DOTACJE NA WSPARCIE INNOWACYJNOŚCI W SEKTORZE MŚP W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM
DOTACJE NA WSPARCIE INNOWACYJNOŚCI W SEKTORZE MŚP W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Ogłoszono ostatni w tym roku nabór w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Łódzkiego 2014-2020, Działanie II.3.1 „Innowacje w MŚP”. Konkurs dotyczy wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych oraz wprowadzenia innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacji. W ramach konkursu można sfinansować zakup maszyn i urządzeń oraz wartości niematerialno-prawnych. Poziom dofinansowania może wynieść maksymalnie 85% wartości inwestycji i nie może przekroczyć dwóch milionów złotych.
W ramach działania II.3 realizowane są działania przyczyniające się do zwiększenia konkurencyjności i rozwoju innowacyjności w mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstwach. Wsparcie uzyskają projekty koncentrujące się na pozyskaniu i implementacji innowacji produktowych i procesowych co najmniej w skali przedsiębiorstwa. Celem działania jest zwiększone zastosowanie innowacji w przedsiębiorstwach sektora MŚP, które przyczyni się do podwyższenia konkurencyjności oraz rozwoju przedsiębiorstw w województwie łódzkim.
Typy projektów podlegające dofinansowaniu:
- wdrożenie wyników prac B+R;
- wdrożenie innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacji.
Bez względu na wybrany przez Wnioskodawcę typ projektu, koniecznym jest wdrożenie w ramach projektu innowacyjnych rozwiązań, które są innowacyjne przynajmniej w skali przedsiębiorstwa. Ocenie podlegać będzie, czy projekt dotyczy innowacyjnych rozwiązań w obrębie produktu (innowacja produktowa) lub procesu (innowacja procesowa). Dodatkowym efektem projektu może być wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych lub marketingowych, jednak te rodzaje innowacji nie będą podlegały ocenie i finansowaniu.
Kto może ubiegać się o dotacje?
Konkurs skierowany jest do następujących typów podmiotów (Beneficjentów):
− Mikro, małe, średnie przedsiębiorstwo (MŚP).
Projekty powinny być realizowane na terenie województwa łódzkiego. Ponadto Wnioskodawca musi posiadać na dzień złożenia wniosku siedzibę lub oddział, bądź – w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej lub dodatkowe stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terenie województwa łódzkiego.
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
Do wydatków kwalifikowalnych zalicza się wydatki na wdrożenie lub zakup i wdrożenie wyników prac B+R oraz wdrożenie innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacje, w szczególności koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, m.in.:
- zakup, wytworzenie, dostawę, instalację i uruchomienie maszyn, sprzętu i urządzeń zaliczanych do środków trwałych wraz ze specjalistycznym instruktażem w ich obsłudze,
- zakup zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych (w tym sprzętu informatycznego) oraz specjalistycznego oprogramowania wraz z licencją, zaliczanego do wartości niematerialnych i prawnych,
- zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii (m.in. nabycie, walidacja i obrona patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej).
Do wydatków niekwalifikowalnych dla poddziałania zaliczamy:
- koszty pośrednie,
- wkład niepieniężny,
- zakup materiałów i robót budowlanych,
- wydatki związane z zakupem nieruchomości, w tym dzierżawa lub najem gruntów i budynków,
- dzierżawa lub najem instalacji lub maszyn,
- wydatki poniesione na przygotowanie projektu,
- wydatki związane z cross-financingiem.
Okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się 1 stycznia 2014 r. Nie dopuszcza się projektów rozpoczętych przed tą datą. Końcową datą kwalifikowalności wydatków jest 31 grudnia 2023 r.
Rozpoczęcie prac (rozpoczęcie realizacji projektu) finansowanych w ramach pomocy publicznej nie może nastąpić przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. W przypadku rozpoczęcia przez Wnioskodawcę realizacji projektu przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, projekt nie kwalifikuje się do objęcia dofinansowaniem.
Rozpoczęcie prac (rozpoczęcie realizacji projektu) finansowanych w ramach pomocy de minimis może nastąpić przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
Okres kwalifikowalności wydatków w ramach projektu rozpoczyna się z dniem rozpoczęcia realizacji projektu, a kończy wraz z jego zakończeniem, tj. datami wskazanymi we wniosku o dofinansowanie.
Podatek od towarów i usług (VAT) stanowi wydatek niekwalifikowalny.
Limity i ograniczenia w zakresie wydatków kwalifikowalnych:
− wydatki związane z inwestycjami zmierzającymi do zwiększenia efektywności energetycznej będą kwalifikowalne do wysokości 30% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Poziom dofinansowania i wkład własny
Przedsiębiorstwa otrzymują dofinansowanie kosztów kwalifikowalnych w proporcji (intensywności) wynikającej z przepisów dotyczących:
- pomocy publicznej: od 35% do 55%, w zależności od statusu przedsiębiorstwa),
- pomocy de minimis: do 85% wartości kosztów kwalifikowalnych.
