INWESTYCJE W B+R – CZY TO SIĘ OPŁACA?
INWESTYCJE W B+R – CZY TO SIĘ OPŁACA?
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Rozważając opcję podjęcia inwestycji, zawsze ważne jest, aby sprawdzić, czy oczekiwane przychody z planowanego przedsięwzięcia pozwolą na osiągnięcie zadowalającego zysku. Przedsiębiorcy powinni podejmować się realizacji tylko tych projektów, które przyniosą satysfakcjonujące korzyści w określonym czasie – firmy z reguły nastawione są na maksymalizację zysku. Przy decydowaniu się na inwestycje nie można jednak zapominać o ryzyku, które nieodłącznie towarzyszy inwestycjom. Optymalne przedsięwzięcie charakteryzuje się wysoką zyskownością przy minimalnym poziomie ryzyka.
Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce decyduje się na inwestycje w badania i rozwój. Statystyki mówią, że odsetek przychodów z wyników inwestycji w B+R w przychodach operacyjnych wzrósł od 2008 do 2014 roku o aż 7 punktów procentowych. Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają wartość innowacji i nowych technologii. Szczególnie zaangażowane w działalność B+R są sektory:
– chemiczny i farmaceutyczny (47,33% przychodów zawdzięczają inwestycjom w B+R),
– produkcji pojazdów i maszyn,
– IT.
Ile czasu trzeba czekać na zwrot z inwestycji w B+R?
Ankieta przeprowadzona pośród 300 respondentów aktywnych w sektorze badawczo – rozwojowym, wśród których 74% stanowiły małe i średnie przedsiębiorstwa, wykazała że około 60 % firm osiąga zyski z działalności B+R do 2 lat od wdrożenia wyników badań. Aż 32% deklaruje, że pierwsze zyski odnotowuje się po zaledwie 12 miesiącach. Średni okres zwrotu z inwestycji w prace badawczo – rozwojowe, ustalony na podstawie wyników ankiet, to około dwa i pół roku.
Jakie są oczekiwania przedsiębiorców względem inwestycji w badania i rozwój?
Większość przedsiębiorców, wg danych NCBR, jest w stanie zaakceptować czas oczekiwania na zwrot z inwestycji nie dłuższy niż 3 lata. Satysfakcjonująca stopa zwrotu z inwestycji jest kwestią dość indywidualną. Niewiele firm zakłada zysk na poziomie wyższym niż 100%. Przeważnie przedsiębiorcy oczekują stopy od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.
Źródło: PwC oraz NCBR, Opłacalność inwestowania w badania i rozwój, Warszawa, kwiecień 2015 r.
Chcesz pozyskać pieniądze na prowadzenie prac B+R lub/i na stworzenie działu B+R i jego doposażenie? Sprawdź dwa konkursy:
1.2.1 B RPO WD Tworzenie i rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw
1.2 A RPO WD na prowadzenie prac B+R
Dowiedź się więcej o aktualnych konkursach unijnych podczas bezpłatnego spotkania.
Zadzwoń do siedziby InServices i umów się na spotkanie:
511-383-331
Tagi: B+R, dotacje unijne, działalność B+R, działalność badawczo naukowa, przedsiębiorczość, Wrocław