Wsparcie dla przedsiębiorstw chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R
Wsparcie dla przedsiębiorstw chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
W listopadzie zostanie ogłoszony nabór w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Działanie 1.2.A. „Wsparcie dla przedsiębiorstw chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R” obejmujący aglomerację wrocławską.
Konkurs dotyczy przedsiębiorstw planujących rozpocząć lub rozwinąć działalność badawczo-rozwojową polegającą na prowadzeniu badań przemysłowych i prac rozwojowych (w tym eksperymentalnych prac rozwojowych) oraz tworzeniu lub rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej. Maksymalna wartość projektu nie może przekroczyć 5 000 000 zł, a poziom dofinansowania może wynosić nawet 80% w zależności od typu projektu.
Innowacyjność w czasie globalizacji i rewolucji informatyczno-komunikacyjnej to niezbędny warunek utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw. Innowacje często wymagają poniesienia znacznych nakładów finansowych. Przedsiębiorcy chcący pozyskać fundusze na rozwój działalności B+R powinni zwrócić uwagę na Regionalne Programy Operacyjne w swoich województwach. Instytucje Zarządzające w województwach w ostatnich tygodniach otworzyły szereg naborów, nie tylko dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, ale również dla dużych firm czy konsorcjów. O dofinansowanie unijne można ubiegać się w przypadku projektów dotyczących prowadzenia prac B+R, jak również tworzenia centrów badawczo rozwojowych w przedsiębiorstwach. Wsparcie obejmuje tworzenie i rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służy tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Działanie 1.2 realizowane na Dolnym Śląsku ma służyć opracowaniu nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych (innowacje produktowe, procesowe). W ramach wsparcia przewiduje się finansowanie całego procesu powstania innowacji, projekt może obejmować różne etapy prowadzenia prac B+R, do etapu pierwszej produkcji włącznie. Program dedykowany jest przedsiębiorstwom, w tym w szczególności MŚP.
W tym konkursie unijnym wszelkie inwestycje w badania, aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę powinny prowadzić do tworzenia innowacyjnych produktów, procesów i usług. Inwestycje mogą być uzupełnione o działania związane z rozwojem umiejętności kadr przedsiębiorstwa z zakresu wykorzystania nowej aparatury badawczej. Preferowane będą projekty które doprowadzą m.in. do stworzenia etatów badawczych, projekty realizowane w ramach konsorcjum przedsiębiorstwa i jednostki naukowej lub w ramach partnerstw przedsiębiorstw. Wsparcie mogą otrzymać projekty polegające m.in. na:
- prowadzeniu badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych,
- innowacjach technologicznych (w tym pierwsze wdrożenie technologii),
- opracowaniu linii pilotażowych,
- opracowaniu demonstracyjnych prototypów (w ramach tego etapu prac B+R dokonana zostanie weryfikacja nowego rozwiązania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i operacyjnych),
- ocenie potencjału komercyjnego projektu itp.
Projekty mogą być realizowane przez przedsiębiorstwa samodzielnie bądź jako lidera konsorcjum we współpracy z zewnętrznymi podmiotami, m.in.: jednostkami naukowymi, szkołami wyższymi, IOB lub podmiotami leczniczymi.
Beneficjent na etapie wypełniania wniosku wskazuje obszar badań (prace rozwojowe 6 [w tym eksperymentalne], badania przemysłowe), których zakupione wyniki prac B+R oraz prawa własności intelektualnej będą dotyczyły. Beneficjenci mogą ponosić wydatki, które wykraczają poza zakres prac B+R i które stanowią ich niezbędne uzupełnienie związane z realizowanym projektem, w zakresie:
- tworzenia lub rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej,
- ochrony własności intelektualnej, powstałej w wyniku realizacji projektu, a więc finansowanie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego i wzoru przemysłowego do urzędów patentowych (z wyłączeniem kosztów związanych z postępowaniami sądowymi),
- wzornictwa przemysłowego,
- rozwoju umiejętności kadr (w ramach cross-financingu).
Wdrożenie (dostosowanie) zakupionych wyników prac B+R jest możliwe tylko w przypadku konieczności przeprowadzenia, uzupełniających/dostosowujących technologie do specyfiki przedsiębiorstwa, eksperymentalnych prac rozwojowych. Prace te będą mogły być prowadzone zarówno samodzielnie przez przedsiębiorstwa, jak i w formie zlecenia.
Beneficjenci mogą ponosić wydatki, które wykraczają poza zakres prac B+R i które stanowią ich niezbędne uzupełnienie związane z realizowanym projektem, w zakresie tworzenia lub rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej. Każdy projekt pierwszej produkcji musi obejmować również etapy poprzedzające (prace rozwojowe/fazę demonstracji i walidacji).
Przewiduje się preferencje dla projektów, których elementem będzie stworzenie etatów badawczych, realizowane w ramach konsorcjum przedsiębiorstwa oraz jednostki naukowej, realizowane w ramach partnerstw przedsiębiorstw czy projekty podejmowane wspólnie z MŚP lub przewidujące współpracę z MŚP, NGO i instytucjami badawczymi – w przypadku dużych firm.
Premiowane będą również projekty wpisujące się w obszary inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska, do których należą:
- branża chemiczna i farmaceutyczna;
- mobilność przestrzenna;
- żywność wysokiej jakości;
- surowce naturalne i wtórne;
- produkcja maszyn i urządzeń, obróbka materiałów;
- technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT).
Przedmiotem oceny projektów w obu schematach będzie całościowa koncepcja projektu, obejmująca również założenia dotyczące dalszego wdrożenia jego wyników. W ocenie złożonych projektów najbardziej liczyć się będzie innowacyjność produktu, procesu, potencjał rynkowy nowego rozwiązania, wzrost liczby etatów badawczych, współpraca w zakresie realizacji projektu. Eksperci mogą też przyznać punkty m.in. za racjonalność wydatków w ramach projektu, przygotowanie do realizacji i to, czy planowane przedsięwzięcie wpisuje się w inteligentne specjalizacje regionu.
Planowany termin rozpoczęcia naboru to 5 grudnia 2018 roku.
Podsumowując: zostanie ogłoszony konkurs mający na celu zwiększoną aktywność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw, w ramach Schematu 1.2 A Wsparcie dla przedsiębiorstw posiadających siedzibę w aglomeracji wrocławskiej (ZIT WrOF) chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R polegającą na: prowadzeniu badań przemysłowych lub prowadzeniu prac rozwojowych (w tym eksperymentalnych prac rozwojowych).
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
I UMÓW NA BEZPŁATNE OMÓWIENIE SZANS UZYSKANIA DOTACJI
InServices
ul. Jabłeczna 14/12,
50-539 Wrocław
Źródła:
http://www.dip.dolnyslask.pl/skorzystaj/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/550-1-2-2-a.html
http://rpo.dolnyslask.pl/zaktualizowany-harmonogram-naborow-wnioskow-o-dofinansowanie-w-trybie-konkursowym-na-rok-2018-3/
https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/finanse-i-inwestycje/766288,Fundusze-na-rozwoj-dzialalnosci-BR-w-regionach.html
https://www.rp.pl/Firma/311249999-Dotacje-na-rozwoj-sfery-BR-w-przedsiebiorstwach.html
http://www.technologpark.pl/aktualnosci/nowe-nabory-na-br-na-dolnym-slasku