
Ponadnarodowa mobilność uczniów

Ponadnarodowa mobilność uczniów
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
W odpowiedzi na zainteresowanie polskich szkół możliwościami finansowania wyjazdów zagranicznych uczniów, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ogłosiła konkurs, dedykowany uczniom szkół publicznych i niepublicznych działających w polskim systemie oświaty. Konkurs ten skierowany jest do szkół podstawowych (uczniów od klasy 6) oraz ponadpodstawowych opisanych poniżej oraz do szkół artystycznych.
Głównym celem projektu są zagraniczne wyjazdy grup uczniów trwające od 7 do 14 dni, przy czym wyjazd 7 dniowy oznacza min. 5 dni roboczych, wyjazd 14 dniowy 10 dni roboczych. Grupy uczniów muszą mieścić się w przedziale min 10 i max. 20 osób wraz z odpowiednią liczbą opiekunów określoną przez dyrektora szkoły (zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi, których liczba uzależniona jest od wieku i liczby uczestników, miejsca wyjazdu oraz rodzaju środka lokomocji).
Czas trwania projektu uzależniony jest od liczby zaplanowanych wyjazdów – w przypadku jednego wyjazdu zagranicznego grupy – 6 miesięcy, w przypadku więcej niż jednego wyjazdu zagranicznego grupy – 12 miesięcy.
Aby wziąć udział w projekcie niezbędne jest uczestnictwo co najmniej dwóch organizacji z różnych krajów UE – Trzeba określić podmiot z innego kraju członkowskiego UE, który będzie podmiotem przyjmującym daną grupę uczniów.
Podczas wyjazdów uczniowie powinni realizować program mobilności razem z rówieśnikami ze szkoły przyjmującej, brać udział w zajęciach formalnych i poza formalnych, podczas których opracowywane będą między innymi międzynarodowe materiały tematyczne, służące do powstania końcowych efektów inicjatyw w postaci broszur, prezentacji, ulotek lub innych form edukacyjnych pozwalających wzmocnić realizację głównego celu projektu.
W ramach realizacji projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” kwalifikowane są następujące kategorie wydatków:
a. koszty podróży,
b. koszty pobytu za granicą,
c. koszty przygotowania uczestnika (ucznia) do mobilności,
d. koszty wsparcia dla instytucji przyjmującej,
e. koszty dodatkowego wsparcia finansowego w przypadku udziału osoby z niepełnosprawnością.
Wydatki ponoszone w ramach projektu, rozliczane są z zastosowaniem stawek jednostkowych.
Tworzenie dokumentacji projektowej trzeba zacząć jak najszybciej, ponieważ termin składania zgłoszeń upływa już 25 lutego 2019r.
Zainteresowanych udziałem w konkursie serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 511 163 001 lub drogą elektroniczną na adres dotacje@inservices.pl
Tagi: dofinansowania_unijne, dofinansowanie, zagraniczne_wyjazdy_uczniow