Mała ustawa o innowacyjności – korzyści dla inwestujących w B+R
Mała ustawa o innowacyjności – korzyści dla inwestujących w B+R
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Pierwszego stycznia 2017 roku w życie weszła „Mała ustawa o innowacyjności”, która prezentuje szereg udogodnień dla przedsiębiorców inwestujących w badania i rozwój. Jakie są główne założenia ustawy?
„Mała ustawa o innowacyjności” wprowadza kilka bardzo ważnych zmian. Poniżej przybliżamy ich założenia.
Zniesienie podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki
Od 1 stycznia ubiegłego roku w Polsce obowiązywało tymczasowe zniesienie podatku od otrzymanych akcji spółki w zamian za wniesioną własność intelektualną. Mechanizm miał obowiązywać w latach 2016-2017. „Mała ustawa o innowacyjności” znosi to opodatkowanie na stałe
Wydłużenie okresu rozliczania kosztów związanych z działalnością B+R z 3 do 6 lat
Jak pokazują statystyki, wydatki na działalność badawczo-rozwojową często wiążą się z poniesieniem straty w roku obrachunkowym, w którym wystąpiły. Problem jest o tyle większy, że jeśli firma jest na stracie, to nie może odliczyć od dochodu kosztów związanych z pracami rozwojowymi. Ponieważ najprościej w świecie takiego dochodu nie posiada. Czas zwrotu z inwestycji B+R to średnio 2 i pół roku. Sześcioletni okres rozliczania jest zachętą dla przedsiębiorców, którzy nie chcieli zdecydować się na inwestycje, ponieważ ryzyko utracenia możliwości odliczenia kosztów przy okresie 3- letnim było dla nich zbyt wysokie .
Mała ustawa o innowacyjności wprowadza również przepis dotyczący zwrotu podatku dla przedsiębiorców działających do 2 lat
Punkt ten dotyczy przedsiębiorców działających na rynku do 2 lat, którzy zainwestowali w B+R, ale nie osiągnęli zysku. Tacy przedsiębiorcy mogą otrzymać zwrot podatku, który nie może zostać rozliczony ze względu na stratę. Takie rozwiązanie poprawia płynność finansową nowopowstałych przedsiębiorstw, a tym samym ułatwia utrzymanie się na konkurencyjnym rynku.
Wprowadzenie wyżej opisanych udogodnień ma na celu zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w działalność innowacyjną. Ulgi podatkowe, ustabilizowanie finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ułatwienia proceduralne mogą stać się skutecznym bodźcem do podjęcia działalności w zakresie B+R przez polskie firmy. „Mała ustawa o innowacyjności” ma pomóc również w osiągnięciu planowanej na rok 2020 wysokości wydatków B+R na poziomie 1,7% PKB (w roku 2014 było to zaledwie 0,94% PKB).
Źródło: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,415,prezydent-podpisal-ustawe-o-innowacyjnosci.html
Chcesz pozyskać pieniądze na prowadzenie prac B+R lub/i na stworzenie działu B+R i jego doposażenie? Sprawdź dwa konkursy:
1.2.1 B RPO WD Tworzenie i rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw
1.2 A RPO WD na prowadzenie prac B+R
Dowiedź się więcej o aktualnych konkursach unijnych podczas bezpłatnego spotkania.
Zadzwoń do siedziby InServices i umów się na spotkanie:
511-383-331
Tagi: B+R, dotacje unijne, działalność B+R, działalność badawczo naukowa, mała ustawa o innowacyjności