Dotacje na tworzenie i rozwijanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3
Dotacje na tworzenie i rozwijanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Ogłoszono nabór w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Działanie 8.4 „Godzenie życia zawodowego i prywatnego” obejmujący całe województwo dolnośląskie. Konkurs dotyczy aktywizacji zawodowej osób opiekujących się dziećmi w wieku do 3 lat poprzez tworzenie i rozwijanie działalności miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, w tym dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz pokrywanie kosztów opieki. Możliwa jest również realizacja poradnictwa zawodowego, szkoleń oraz kursów zawodowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb uczestnika projektu. Poziom dofinansowania wynosi 85%.
Tegoroczny nabór na dotacje umożliwiający rozwijanie miejsc opieki na dziećmi do lat 3 na Dolnym Śląsku rozpocznie się 4 marca, a zakończy 22 marca 2019 r. W ramach konkursu przewidziane są dotacje na:
1) tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, w tym dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami w istniejących lub nowo tworzonych instytucjonalnych formach opieki przewidzianych ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. w żłobkach, klubach dziecięcych oraz w ramach instytucji dziennego opiekuna;
2) dostosowanie istniejących miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami w instytucjonalnych formach opieki przewidzianych ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3;
3) sfinansowanie kosztów usług bieżącej opieki nad dziećmi poprzez pokrycie kosztów opłat za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna ponoszonych przez opiekunów dzieci lub pokrycie kosztów wynagrodzenia niani ponoszonych przez opiekunów dzieci do lat 3 wskazanych w Grupie docelowej/ ostatecznych odbiorcach wsparcia;
4) aktywizacja zawodowa opiekunów dzieci do lat 3 realizowana jako element uzupełniający wsparcia.
Możliwa jest również realizacja poradnictwa zawodowego, szkoleń oraz kursów zawodowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb uczestnika projektu w ramach aktywizacji zawodowej opiekunów dzieci do lat 3, tj. osób bezrobotnych lub osób biernych zawodowo pozostających poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3, w tym do osób, które przerwały karierę zawodową ze względu na urodzenie dziecka lub przebywających na urlopie wychowawczym w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
Kto może ubiegać się o dotacje?
W ramach konkursu o dofinansowanie realizacji projektu mogą ubiegać się następujące podmioty: osoby prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorcy, spółdzielnie, związki zawodowe, jednostki samorządu terytorialnego, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, placówki systemu oświaty i in. Uczestnikami projektu, czyli jego grupą docelową, ostatecznymi odbiorcami wsparcia są: osoby bezrobotne lub osoby bierne zawodowo pozostające poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3, w tym osoby, które przerwały karierę zawodową ze względu na urodzenie dziecka lub przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pracujące sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3. W sytuacji, gdy osoby przebywają na urlopie rodzicielskim lub wychowawczym i jednocześnie pracują w niepełnym wymiarze czasu, uznawane są również
za osoby pracujące.
Jeżeli w projekcie są przewidziane szkolenia i kursy zawodowe nakierowane na zdobycie
konkretnych kompetencji/kwalifikacji, wówczas powinny zakończyć się odpowiednim
potwierdzeniem zdobytej wiedzy lub uzyskanych kwalifikacji czy kompetencji (odpowiednim
dokumentem).
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
W ramach projektów ukierunkowanych na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w formie żłobków, klubów dziecięcych oraz u dziennego opiekuna możliwe są m.in. następujące kategorie działań:
a) dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, w tym do wymogów budowlanych, sanitarno-higienicznych, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, organizacja kuchni, stołówek, szatni zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania itp.
