby preferowane do zatrudnienia w ramach utworzenia nowych miejsc pracy:
- niepełnosprawni,
- kobiety,
- osoby poniżej 34 r.ż.
Informacje dodatkowe związane z ubieganiem się o pomoc:
- Wnioski o przyznanie pomocy mogą być składane osobiście albo przez pełnomocnika albo przez osobę upoważnioną– prosimy mieć ze sobą dowód tożsamości, a w przypadku reprezentowania Wnioskodawcy również upoważnienie do złożenia wniosku,
- w kompetencjach pracowników LGD jest potwierdzanie dokumentów za zgodność z oryginałem, w przypadku przedkładania kopii dokumentu do potwierdzenia konieczne jest okazanie oryginału,
- Przyjmując wniosek pracownik biura LGD ma obowiązek policzyć wszystkie dołączone do wniosku załączniki. Prosimy o uporządkowanie składanych dokumentów. Wniosek powinien być spięty z dołączonymi ponumerowanymi załącznikami. Numeracja załączników powinna być zgodna z numeracją przyjętą w części B wniosku „INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH”. Poszczególne załączniki powinny mieć również ponumerowane strony danego załącznika.
- LGD ocenia Państwa projekt na podstawie złożonych dokumentów wypełniając karty ocen. Dlatego prosimy zapoznać się z kartami ocen, które stanowią załączniki do ogłoszenia o naborze.
- Wnioski wybrane przez LGD są przekazane do Urzędu Marszałkowskiego. W toku weryfikacji zarówno LGD jak i Urząd Marszałkowski może jednokrotnie poprosić Państwa o uzupełnienie braków w terminie 7 dni, to krótki termin, który pozwoli jedynie na poprawienie oczywistych omyłek bądź wyjaśnienie wątpliwości. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze przygotowanie wniosku i wszystkich załączników.
- Jeżeli mają Państwo przygotowaną dokumentację zapraszamy do biura LGD w celu sprawdzenia jej poprawności i kompletności. Prosimy o wcześniejsze umówienie się na spotkanie. Jednocześnie informujemy, że nie będzie możliwości sprawdzania dokumentacji w ostatnim dniu naboru.
Wpis do ewidencji producentów ARiMR
Wnioskodawca który zamierza ubiegać się o środki z Unii Europejskiej dystrybuowane przez ARIMR lub LGD (Lokalne Grupy Działania), w pierwszej kolejności powinien uzyskać wpis w ewidencji producentów (EP), który będzie również identyfikatorem podmiotu w kontaktach z ARiMR i KOWR.
Nadawany przez ARiMR numer identyfikacyjny składa się z dziewięciu cyfr, jest niepowtarzalny, nie przechodzi na następcę prawnego oraz należy się nim posługiwać w kontaktach z ARiMR oraz KOWR.
Właściwy w sprawach dotyczących wpisu do ewidencji producentów i wykreślenia z tej ewidencji jest kierownik biura powiatowego ARiMR, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy i to właśnie do niego składany jest wniosek o nadanie numeru producenta, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR. Wykaz biur powiatowych wraz z adresami znajduje się na końcu tego artykułu oraz na stronie ARiMR.
Formularz wniosku o wpis do ewidencji producentów można otrzymać w każdym z biur powiatowych ARiMR, oddziałach regionalnych oraz pobrać ze strony internetowej do uzupełnienia w formie elektronicznej.
Do wypełnienia wniosku o nadanie tego numeru niezbędne są następujące informacje:
- forma prawna podmiotu
- prawidłowe podanie imienia i nazwiska, a przede wszystkim nazwy wnioskodawcy (nazwa podmiotu powinna być zgodna z nazwą figurującą w rejestrze lub ewidencji prowadzonej przez organ rejestrowy),
- numer PESEL, REGON, NIP
- adres miejsca zamieszkania (nie zameldowania) lub siedziba i adres wnioskodawcy
- numer rachunku bankowego
- jeżeli dotyczy – dane małżonka i jego zgoda na nadanie numeru wspólnego numeru identyfikacji ARiMR
Aspekt innowacyjności
Celem szczegółowym do osiągnięcia poprzez realizację projektów dofinansowanych w ramach konkursu jest zwiększone zastosowanie innowacji w MŚP.
- Innowacja procesowa – wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy. Do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania. Innowacja o charakterze procesowym stanowi innowację technologiczną.
