Dotacje na wsparcie innowacyjności w sektorze MŚP na Śląsku
Dotacje na wsparcie innowacyjności w sektorze MŚP na Śląsku
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
W styczniu ogłoszono nabór w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego 2014-2020, Działanie 3.2 „Innowacje w MŚP”. Konkurs dotyczy wdrożenia i komercjalizacji innowacji produktowych oraz procesowych poprzez zakup maszyn i urządzeń czy wartości niematerialno-prawnych. Poziom dofinansowania dla mikro i małych przedsiębiorstw wyniesie 45, zaś dla średnich 35 procent.
W ramach działania 3.2 realizowane są działania przyczyniające się do rozwoju innowacyjności w mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstwach. Wsparcie uzyskają projekty koncentrujące się na pozyskaniu i implementacji innowacji produktowych i procesowych z możliwością zastosowania innowacji nietechnologicznych, jako wspomagające wraz z możliwością ich promocji na arenie krajowej i międzynarodowej. W ramach Działania 3.2 wspierane będą projekty obejmujące wprowadzenie na rynek produktu/usługi lub procesu innowacyjnego co najmniej w skali regionu. Innowacja wdrażana w wyniku realizacji projektu musi być stosowana w województwie śląskim nie dłużej niż 3 lata.
Działanie 3.2 Innowacje w MŚP obejmuje rozwój/rozbudowę przedsiębiorstwa, w szczególności inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług.
Kto może ubiegać się o dotacje?
Grupą docelową projektu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które muszą realizować projekt na terenie Województwa Śląskiego. W celu zapewnienia, że udzielona pomoc będzie służyła rozwojowi Województwa Śląskiego, przedsiębiorstwo w momencie wypłaty pomocy musi mieć zakład lub oddział na terenie Województwa Śląskiego.
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
Za kwalifikowalne uznaje się następujące kategorie wydatków:
-
koszty nabycia nowych środków trwałych (w tym m.in.: koszty zakupu, wytworzenia, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu, instruktażu) pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego/wytworzonego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta, pod warunkiem, że dany koszt nie stanowi wydatku wskazanego w części B.
Warunki kwalifikowalności dla środków trwałych:
-
muszą podlegać amortyzacji,
-
zakup zrealizowany zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie,
-
muszą zostać włączone do aktywów beneficjenta i muszą pozostać związane z projektem do końca okresu trwałości.
-
koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych w szczególności zakup licencji i oprogramowania (w tym m.in.: koszty zakupu, wytworzenia, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego oprogramowania, koszty szkolenia personelu, instruktażu) pod warunkiem, że koszty te ujęte są w wartości początkowej zakupionej/wytworzonej wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta; zakup wartości niematerialnych i prawnych dedykowanych/wytworzonych bezpośrednio dla wnioskodawcy lub powszechnie niedostępnych, powinien być dokonany bezpośrednio od wytwórcy/producenta lub wyłącznego/autoryzowanego dystrybutora.
Warunki kwalifikowalności dla wartości niematerialnych i prawnych:
-
należy z nich korzystać wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc oraz w zakresie prowadzonej przez niego działalności,
-
muszą podlegać amortyzacji,
-
zakup zrealizowany zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie, w tym nabycie na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą,
-
muszą zostać włączone do aktywów beneficjenta i muszą pozostać związane z projektem do końca okresu trwałości.
-
koszty nabycia nowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych bezpośrednio powiązanych z przedmiotem projektu w formie leasingu finansowego poniesione w okresie realizacji projektu; kwalifikowalne są jedynie raty kapitałowe leasingu finansowego z obowiązkiem zakupu aktywów przez beneficjenta po wygaśnięciu umowy leasingu (umowa leasingowa podpisana po złożeniu wniosku aplikacyjnego);
Warunki kwalifikowalności dla leasingu finansowego:
-
spełnienie ww. warunków dotyczących nabycia nowego środka trwałego lub nowej wartości niematerialnej i prawnej, w zależności czego leasing dotyczy,
-
zakup zrealizowany zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie, w tym nabycie na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą,
-
wydatek poniesiony w okresie realizacji projektu,
-
maksymalna kwota kwalifikująca się do współfinansowania nie może przekroczyć wartości rynkowej leasingowanych aktywów,
-
maksymalna kwota kwalifikująca się do współfinansowania nie może być wyższa niż kwota wskazana w dowodzie zakupu wystawionym leasingodawcy przez dostawcę,
-
kwalifikowalne są jedynie raty kapitałowe leasingu finansowego poniesione do dwóch lat od podpisania umowy o dofinansowanie,
-
beneficjent musi stać się właścicielem leasingowanego dobra po wygaśnięciu umowy leasingowej.
Poziom dofinansowania i wkład własny
Alokacja środków w konkursie wynosi 18 milionów euro, co w przeliczeniu na złotówki daje prawie 77,5 miliona złotych. Wartość minimalna dofinansowania projektu wynosi 100 tysięcy, a wartość maksymalna to 3 miliony złotych. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 45% dla mikro i małych przedsiębiorstw, zaś dla średnich 35%. Wkład własny Wnioskodawcy jest wykazywany we wniosku o dofinansowanie, przy czym to Wnioskodawca określa formę wniesienia wkładu własnego. Źródłem finansowania wkładu własnego mogą być zarówno środki publiczne jak i prywatne.
