MECHANIZMY ZWROTNE – POŻYCZKI ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH
MECHANIZMY ZWROTNE – POŻYCZKI ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Brak własnych środków finansowych i utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego to problem wielu polskich podmiotów. Dotyczy to zwłaszcza firm rozpoczynających działalność czy mikro przedsiębiorstw. Brak historii kredytowej, majątek niewystarczający do zabezpieczenia kredytu utrudnia pozyskanie wsparcia w banku. Może być także przeszkodą w dostępie do dotacji, czyli wsparcia bezzwrotnego. W dłuższej perspektywie sytuacja taka może hamować rozwój inwestycji i skutecznego konkurowania na rynku.
Mikro, małe i średnie firmy tj. blisko 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, mogą liczyć na duże wsparcie ze środków unijnych w latach 2014-2020. Polsce przyznano budżet w wysokości 82,5 mld euro, którego głównymi odbiorcami będą właśnie przedsiębiorcy. Dotychczas fundusze europejskie cieszyły się dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Firmy korzystały ze wsparcia finansowego na inwestycje, wdrażanie innowacji, usługi rozwojowe (szkolenia, doradztwo), promocję czy też podejmowanie współpracy gospodarczej na rynkach zagranicznych. Udzielane wsparcie ze środków Unii Europejskiej miało głównie charakter wsparcia bezzwrotnego, czyli dotacji. Pozyskanych pieniędzy nie trzeba było zwracać do instytucji, która je przyznała, o ile wypełnione zostały warunki umowy. I to właśnie czyniło je atrakcyjnym. Zaledwie ułamek procentu trafił do beneficjentów, jako tzw. instrumenty zwrotne: pożyczki, gwarancje, poręczenia.
Inicjatywa JEREMIE
JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises – Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) to inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia powołana w 2007 r. przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. JEREMIE to mechanizm, którego działanie odchodzi od tradycyjnego dotacyjnego wsparcia na rzecz mechanizmu odnawialnego (rewolwingowego) (kredyty, pożyczki oraz poręczenia dla firm a także inne instrumenty kapitałowe). Jej ideą jest ułatwienie dostępu do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez oferowanie im dedykowanych instrumentów inżynierii finansowej.
Instrumenty inżynierii finansowej to nic innego jak najbardziej potrzebne na rynku i nieskomplikowane produkty finansowe: pożyczki, kredyty i poręczenia. JEREMIE ma na celu przede wszystkim pomóc w kreowaniu aktywności gospodarczej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, również tych znajdujących się w początkowej fazie działalności – start-upy. Produkty te pojawiają się tam, gdzie dotychczasowe instytucje finansowe nie są w stanie finansować rozwoju przedsiębiorców z sektora MŚP lub wymagają od nich spełnienia dodatkowych, często zaporowych warunków.
Środki były dostępne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych do roku 2015. Obecnie w niektórych województwach inicjatywa jest kontynuowana (woj. łódzkie, woj. zachodniopomorskie, woj. pomorskie, woj. mazowieckie, woj. wielkopolskie).
Mikropożyczka i Pożyczka Rozwojowa
Niedawno został uruchomiony nowy mechanizm pożyczkowy. Aktualny spadkobierca JEREMIE i najkorzystniejsze rozwiązanie pożyczkowe ze środków europejskich dostępne na rynku to właśnie Mikropożyczka i Pożyczka Rozwojowa. Pośrednicy finansowi są już na ostatniej prostej związanej ze spełnieniem wszelkich formalności względem instytucji nadrzędnej. Natomiast ogólne warunki są już powszechnie znane i zbliżone do warunków oferowanych w ramach inicjatywy JEREMIE. Istotną korzystną różnicą jest możliwość finansowania środków transportu, jak również po części zakupu środków obrotowych: towarów i surowców bezpośrednio związanych z przedmiotem inwestycji.
Często do uzyskania pożyczki niezbędne jest okazanie jednej z form zabezpieczenia. Jedną z takich form jest poręczenie. Więcej na jej temat przeczytasz w naszej bazie wiedzy.