- Innowacja produktowa – wdrożenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub istotnie ulepszone z punktu widzenia ich charakterystyki funkcjonalnej lub celów użytkowych, którym mają służyć. Obejmuje to w szczególności udoskonalenia w zakresie charakterystyki technicznej, zastosowanych komponentów i materiałów oraz oprogramowania stanowiącego integralną część produktu, a także udoskonalenia ułatwiające korzystanie z produktu przez użytkownika. Innowacja o charakterze produktowym stanowi innowację technologiczną.
Ocena eksperta zostanie przeprowadzona na podstawie opisu wniosku o dofinansowanie i dokumentacji projektowej.
W ramach wsparcia możliwe będzie także dofinansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko, np. ograniczające materiało-, wodochłonność procesu produkcyjnego oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań (technologii) dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu (np. rozwój zeroemisyjnych i niskoemisyjnych technologii), co w konsekwencji zapewni ograniczenie negatywnych skutków środowiskowych (z wyłączeniem wprowadzania technologii mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie).
Warunki udzielenia wsparcia w ramach naboru
1. Złożenie kompletu wymaganej dokumentacji w miejscu i terminie podanym w ogłoszeniu.
2. Zgodność operacji z zakresem tematycznym – Rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (…) przez rozwijanie działalności gospodarczej.
3. Zgodność operacji z dodatkowymi warunkami udzielenia wsparcia
4. Zgodność operacji z :
- warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, (załącznik nr 2 do ogłoszenia)
- Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Domaniów – LIDER A4 na lata 2015-2022,
- KARTĄ WERYFIKACJI ZGODNOŚCI Z LSR (załącznik nr 2 do ogłoszenia),
- kryteriami wyboru projektów oraz uzyskać co najmniej minimalną liczbę punktów tj. osiągnąć co najmniej 30% sumy możliwych do uzyskania punktów w ramach lokalnych kryteriów wyboru (tj. 16,50), w tym minimum 50% (tj. 4,00) za kryterium „jakość projektu” (załącznik nr 3 do ogłoszenia).
5. Operacja przyczyni się do realizacji celu ogólnego, szczegółowego i przedsięwzięcia Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Domaniów – LIDER A4 na lata 2015-2022, przez osiągnięcie zaplanowanych wskaźników (załącznik nr 1 do ogłoszenia).
Termin naboru i sposób składania wniosków
Wniosek o przyznanie pomocy należy składać bezpośrednio, przy czym „bezpośrednio” oznacza: osobiście albo przez pełnomocnika albo przez osobę upoważnioną. Wnioski należy przygotować na odpowiednich, aktualnie obowiązujących, udostępnionych formularzach, zgodnych z listą dokumentów związanych z naborem, wraz z wymaganymi załącznikami do wniosku.
od 01 marca 2021 r. do 15 marca 2021 r. – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16:00, przy czym w ostatnim dniu przyjmowania wniosków tj. 15.03.2021, wnioski przyjmowane będą do godz. 12:00.
Miejsce składania wniosków:
Biuro Stowarzyszenia Lider A4, które mieści się przy ul. Witosa 15, 55-040 Kobierzyce, II piętro
W czym możemy pomóc?
Korzystając z dotacji uzyskanych na otworzenie działalności na terenie powyższych gmin Wnioskodawcy mogą sfinansować zakup elementów takich jak usługa stworzenia aplikacji mobilnej, środków trwałych, Zakup licencji oprogramowania. Zakupy realizowane w ramach projektu muszą przyczynić się do innowacyjności zakładanej działalności chociaż na obszarze gminy. Innowacyjność rozumiana jest jako wprowadzenie nowych lub znacząco ulepszonych usług/produktów, które nie występują na terenie LGD, bądź występują krócej niż 3 lata. Innowacyjność może również polegać na świadczeniu kompleksowych usług, które do tej pory trzeba było zamawiać u różnych podmiotów.
Aplikowanie w konkursie polega na złożeniu wypełnionego wniosku, biznesplanu oraz analizy finansowej wraz z wymaganymi załącznikami. W analizie szans uzyskania dofinansowania w danym konkursie, a następnie w stworzeniu pełnej dokumentacji pomagają wyspecjalizowane w tym firmy doradcze, takie jak InServices Agnieszka Szafrańska, która może się pochwalić wieloma rekomendacjami od zadowolonych klientów.
Nasza firma, posiada wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych. Zespół tworzą profesjonalni pracownicy którzy wiedzą, jak skutecznie aplikować o dotacje unijne na wymarzoną inwestycję. Pamiętaj, uzyskanie dotacji unijnych nie musi być problematyczne. Rzetelna pomoc i fachowe doradztwo to sposób, jak zawalczyć o wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Źródła: