
Projekt Polskie Mosty Technologiczne sposobem na ekspansję zagraniczną

Projekt Polskie Mosty Technologiczne sposobem na ekspansję zagraniczną
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Trwający od trzech lat program Polskie Mosty Technologiczne zapewnia wsparcie merytoryczne i finansowe w procesie internacjonalizacji, czyli wprowadzania produktów na rynki zagraniczne. Innowacyjna usługa, produkt czy technologia może zostać wsparta wypracowaną strategią ekspansji, wysokiej jakości usługami doradczo-szkoleniowymi oraz dofinansowaniem wydatków na danym pozaunijnym rynku zagranicznym. Celem poddziałania 3.3.1 POIR Polskie Mosty Technologiczne (PMT) jest przyśpieszenie rozwoju (akceleracja) polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw o dużym potencjale internacjonalizacji działalności i dużym potencjale rozwoju innowacyjnych produktów/usług/technologii zainteresowanych sprzedażą swoich innowacyjnych produktów na rynkach zagranicznych i poszukujących tam partnerów handlowych czy kapitałowych. Zakończenie programu przewiduje się na 2023 rok.
Aktualnie trwa nabór skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach projektu Polskie Mosty Technologiczne Poddziałanie 3.3.1 „Polskie Mosty Technologiczne”, Działanie 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw, Oś priorytetowa nr 3 – Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Projekt oferuje kompleksowe wsparcie ekspertów zewnętrznych w wypracowaniu oraz wdrożeniu strategii wejścia na zagraniczne rynki – obecnie na rynki Chin, Senegalu i Singapuru. Będzie to ostatni nabór w tym roku. W styczniu przyszłego roku planuje się nabór na rynki: Stanów Zjednoczonych, Kanady i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Dla kogo?
Projekt Polskie Mosty Technologiczne (PMT) skierowany jest do innowacyjnych przedsiębiorstw charakteryzujących się szybką dynamiką wzrostu, mających potencjał do internacjonalizacji i działających w obszarze innowacji. Premiowana na etapie oceny jest działalność, która wpisuje się w tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS): zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami, innowacyjne technologie i procesy przemysłowe (w ujęciu horyzontalnym). KIS polega na określeniu priorytetów gospodarczych w obszarze B+R+I oraz skupieniu inwestycji na obszarach zapewniających zwiększenie wartości dodanej gospodarki i jej konkurencyjności na rynkach zagranicznych.
Z inicjatywy korzystają również innowatorzy, poszukujący partnerów zagranicznych do realizacji prac badawczo-rozwojowych (B+R) i zewnętrznych źródeł finansowania tej działalności.
Granty powierzane są w celu wsparcia procesu ekspansji zagranicznej polskich MŚP, posiadających odpowiedni potencjał rozwoju, dążących do:
- zwiększenia wolumenu eksportu lub
- podjęcia działań inwestycyjnych na rynkach zagranicznych lub
- znalezienia partnerów zagranicznych do realizacji prac badawczo–rozwojowych.
Programem została objęta ekspansja na 20 wybranych rynków perspektywicznych – aktualnie trwa nabór na rynek Chin, Senegalu i Singapuru. Inicjatywa PMT będzie realizowana do 2023 roku.
Co można zyskać?
W ramach projektu można otrzymać maksymalne wsparcie finansowe w postaci grantu w wysokości 180 tys. zł, które można przeznaczyć na: eksperckie usługi doradcze, np. marketingowe lub prawne, niezbędne do wypracowania strategii ekspansji zagranicznej w kontekście sprzedaży produktów, usług czy technologii na wybrany rynek zagraniczny, nabywanie umiejętności i praktycznych informacji w kontekście rozwoju działalności za granicą, gromadzenie wiedzy oraz budowanie i udoskonalanie modelu wdrażania programu ekspansji czy możliwość skorzystania z przestrzeni Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
Dofinansowanie ze środków unijnych pokrywa 100% wydatków kwalifikowalnych inwestycji.
