INNOWACYJNOŚĆ – HASŁO PRZEWODNIE NOWEJ PERSPEKTYWY
INNOWACYJNOŚĆ – HASŁO PRZEWODNIE NOWEJ PERSPEKTYWY
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Do 2020 roku do Polski może trafić 82,5 mld euro w ramach dotacji z Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów obecnej perspektywy finansowej jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach. – Innowacyjność to nic innego, jak zdolność przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania nowych lub znacząco ulepszonych innowacji. Chodzi o innowacyjność produktową (towarów i usług), marketingową, procesową lub organizacyjno-techniczną – mówi Grzegorz Szafrański, Dyrektor Operacyjny InServices.
W poprzedniej perspektywie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka zrealizowano łącznie ponad 17 tys. projektów za ponad 10 mld euro. Budżet na Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (zastąpił PIG) na latach 2014-2020 jest jeszcze wyższy i wynosi 10,9 mld euro. Zdaniem wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, widać wzmożoną chęć firm do podnoszenia wydatków w ramach B+R.
„Innowacje odgrywają coraz większą rolę w naszej gospodarce. Przynoszą korzyści wszystkim obywatelom – zarówno konsumentom, jak i pracownikom. Dzięki innowacjom projektowanie, opracowywanie, produkcja i wykorzystanie nowych produktów, procesów przemysłowych i usług jest szybsze i wydajniejsze. Mają one kluczowe znaczenie dla tworzenia lepszych miejsc pracy, rozwoju społeczeństwa ekologicznego. i poprawy jakości życia a także dla utrzymania konkurencyjności UE na rynku światowym. Polityka innowacyjności stanowi łącznik pomiędzy polityką dotyczącą badań. i rozwoju technologicznego a polityką przemysłową oraz umożliwia stworzenie warunków sprzyjających wprowadzaniu pomysłów na rynek. Polityka innowacyjności będzie mieć coraz większe znaczenie w prawodawstwie europejskim” – czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego.
Można wymienić dwa główne typy innowacyjności: procesową oraz produktową. Pierwsza z nich dotyczy wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowych lub znacząco ulepszonych – w stosunku do obecnie istniejących – metod produkcji lub dostawy.
– W wypadku zmiany procesu należy w sposób mierzalny wykazać, iż zmiana ma charakter znaczącego ulepszenia. Do porównania należy użyć kluczowych parametrów (technicznych, funkcjonalnych i ekonomicznych) procesów które zostały ulepszone – wyjaśnia Grzegorz Szafrański, Dyrektor Operacyjny InServices.
Druga kategoria to innowacja produktowa, przez którą rozumie się wprowadzenie na rynek nowego towaru, usługi. lub znaczące ulepszenie oferowanych uprzednio towarów (wyrobów) i usług w odniesieniu do ich charakterystyk lub przeznaczenia. – W tym przypadku ulepszenie może dotyczyć charakterystyki technicznej produktu (zmiana parametrów, komponentów, stosowanych materiałów itp.), jego cech funkcjonalnych lub przeznaczenia – mówi Dyrektor Operacyjny. Dodaje, że zgodnie z przepisami, innowacja produktowa może. być wynikiem zmiany procesu technologicznego, ale może też mieć miejsce przy zastosowaniu dotychczasowego procesu.
– Jednak, w każdej z analizowanych sytuacji, zmiana musi spełniać warunek wprowadzenia produktu nowego lub znacząco ulepszonego – podkreśla Grzegorz Szafrański.
Więcej o innowacji przeczytasz w naszej bazie wiedzy.
Tagi: baza wiedzy, fundusze unijne, innowacyjność