KOBIETY W BIZNESIE
KOBIETY W BIZNESIE
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
W dzisiejszych czasach zmienia się pozycja kobiet biznesie – stanowią one coraz bardziej atrakcyjniejszą i pewniejszą swojego miejsca na rynku pracy grupę. Cechy kobiet takie jak profesjonalizm, pracowitość, determinacja w dążeniu do celu, wysoka etyka biznesowa i uczciwość to cechy wpływające pozytywnie na oblicze świata biznesu.
Firmy zakładane przez kobiety
Dane KRS (zebrane Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej – COIG) mówią o tym że w 2012r kobiety założyły około 120 tys. nowych firm. Puls Biznesu znów informuje że 40,2 % wszystkich nowo otwartych jednoosobowych działalności gospodarczych stanowią firmy, których założycielkami są kobiety. Również w zarządach nowych spółek można znaleźć przedstawicielki płci pięknej (takie firmy stanowią 27,3%).
Polskie bizneswoman bardzo wyróżniają się na tle świata. Badania Grant Thornton wykazały że jedynie w kontynentalnych Chinach udział kobiet w zarządach firm jest proporcjonalnie większy niż w Polsce.
Raport Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet dowodzi z kolei że, w porównaniu do mężczyzn Kobiety w Polsce zakładają o 50% mniej firm. Powodem takiego stanu rzeczy może być krytyka kobiet lub też zbyt wygórowane oczekiwania względem siebie. Wiele kobiet cierpi na brak zrozumienia i wsparcia od osób sobie najbliższych. Pokutuje także stwierdzenie że najlepszym rozwiązaniem dla kobiety jest praca „ na etacie” a założenie własnej działalności jest bardzo ryzykowne. Według specjalistów czynnikiem, który ogranicza start udział w biznesie kobiet są brak wiary w siebie, w swoje kwalifikacje. Również problem pogodzenia pracy z obowiązkami rodzinnymi wydaje się być przyczyną do mniejszego udziału kobiet wśród przedsiębiorców.
Kobiety na stanowiskach menedżerskich
Statystycznie 24% najwyższych stanowisk menedżerskich w przedsiębiorstwach zajmują kobiety (Źródło – badania GTI) . Największy odsetek kobiet na stanowiskach zarządczych w 2014 roku odnotowała Rosja – 43%, natomiast najmniejszy – Japonia (tylko 9%). Wynik Polski jest większy niż średnia wartość w Unii Europejskiej G7 i USA i wynosi 34%.
Trzeba jednak podkreślić, kobiety piastują zazwyczaj głównie stanowiska menedżerów operacyjnych/merytorycznych, skupionych na realizacji zadań biznesowych. Najwyższe stanowiska, czyli stanowiska prezesów i wiceprezesów, obejmowane są głównie przez mężczyzn. Globalnie tylko 5% kobiet stoi na czele zarządów. Można zaobserwować że pensje pań są nawet o 27% niższe od tych pobieranych przez mężczyzn na podobnych stanowiskach. Analizując dane historyczne na uwagę zasługuje fakt, iż w okresach kryzysu gospodarczego konsekwentnie spadała liczba kobiet piastujących stanowiska menedżerskie.
Najczęściej obejmowane stanowiska przez kobiety w biznesie:
- Dyrektorów HR – globalnie 36% stanowisk zajmują kobiety, najwięcej w Chinach – 71%, Francji 50%, najmniej w Nowej Zelandii – tylko 2%, w Polsce co czwarte stanowisko przypada kobiecie.
- Dyrektorów finansowych – globalnie 36% stanowisk zajmują kobiety, najwięcej w Chinach – 71%, Litwa – 63%, najmniej we Włoszech – tylko 11%, w Polsce 46% stanowisk CFO przypada kobietom.
- CEO/ Dyrektor Zarządzający – globalnie 19% stanowisk zajmują kobiety, najwięcej w Tajlandii– 61%, Włochy – 50%, najmniej w Turcji – tylko 2%, w Polsce 16% stanowisk piastują kobiety.
Niestety ciągle jeszcze zbyt mało kobiet można spotkać w zarządach firm. Globalnie tylko 17% zarządów stanowią kobiety, najwięcej w Indonezji 44% i na Litwie 42%, najmniej 6% w Holandii. W Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej, co piątym członkiem zarządu jest kobieta. Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku pełnienia przez kobiety roli partnerów w spółkach. Średnia dla świata wynosi 6% a w Polsce dwa razy więcej (12%). Najwięcej kobiet-partnerów jest w Nowej Zelandii – 27%.