Umiędzynarodowienie produktu, usługi bądź technologii MŚP w ramach Polskich Mostów Technologicznych obejmuje dwa etapy:
- etap krajowy: bezgotówkowe wsparcie w formie trzydniowych warsztatów i przygotowanej wspólnie z ekspertem strategii ekspansji podczas 40 h konsultacji,
- etap zagraniczny: gotówkowe wsparcie z przeznaczeniem m.in. na usługi doradcze, działania promocyjne, udział w konferencjach.
Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedzają seminaria przygotowawcze dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem są warsztaty tworzenia zindywidualizowanej strategii ekspansji zagranicznej. Strategia powstaje z pomocą polskich i zagranicznych ekspertów, z krajów docelowych. To rynki szybkiego wzrostu, wytypowane przez polski rząd jako najbardziej perspektywiczne dla rodzimych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z unikalnej wiedzy i wskazówek doświadczonych ekspertów na każdym etapie realizacji PMT, również podczas budowy relacji z lokalnymi partnerami biznesowymi, a także w ramach tzw. opieki po-projektowej.
Wartość dofinansowania projektu?
- Maksymalne dofinansowanie dla projektu: 180 tys. złotych (tylko pomoc de minimis)
- Maksymalna wysokość wsparcia: do 100% wydatków kwalifikowanych
Wydatki kwalifikowalne w programie
Wsparcie polega na wyłonieniu w procedurze konkursowej przedsiębiorców, którzy w ramach grantu otrzymają:
- pomoc w opracowaniu strategii ekspansji
- możliwość udziału w trzydniowych warsztatach rynkowych
- konsultacje z ekspertem (40 h)
- merytoryczną i operacyjną pomoc Zagranicznych Biur Handlowych
- dofinansowaniu wydatków na danym rynku zagranicznym (zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych)
Można uzyskać grant o wartości do 180 tys. zł, dzięki któremu przedsiębiorca przygotuje i wdroży strategię wejścia innowacyjnej usługi, produktu czy technologii na wybrany rynek eksportowy.
Poddziałanie 3.3.1 POIR – Polskie Mosty Technologiczne (PMT) – to projekt, który realizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH), obejmujący w szczególności następujące wsparcie dla przedsiębiorców:
- specjalistyczne warsztaty i indywidualne wsparcie szkoleniowo-doradcze umożliwiające przedsiębiorcom opracowanie strategii marketingowej skierowanej na zagraniczny rynek docelowy wybrany w ramach projektu;
- wsparcie mentorów na rynkach docelowych.
Poddziałanie 3.3.1 POIR – Polskie Mosty Technologiczne (PMT) – obejmuje 2 etapy:
- krajowy
- zagraniczny
1. W ramach etapu krajowego kwalifikowane będą wydatki na zakup usług eksperckich na potrzeby budowy strategii ekspansji oraz oceny merytorycznej przygotowanych planów ekspansji.
Wyżej wymienione usługi zostaną zapewnione Grantobiorcy przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w formie bezgotówkowej.
2. W ramach etapu zagranicznego Grantobiorca otrzyma grant w formie gotówkowej (przelew na konto Grantobiorcy), który może być przeznaczony na:
- koszty doradztwa związane wprowadzeniem produktu/usługi/technologii na rynek, a także z przygotowaniem Grantobiorcy i jego produktu/usługi/technologii do certyfikacji, takie jak: audyt przedcertyfikacyjny, przygotowanie procedur, dokumentacji, opracowanie systemu zarządzania jakością, akredytacji, koncesji lub innego typu dokumentów i praw niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej i sprzedaży produktów/usług/technologii na docelowym rynku zagranicznym (z wyłączeniem kosztów administracyjnych na danym rynku, np. założenia lub przekształcenia spółki),
- koszty doradztwa dotyczące: wzornictwa opakowań, projektowania katalogów i opisów technicznych produktów, projektowania logotypów i marek produktowych, projektowania wirtualnych platform do prezentacji produktu/usługi/technologii,
- koszty doradztwa związane z weryfikacją prawną i techniczną dokumentów niezbędnych dla przyszłego wprowadzenia produktu/usługi/technologii na nowy rynek,
- koszty doradztwa związane z uzyskaniem ochrony własności intelektualnej za granicą odnoszących się do produktów/usług/technologii przeznaczonych do sprzedaży na rynkach zagranicznych,
- koszty doradztwa związane z zakupem wartości niematerialnych i prawnych,
- koszty tłumaczeń przygotowanych strategii ekspansji oraz innych dokumentów,
- koszty związane z uczestnictwem m.in. w konferencjach branżowych, imprezach targowo – wystawienniczych i programach dot. internacjonalizacji na rynku docelowym oraz w uzasadnionych przypadkach, ze względu na skutki pandemii COVID-19 na świecie, na innych rynkach (w tym: zakup powierzchni wystawienniczej, zabudowa, wpis do katalogu, bilety dla uczestników, pakiety uczestnictwa, spedycja eksponatów, wydatki związane z udziałem w wirtualnych targach oraz prezentowaniem oferty w cyfrowym showroomie), nieprzekraczające 36.000,00 PLN.