b) zakup i montaż wyposażenia (w tym m. in. meble, wyposażenie wypoczynkowe, wyposażenie sanitarne, zabawki);
c) zakup pomocy do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi do rozpoznawania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci, wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem tych pomocy, sprzętu i narzędzi, które są zgodne z koncepcją uniwersalnego projektowania;
d) wyposażenie i montaż placu zabaw wraz z bezpieczną nawierzchnią i ogrodzeniem;
e) modyfikacja przestrzeni wspierająca rozwój psychoruchowy i poznawczy dzieci;
f) zapewnienie bieżącego funkcjonowania utworzonego miejsca opieki nad dziećmi do lat 3, w tym np.: koszty wynagrodzenia personelu zatrudnionego w miejscu opieki nad dziećmi do lat 3, koszty opłat za wyżywienie i pobyt dziecka (finansowanie działalności bieżącej nowo utworzonych miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat w formie żłobków, klubów dziecięcych lub dziennego opiekuna, może trwać przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące);
g) przeszkolenie w zawodzie dziennego opiekuna, odbycie szkolenia uzupełniającego;
h) inne wydatki, o ile są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miejsca opieki nad dziećmi do lat 3.
Powyższe działania mogą być realizowane również w celu dostosowania istniejących miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna (za wyjątkiem działań wykluczonych dla tej formy opieki) do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, jednak wyłącznie w zakresie bezpośrednio wynikającym z diagnozy potrzeb konkretnych dzieci i stopnia niedostosowania placówki.
Poziom dofinansowania i wkład własny
Alokacja środków w konkursie wynosi prawie 28 mln złotych. Nie została określona ani wartość minimalna ani maksymalna projektów, w związku z czym Wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie w dowolnej wysokości. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85%. Minimalny udział wkładu własnego Beneficjenta w ramach konkursu wynosi 15% wydatków kwalifikowalnych projektu. Wkład własny Wnioskodawcy jest wykazywany we wniosku o dofinansowanie, przy czym to Wnioskodawca określa formę wniesienia wkładu własnego. Źródłem finansowania wkładu własnego mogą być zarówno środki publiczne jak i prywatne. Środki z resortowego Programu „MALUCH” mogą stanowić wkład własny Beneficjenta, przy czym nie może dojść do podwójnego finansowania wydatków z EFS i resortowego Programu „MALUCH”.
Preferencje i inne istotne informacje
Wnioskodawca oraz partnerzy (o ile dotyczy), ponoszący wydatki w projekcie, muszą posiadać łączny obrót za ostatni zatwierdzony rok obrotowy lub za ostatni zamknięty i zatwierdzony rok kalendarzowy równy lub wyższy od średnich rocznych wydatków w ocenianym projekcie.
Kryterium efektywności zatrudnieniowej: minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej dla osób w najtrudniejszej sytuacji (osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami do poziomu ISCED 3, imigranci, reemigranci musi wynosić co najmniej 45%, zaś minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej dla pozostałych osób nienależących do ww. grup wynosi odpowiednio 60%.
Dodatkowo punktowane na etapie oceny są:
1) projekty, w których co najmniej 50% uczestników, to osoby zamieszkujące obszary wiejskie,
2) projekty zakładające tworzenie lub utrzymanie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 na terenach co najmniej jednej z gmin wskazanych w dokumencie: „Kryteria wyboru projektów”, wykazujących duże zapotrzebowanie na żłobki i miejsca opieki. Kryterium zostało opracowane na podstawie analizy danych statystycznych z zakresu opieki nad dziećmi do lat 3 opracowanej przez Instytut Rozwoju Terytorialnego,
3) projekty, w których założono, że wsparcie w zakresie tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 lub pokrycia kosztów związanych z bieżącym świadczeniem usług opieki nad dziećmi do lat 3 jest komplementarne z resortowym Programem „MALUCH”.
Firma Inservices Dotacje posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów unijnych dotyczących pozyskiwania środków finansowania miejsc opieki nad dziećmi. Oferujemy bezpłatne konsultacje i kompleksową pomoc w zakresie pozyskiwania dotacji. Planujesz rozwój bądź otwarcie miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą lub kontaktu pod numerem telefonu: 511 163 001.
Źródła:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl
https://mamopracuj.pl/czas-na-dotacje-unijne-na-zlobki-i-przedszkola
https://www.gazetaprawna.pl/tagi/zlobki
http://mzmp.pl/jak-uzyskac-dofinansowanie-na-zalozenie-i-prowadzenie-placowki-opieki-nad-dziecmi/
https://mojafirma.infor.pl/fundusze-unijne/dotacje/274657,Jakie-dotacje-na-prowadzenie-zlobka.html