Aspekt innowacyjności
Celem szczegółowym do osiągnięcia poprzez realizację projektów dofinansowanych w ramach konkursu jest zwiększone zastosowanie innowacji w MŚP. Wnioskodawca ubiegający się o wsparcie jest zobligowany do wykazania, że przedsięwzięcie ujęte we wniosku aplikacyjnym ma charakter inwestycji początkowej (stanowi dywersyfikację produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie/zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu/zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego zakładu/założenie nowego zakładu).
Ze względu na specyfikę wspieranych projektów (projekty mają obejmować wprowadzenie na rynek produktu/usługi lub procesu innowacyjnych co najmniej w skali regionu) nie będą wspierane projekty, których jedynym lub dominującym typem inwestycji początkowej będzie zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu.
-
Innowacja marketingowa – zastosowanie nowej metody marketingowej obejmującej znaczące zmiany w wyglądzie produktu, jego opakowaniu, pozycjonowaniu, promocji, polityce cenowej lub modelu biznesowym, wynikającej z nowej strategii marketingowej przedsiębiorstwa. Innowacja o charakterze marketingowym stanowi innowację nietechnologiczną.
-
Innowacja organizacyjna – wprowadzenie nowej metody organizacyjnej do praktyk prowadzenia działalności przedsiębiorstwa, organizacji pracy lub relacji z podmiotami zewnętrznymi, z wyłączeniem zmian, które opierają się na metodach organizacyjnych już stosowanych przez to przedsiębiorstwo, zmian w zakresie strategii zarządzania, połączeń i przejęć, zaprzestania stosowania danego procesu, prostego odtworzenia lub podwyższenia majątku, zmian wynikających wyłącznie ze zmian cen czynników produkcji, dostosowania do potrzeb użytkownika, dostosowania do potrzeb rynku lokalnego, regularnych zmian sezonowych lub innych zmian cyklicznych, obrotu nowymi lub znacząco udoskonalonymi produktami. Innowacja o charakterze organizacyjnym stanowi innowację nietechnologiczną.
-
Innowacja procesowa – wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy. Do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania. Innowacja o charakterze procesowym stanowi innowację technologiczną.
-
Innowacja produktowa – wdrożenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub istotnie ulepszone z punktu widzenia ich charakterystyki funkcjonalnej lub celów użytkowych, którym mają służyć. Obejmuje to w szczególności udoskonalenia w zakresie charakterystyki technicznej, zastosowanych komponentów i materiałów oraz oprogramowania stanowiącego integralną część produktu, a także udoskonalenia ułatwiające korzystanie z produktu przez użytkownika. Innowacja o charakterze produktowym stanowi innowację technologiczną.
-
Inwestycja początkowa – zgodnie z art. 2 pkt. 49 lit. a Rozporządzenia 651/2014 to inwestycja w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu. W przedmiotowym konkursie dofinansowaniu nie będą podlegać projekty, w których jedynym lub dominującym typem inwestycji początkowej będzie zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu.
Opinia o innowacyjności
Opinia o innowacyjności jest dokumentem obligatoryjnym w ramach tegorocznego naboru, potwierdzającym zasadność i skalę wdrażanej innowacji. Instytucjami uprawnionymi do wydania takiej opinii są:
-
jednostki naukowe, t.j. podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, Polska Akademia Umiejętności,
-
centra badawczo-rozwojowe,
-
stowarzyszenia naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim lub branżowe izby gospodarcze, których zakres działania jest związany z inwestycją będącą przedmiotem wniosku.
Realizacja projektu zgodnie z opinią o innowacyjności musi być potwierdzona pisemną opinią o wdrożeniu, a taki dokument musi być dostarczony na etapie jego rozliczenia.
Preferencje i inne istotne informacje
W przypadku spełnienia wszystkich kryteriów punktowych zerojedynkowych projekt oceniany jest w ramach kryteriów punktowych podstawowych, do których należą:
-
komplementarność oraz doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć,
-
wpływ projektu na rozwój ekonomiczno-społeczny regionu,
-
utworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwie w wyniku realizacji projektu,
-
poziom innowacyjności projektu,
-
rozwój inteligentnych specjalizacji, efektywność projektu,
-
zasada dodatkowości funduszy strukturalnych,
-
dodatkowe efekty projektu.
Aktualna lista inteligentnych specjalizacji Województwa śląskiego obejmuje następujące obszary:
1. Energetyka
2. Medycyna
3. Technologie informacyjne i komunikacyjne.
4. Zielona Gospodarka
5. Przemysły wschodzące
Źródła:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl
http://www.scp-slask.pl/lsi/nabor/397
http://www.planergia.pl/post/trwa-nabor-do-dzialania-32-innowacje-w-msp-2107