Każdy wydatek na rynkach innych niż docelowy PAIH będzie analizować indywidualnie, mając na uwadze skutki pandemii na rynku docelowym oraz silne powiązanie celu udziału w działaniach poza rynkiem docelowym z celami projektu planowanymi do osiągnięcia na rynku docelowym a także charakter oferowanego przez grantobiorcę produktu i usługi. - koszty związane z działaniami promocyjno-informacyjnymi, m.in. stworzeniem obcojęzycznej strony internetowej oraz publikacjami prasowymi, nieprzekraczające 30.000,00 PLN.
Dodatkowo, Polska Agencji Inwestycji i Handlu zapewni w formie bezgotówkowej usługi związane ze wsparciem centrali, na rzecz której działają ZBH, zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych.
Informacje o naborze
Aktualnie trwa ostatni w tym roku, trzeci nabór w ramach PMT, na rynki Chin, Senegalu i Singapuru. Rozpoczął się 24 listopada, a zakończy 31 grudnia 2021.
W styczniu przyszłego roku planuje się nabór na rynki: Stanów Zjednoczonych, Kanady i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Złożony projekt podlega dwuetapowej ocenie: formalnej oraz eksperckiej. Aplikacje ocenione pozytywnie prowadzą do podpisania umowy o powierzenie grantu i rozpoczęcie aktywnej pracy nad strategią wejścia na rynek zagraniczny.
Realizacja projektu nie może przekroczyć 9 miesięcy.
Okres kwalifikowalności wydatków: 2 stycznia 2018 – 31 grudnia 2023.
Firma Inservices Dotacje posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów unijnych skierowanych na ekspansję zagraniczną stanowiącą istotną część rozwoju wielu przedsiębiorstw z sektora MŚP. Oferujemy bezpłatne konsultacje i kompleksową pomoc w zakresie pozyskiwania dotacji. Planujesz ekspansję zagraniczną? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Źródła:
- https://pmt.trade.gov.pl
- https://soe.paih.gov.pl/
- https://www.paih.gov.pl/pmt
- https://pmt.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/315468,chiny-singapur-senegal-ruszyl-nabor-wnioskow-zapraszamy.html
- https://www.startup.pfr.pl/pl/program/polskie-mosty-technologiczne
- https://www.mpit.gov.pl/strony/zadania/wsparcie-przedsiebiorczosci/innowacyjnosc/krajowe-inteligentne-specjalizacje/
- https://www.parp.gov.pl/polskie-mosty-technologiczne-strategia-ekspansji-msp-3
- https://poir.parp.gov.pl/polskie-mosty-technologiczne/poddzialanie-3-3-1-polskie-mosty-technologiczne
- https://inteligentny-rozwoj.com.pl/index.php/fundusze-europejskie-2014-2020/inteligentny-rozwoj-po-ir/dzialania-poir/wsparcie-internacjonalizacji-innowacyjnych-przedsiebiorstw-pi-3-2-po-ir/poddzialanie-3-3-1-polskie-mosty-technologiczne/