Dotacje na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych
Dotacje na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Od 22 marca do 28 listopada 2019 rok trwa nabór w ramach realizacji Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w działaniu Bony na innowacje. Dotacje dotyczą wspierania współpracy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi w zakresie zakupu usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego.
Kto może ubiegać się o dotacje?
Grupą docelową projektu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z całego kraju. Dofinansowanie ramach poddziałania jest udzielane w ramach pomocy de minimis.
Przedmiot konkursu
Przedmiotem pierwszego etapu konkursu jest wybór projektów obejmujących zakup od wykonawcy usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego.
Wnioskodawca jest zobowiązany zakończyć proces wyboru wykonawcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Drugi etap konkursu, którego nabór jest przewidziany do 7 stycznia 2020 roku umożliwia sfinansowanie wdrożenia pomysłu na innowację technologiczną opracowaną w tym etapie konkursu Bony na innowacje dla MŚP.
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
Za koszty kwalifikowalne uznaje się zakup od jednostki naukowej usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego.
Jeśli rezultatem projektu będzie oprogramowanie to powinno ono jednocześnie stanowić nową lub znacząco ulepszoną metodę produkcyjną, sposób świadczenia usługi, dostawy, lub znacząco ulepszoną zmianę w zakresie wyrobów będących rzeczami (np. zmiany w zakresie maszyn, urządzeń wnioskodawcy). Dofinansowaniem nie może być objęte stworzenie oprogramowania, będącego samodzielnym przeznaczonym do sprzedaży produktem (wyrobem, usługą).
W drugim etapie konkursu możliwe jest sfinansowanie m.in. zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Poziom dofinansowania i maksymalna wartość inwestycji
Alokacja środków zlokalizowanych w województwie mazowieckim wynosi 4 864 043,00 zł, zaś zlokalizowanych w województwach innych niż mazowieckie wynosi 45 135 957,00 zł.
Wartość minimalna dofinansowania projektu wynosi 60 tysięcy, a wartość maksymalna to 400 tysięcy złotych. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85%.
Dofinansowanie w ramach poddziałania jest wypłacane w formie refundacji.
Preferencje i inne istotne informacje
Wykonawcą usługi, o której mowa w ust. 5 są jednostki naukowe posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- „organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę” posiadające przyznaną kategorię naukową A+, A albo B,
- spółki celowe uczelni, o których mowa w art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce lub spółki celowe jednostki naukowej,
- centra transferu technologii uczelni, o których mowa w art. 148 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej,
- akredytowane laboratoria (posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji) lub notyfikowane laboratoria przez podmioty,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz.
W przypadku spełnienia wszystkich kryteriów punktowych zerojedynkowych projekt oceniany jest w ramach kryteriów punktowych podstawowych, do których należą:
- Projekt wpisuje się w obszary Krajowych Inteligentnych Specjalizacji
- Stopień gotowości wdrożeniowej rezultatu projektu (wyrobu, usługi, projektu wzorniczego lub technologii)
- Włączenie końcowych użytkowników w proces tworzenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu
- Przynależność do Krajowego Klastra Kluczowego
- Innowacyjność projektu
Sposób i termin składania wniosków
Nabór wniosków rusza 20 marca i zakończy się 28 listopada 2019 roku.
Konkurs jest podzielony na cztery rundy. Wnioski o dofinansowanie mogą być składane
w następujących terminach:
- dla rundy I – od 20 marca do 20 maja 2019 roku;
- dla rundy II – od 21 maja do 21 lipca 2019 roku;
- dla rundy III – od 22 lipca do 22 września 2019 roku;
- dla rundy IV – od 23 września do 28 listopada 2019 roku;
(w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00).
Okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż 18 miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia realizacji projektu określonego w umowie o dofinansowanie.
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków.
Chcesz uzyskać więcej informacji jak otrzymać dotacje na wsparcie Twojej firmy?
Pomoc w otrzymaniu dotacji, a także więcej informacji o tym jak pozyskać dotacje unijne możesz uzyskać kontaktując się z nami pod tym adresem lub zadając pytanie w komentarzach.
Więcej informacji o konkursie dot. ekspansji zagranicznej uzyskasz na stronie:
http://www.parp.gov.pl
Natomiast informacje o innych konkursach i możliwościach dofinansowania ekspansji zagranicznej oraz rozwinięcia eksportu uzyskasz na naszym blogu:
http://inservices.pl/wspolpraca-przedsiebiorstw-z-jednostkami-naukowymi/