
Dotacje dla przedsiębiorczych kobiet!

Dotacje dla przedsiębiorczych kobiet!
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Obecnie trwa III edycja Funduszy Norweskich i EOG. Podobnie jak w poprzednich edycjach Polska jest największym beneficjentem tych środków. O prawie 100 milionów euro z programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” mogą ubiegać się przedsiębiorcy na wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, produktów czy usług w ramach wsparcia z Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Odbiorcami programu są mikro, małe i średnie firmy działające na terytorium Polski i realizujące projekt na terenie RP, w szczególności we współpracy z podmiotami norweskimi, ale niekoniecznie. W programie przewidziano tzw. „Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet” – osobna pula środków, na realizację projektów w którymkolwiek z trzech obszarów tematycznych realizowanych w ramach konkursu. Mogą starać się o nie firmy, których właścicielkami są kobiety lub takie, w których kobieta jest co najmniej współwłaścicielką i bierze udział w procesie decyzyjnym w firmie.
Czym są Fundusze Norweskie?
Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Do tej pory Polska wykorzystała ponad 1 miliard euro środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Budżet całkowity programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” to 100 milionów euro, z czego 85 milionów euro stanowią środki z Funduszy Norweskich, a 15 milionów euro to wkład krajowy. Program jest wdrażany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Kategorie wsparcia w ramach Funduszy Norweskich
Program ,,Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” zakłada wsparcie innowacyjnych rozwiązań w polskich firmach, w trzech obszarach: zielone technologie, technologie poprawiające jakość życia, w tym osób starszych oraz niebieskie technologie, czyli rozwój firm z obszaru morza i wód śródlądowych. Ma też wzmocnić współpracę pomiędzy firmami z Polski i partnerami z Norwegii
Nabór wniosków odbywa się w czterech kategoriach wsparcia:
- innowacje w zakresie zielonych technologii (green industry innovation) – 50 milionów euro
- niebieskie innowacje – innowacyjne technologie w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth) – 10 milionów euro
- technologie w zakresie poprawy jakości życia (welfare technology) – 18,7 milionów euro
- małe granty na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety we wszystkich trzech powyższych obszarach tematycznych – 15 milionów euro
Kto może otrzymać dofinansowanie?
O wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pozyskane środki można przeznaczyć na realizację projektów innowacyjnych i przyjaznych środowisku, które pozwolą wprowadzić na rynek innowacyjne produkty ekologiczne. Wsparcie obejmuje także opracowanie i wdrożenie nowych produktów i technologii lub ulepszanie istniejących, które przyczynią się również do ułatwiania życia osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W programie istnieje również specjalny instrument małych grantów skierowany do kobiet. Dzięki tym funduszom wzmocni się potencjał innowacyjny i podniesie konkurencyjność firm zarządzanych przez kobiety.
Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet
Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet we wszystkich trzech obszarach tematycznych dla firm w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą. Celem Schematu małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorców poprzez opracowanie albo opracowanie i wdrożenie innowacji w jednym z trzech obszarów: technologie przyjazne środowisku, innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich lub technologie poprawiające jakość życia Projekty w ramach tego schematu mogą jednocześnie przyczyniać do wzrostu wiedzy, umiejętności lub kompetencji przedsiębiorczy niezbędnych do utrzymania i rozwoju działalności gospodarczej. Rozwiązania powinny być nowe (innowacyjne) przynajmniej dla firmy, która składa wniosek. Jednakże im wyższy poziom innowacyjności, np. rozwiązania innowacyjne w skali rynku, tym więcej punktów otrzyma projekt na etapie oceny.
Dofinansowanie mogą otrzymać kobiety prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, w których:
- kobieta jest wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki
- kobieta jest wspólnikiem i członkiem organu zarządzającego
- akcjonariuszem i członkiem organu zarządzającego
Wsparcie w Schemacie małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet można otrzymać na:
- Usługi doradcze pomocne w opracowaniu i wdrożeniu innowacji; usługi polegające na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii, albo nowego projektu wzorniczego.
- Mentoring wspierający innowacyjny rozwój firmy.
- Inwestycje m.in. w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne pomagające wdrożyć w przedsiębiorstwie innowacje o charakterze technologicznym, w tym dodatkowe koszty związane z ochroną środowiska.
Każdy projekt powinien dotyczyć jednego z wcześniej wymienionych obszarów: innowacje w zakresie zielonych technologii, innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych czy technologie poprawiające jakość życia. Dodatkowe punkty są przyznawane również projektom realizowanym w partnerstwie, nie jest to jednak warunek obligatoryjny. Partnerstwo z podmiotami z Norwegii – państwa-darczyńcy – jest bardzo ważnym elementem Programu. Wszystkie projekty partnerskie będą premiowane dodatkowymi punktami podczas oceny wniosków o udzielenie grantu. Jedną ze szczególnych form partnerstwa w programie Technologie dla kobiet może być zaangażowanie do projektu mentora lub mentorki z Norwegii. Wiedza i doświadczenie takich mentorów będą cennym wsparciem dla polskich przedsiębiorstw w rozwijaniu innowacyjności.
Wysoki poziom dofinansowania
Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów wynosi 15 000 000 euro.
Dofinansowanie przedsiębiorczyni ubiegającej się o wsparcie wynosi:
- dla usług: do 85% wartości projektu,
- dla inwestycji: od 20% do 70% wartości wydatków kwalifikowalnych, zgodnie z mapą pomocy regionalnej (mikro i małe przedsiębiorstwa – premia +20%, średnie przedsiębiorstwa – premia +10%),
- dla mentoringu: do 100% kosztów kwalifikowalnych – brak wymogu wniesienia wkładu własnego,
- dla wydatków na ochronę środowiska: do 80% wydatków kwalifikowanych, zgodnie z typami pomocy i wielkością oraz lokalizacją przedsiębiorstwa.
Minimalny poziom dofinansowania to równowartość 12 tysięcy euro.
Koszty kwalifikowalne w projekcie
- Nabycie nowych środków trwałych
- Nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności nieruchomości
- Nabycie robót i materiałów budowlanych
- Nabycie wartości niematerialnych i prawnych
- Usługi doradcze
- Usługi doradcze w formie mentoringu
- Wydatki związane z pomocą na środowisko
Informacje o naborze
Nabór w konkursie Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet trwać będzie: od 7 stycznia do 14 maja 2020 roku. Pierwotna data zakończenia naboru została wydłużona w związku z epidemią koronawirusa. To więcej o ok. 1,5 miesiąca wobec pierwotnego terminu, który był wyznaczony na 31 marca br. Decyzja o zmianie terminu naborów została podjęta przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w porozumieniu z partnerem norweskim Innovation Norway oraz Krajowym Punktem Kontaktowym w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 i uwzględnia problem, który przedsiębiorcy mogą mieć w związku z przygotowaniem i złożeniem wniosków.
Firma Inservices Dotacje posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów unijnych obejmujących inwestycje w innowacje czy wdrożenie i komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych. Oferujemy bezpłatne konsultacje i kompleksową pomoc w zakresie pozyskiwania dotacji. Szukasz dofinansowania na rozwój swojej działalności? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą lub kontaktu z konsultantem pod numerem telefonu: 511 383 331.
Źródła:
http://www.eog.gov.pl/strony/aktualnosci/fundusze-norweskie-wespra-polskich-przedsiebiorcow/
https://www.parp.gov.pl/funduszenorweskie
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/technologie-dla-kobiet