
Jak przygotować firmę do pozyskania dotacji unijnych?

Jak przygotować firmę do pozyskania dotacji unijnych?
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Pozyskanie dotacji unijnych to krok milowy w rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Nie jest jednak łatwo znaleźć się na liście firm, którym przyznano dofinansowanie unijne. Powodzenie w konkursie, w ramach których rozdzielane są fundusze z UE, zależy od wielu czynników. Jak więc najlepiej przygotować firmę do pozyskania funduszy unijnych?
1) Sytuacja finansowa wnioskodawcy o fundusze z UE
Na wstępie należy mieć na uwadze, że dotacja stanowić będzie jedynie jedno, częściowe źródło finansowania inwestycji – oprócz niej należy zapewnić wkład własny w postaci środków własnych lub np. promesy kredytowej. Wobec czego na samym wstępie przyszły beneficjent powinien zweryfikować swój potencjał kredytowy, poziom przychodów i obrotów w przedsiębiorstwie.
2) Gotowość do realizacji projektu
Jeśli realizacja projektu wymaga pozyskania urzędowych zgód i pozwoleń – należy pozyskać je z wyprzedzeniem (np. przeprowadzenie prac budowlanych może wymagać pozwolenia na budowę i odpowiednich decyzji środowiskowych).
3) Posiadane certyfikaty
Są szczególnie istotne w przypadku realizacji inwestycji opartych na pracach badawczo-rozwojowych czy dotyczących wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na rynek. Instytucje oceniające wolą wpierać dotacjami firmy oferujące produkty i usługi wysokiej jakości i podmioty odpowiedzialne społecznie – czego dobrym potwierdzeniem jest pozyskanie certyfikatów jakości (np. ISO) i certyfikatów odpowiedzialności społecznej (np. CSR), czy zadbanie o zastrzeżenie znaku towarowego.
4) Inteligentne specjalizacje
Dodatkowe punkty na etapie oceny wniosku – a zazwyczaj jest to wymóg konieczny – otrzymujemy za wpisywanie się we wskazane branże. W konkursach ogólnopolskich są to Krajowe Inteligentne Specjalizacje, w konkursach o zasięgu wojewódzkim są to Regionalne Inteligentne Specjalizacje.
Na Dolnym Śląsku mamy następujące specjalizacje:
- Branża chemiczna i medyczna
- Mobilność przestrzenna
- Żywność
- Surowce naturalne i wtórne
- Produkcja maszyn, urządzeń i obróbka materiałów
- ITC/IT
5) Czy firma posiada dział B+R?
Obecne środki z funduszy europejskich mocniej wspierają firmy innowacyjne – jeżeli masz taką możliwość, to utwórz dział B+R (rozumiany jako samodzielny dział badawczo – rozwojowy, laboratorium badawcze lub dział technologiczno – konstrukcyjny, wykazany w odpowiednim regulaminie organizacyjnym statucie przedsiębiorstwa).
6) Nowi pracownicy
We wszystkich programach dotacyjnych warto zaplanować utworzenie nowych miejsc pracy. W przypadku konkursów organizowanych przez Lokalne Grupy Działania na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich (do 20 tysięcy mieszkańców) jest to wręcz wymóg obligatoryjny. Dodatkowe punkty daje zatrudnienie pracownika spośród wskazanych w regulaminie grup defaworyzowanych na rynku pracy.
7) Strategia rozwoju i strategia wdrożenia innowacji
Oceniający projekt widząc formalne dokumenty (np. Opinię o innowacyjności) uzna, że jeżeli masz strategię (to nie działasz po omacku), to szansa, że Twój projekt się powiedzie, jest większa. Takie strategie uzyskuje się najczęściej we współpracy z instytucjami naukowymi.
Dodatkowe aspekty istotne w projektach inwestycyjnych
PRACE B+R
Każdy przedsiębiorca wie, że rozwijanie własnego biznesu nie jest możliwe bez inwestycji. Tylko od czego zacząć? Zazwyczaj pierwszy etap stanowią prace badawczo rozwojowe. Można nawiązać współpracę z jednostką naukową w celu opracowania nowych produktów. Z unijnych środków można pokryć część wynagrodzenia danej instytucji lub samodzielnie prowadzić prace badawcze wykorzystując pieniądze na dodatkowy sprzęt, wynajem laboratorium czy zatrudnienie personelu badawczego.
Jeśli etap badań masz już za sobą, albo jeśli kupiłeś już gotowe wyniki, możesz zacząć myśleć o ich zastosowaniu. Prawdopodobnie będzie to również wymagało inwestycji np. zakupu linii technologicznej, specjalistycznego oprogramowania. W tym wypadku również można uzyskać pomoc ze środków unijnych.
ROZWIĄZANIA PROEKOLOGICZNE
Warto być firmą stawiającą na ekologiczne rozwiązania. Przynosi to konkretne oszczędności. Dzięki dofinansowaniu można korzystać z odnawialnych źródeł energii, instalując np. panele słoneczne lub piec na biomasę.
PROJEKTY EKSPORTOWE
Chcesz sprzedawać swoje produkty również w innych krajach? Możesz dostać dotacje unijne na, m.in. udział w targach i misjach gospodarczych – program Go to brand, czy w ramach regionalnych środków na przygotowanie i wdrożenie strategii biznesowych.
PROJEKTY INWESTYCYJNE
Jeżeli po prostu potrzebujesz do swojej firmy zakupić podstawowy sprzęt, rozbudować ją, zainwestować w oprogramowanie, warto pomyśleć o pożyczce rozwojowej, czyli jednym z unijnych mechanizmów zwrotnych lub wziąć udział w regionalnym konkursie na wdrożenie innowacji produktowych i procesowych.