Branże,w których kobiety odniosły sukces
Przeważającymi branżami, w których występuje największy odsetek kobiet stających na czele firm to branże usługowa i handlowa. Najmniej kobiet zasiada w zarządach firm z branży rafineryjnej, produkcji maszyn, urządzeń i pojazdów oraz elektryki i elektroniki. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie sprawdzają się w zarządzaniu firmami z typowo męskich branż. Panie można spotkać nawet w firmach budowlanych lub motoryzacyjnych. Doskonałym przykładem jest Solange Olszewska, właścicielka Solaris Bus & Coach S.A. – drugiego po fabryce MAN dostawcy autobusów w Polsce. W Warszawie serwis samochodowy Morela prowadzi Iwona Kornatko. Jest ona także autorką bloga Warsztat Na Obcasach, objaśniającym paniom zagadnienia motoryzacyjne. Ewa Minge, polska projektantka stawiana w jednym rzędzie obok najbardziej prestiżowych domów mody. Swoją firmę założyła w wieku 24 lat. Trzy lata później zajęła się już luksusowym wzornictwem przemysłowym i stworzyła unikalną linię EVA Minge, projektując kolekcje koktajlowe, biznesowe, wieczorowe i sportowe. Dorota Jarodzka-Śródka jest z kolei właścicielką firmy deweloperskiej Archicom. Wielki sukces osiągnęła również Irena Eris, która wspólnie z mężem stworzyła Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o. Obecnie z jej produktów korzystają kobiety z ponad 40 krajów.
Kobiety z powodzeniem stoją na czele wielkich międzynarodowych korporacji. Wspaniałe kariery zrobiły między innymi: Sheryl Sandberg, (Facebook), Indra Nooyi (Pepsico) Irene Rosenfeld (Kraft) , Virginia Rometty (IBM) czy Denise Morrison (Campbell Soup’s).
Kondycja firm w zależności od płci osoby zarządzającej
Z badań wynika, że w drugiej połowie 2015 roku przedsiębiorstwa zarządzane tylko przez kobietę lub tylko przez mężczyznę cechowały się podobną stabilnością poziomu sprzedaży na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Na porównywalnym poziomie kształtowały się takie wskaźniki jak pozycja konkurencyjna ich firm, wskaźniki w zakresie poziomu zatrudnienia oraz ogólna kondycja przedsiębiorstwa. Zauważono również, że najlepsza sytuacją charakteryzowały się firmy zarządzane wspólnie przez kobiety i mężczyzn.
Kobiety w biznesie – optymistki?
Ponad 26 proc. kobiet decydujących o losach przedsiębiorstwa uważa, że bieżące półrocze przyniesie poprawę sytuacji ogólnej firmy, podczas gdy zdanie to podziela 25,4 proc. mężczyzn na podobnym stanowisku. O większym pesymizmie wśród mężczyzn świadczy także fakt, że co czwarty z nich był zdania, że pierwsza połowa 2016 roku przyniesie w przedsiębiorstwie pogorszenie sytuacji. Tego samego zdania było 22,2 proc. kobiet.
Również w przypadku prognoz dotyczących ogólnej sytuacji firmy czy kształtowania się poziomu cen, pozytywne nastawienie częściej było widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Jednak to mężczyźni częściej prognozowali wzrosty w obszarze wolumenu sprzedaży na rynku krajowym, pozycji konkurencyjnej czy zatrudnienia.
W firmach zarządzanych przez reprezentantów obu płci stosunek optymistów i pesymistów jest równy i wynosi po 24,1 proc. Pozostała część firm z tej grupy była zdania, że w najbliższym czasie nie nastąpią znaczące zmiany sytuacji ogólnej firmy.
Kobieta biznesu 2015
Co roku czytelnicy „Pulsu biznesu” przyznają kobiecie, która odniosła największy sukces w prowadzeniu firmy tytuł Kobiety Roku. W 2015 r. zwyciężyła Izabella Wałkowska, prezes firmy Plastwil. Wyróżnione zostały także Olga Malinkiewicz, naukowiec, wiceprezes ds. technologii Saule Technologies oraz Kinga Piecuch, prezes SAP Polska.
Źródło:
- http://kariera.forbes.pl/kobiety-w-polsce-to-przodowniczki-przedsiebiorczosci,artykuly,143359,1,1.html
- http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kobiety-w-Polsce-zakladaja-dwa-razy-mniej-firm-niz-mezczyzni-3533277.html
- http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polki-na-kierowniczych-stanowiskach-czesciej-niz-Szwedki-czy-Finki-3434042.html
- http://100kobietbiznesu.pb.pl/plebiscyt
- http://grantthornton.pl/kobiety-w-biznesie-czyli-jak-pogodzic-role-i-odniesc-sukces/
- http://www.benchmark.pl/aktualnosci/firmy-prowadzone-przez-kobiety-sa-bardziej-stabilne.html