W ramach konkursu nie można łączyć pomocy publicznej z pomocą de minimis.
Aspekt innowacyjności
Celem szczegółowym do osiągnięcia poprzez realizację projektów dofinansowanych w ramach konkursu jest zwiększone zastosowanie innowacji w MŚP. Wnioskodawca ubiegający się o wsparcie jest zobligowany do wykazania, że przedsięwzięcie ujęte we wniosku aplikacyjnym ma charakter inwestycji początkowej (stanowi dywersyfikację produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie/zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu/zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego zakładu/założenie nowego zakładu).
Ze względu na specyfikę wspieranych projektów (projekty mają obejmować wprowadzenie na rynek produktu/usługi lub procesu innowacyjnych co najmniej w skali regionu) nie będą wspierane projekty, których jedynym lub dominującym typem inwestycji początkowej będzie zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu.
Do oceny zakresu, o którym mowa w ust. 3, przyjmuje się definicję innowacji określoną w Podręczniku Oslo, zgodnie z którą przez innowację należy rozumieć wprowadzenie do praktyki w gospodarce nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do produktu (towaru lub usługi), procesu, marketingu lub organizacji. Zgodnie z ww. definicją można rozróżnić:
- Innowacja procesowa – wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy. Do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania. Innowacja o charakterze procesowym stanowi innowację technologiczną.
- Innowacja produktowa – wdrożenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub istotnie ulepszone z punktu widzenia ich charakterystyki funkcjonalnej lub celów użytkowych, którym mają służyć. Obejmuje to w szczególności udoskonalenia w zakresie charakterystyki technicznej, zastosowanych komponentów i materiałów oraz oprogramowania stanowiącego integralną część produktu, a także udoskonalenia ułatwiające korzystanie z produktu przez użytkownika. Innowacja o charakterze produktowym stanowi innowację technologiczną.
- Inwestycja początkowa – zgodnie z art. 2 pkt. 49 lit. a Rozporządzenia 651/2014 to inwestycja w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu. W przedmiotowym konkursie dofinansowaniu nie będą podlegać projekty, w których jedynym lub dominującym typem inwestycji początkowej będzie zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu.
- Prace B+R rozumiane są jako badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, o których mowa w art. 2 pkt 85 i 86 rozporządzenia 651/2014.
Wdrażane w ramach projektu innowacyjne rozwiązanie musi być innowacyjne przynajmniej w skali przedsiębiorstwa (warunek musi być spełniony zarówno dla typu projektu dotyczącego wdrożenia wyników prac B+R, jak i projektów dotyczących wdrożenia innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług, w tym ekoinnowacji). Ocena będzie dokonywana na podstawie przedstawionych przez Wnioskodawcę informacji potwierdzających innowacyjność projektu, zawartych we wniosku o dofinansowanie oraz w załączonych dokumentach, takich jak np.: opinia o innowacyjności, wyniki badań, publikacje naukowe, dokumenty patentowe, dokumenty statystyczne i inne, które pozwolą na weryfikację spełnienia niniejszego kryterium.
Opinia o innowacyjności
Opinia o innowacyjności nie jest dokumentem obligatoryjnym w ramach tegorocznego naboru, ale może być istotnym elementem potwierdzającym zasadność i skalę wdrażanej innowacji. Instytucjami uprawnionymi do wydania takiej opinii są:
- jednostki naukowe, t.j. podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, Polska Akademia Umiejętności,
- centra badawczo-rozwojowe,
- stowarzyszenia naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim lub branżowe izby gospodarcze, których zakres działania jest związany z inwestycją będącą przedmiotem wniosku.
Preferencje i inne istotne informacje
W przypadku spełnienia wszystkich kryteriów punktowych zerojedynkowych projekt oceniany jest w ramach kryteriów punktowych podstawowych, do których należą:
Realizacja projektu na obszarze wiejskim
Ocenie podlega, czy projekt realizowany jest na obszarze wiejskim
PUNKTACJA:
1 pkt – projekt jest realizowany na obszarze wiejskim
0 pkt – projekt nie jest realizowany na obszarze wiejskim
Zgodność projektu z Regionalnymi Inteligentnymi Specjalizacjami
Aktualna lista inteligentnych specjalizacji województwa łódzkiego obejmuje następujące obszary:
- Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo)
- Zaawansowane materiały budowlane
- Medycyna, farmacja, kosmetyki
- Energetyka, w tym odnawialne źródła energii
- Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze
- Informatyka i telekomunikacja
PUNKTACJA:
2 pkt – projekt wpisuje się lub będzie oddziaływać w/na co najmniej jeden obszar gospodarczy w ramach niszy specjalizacyjnej
1 pkt – projekt wpisuje się lub będzie oddziaływać w/na co najmniej jedną Regionalną Inteligentną Specjalizację Województwa Łódzkiego
0 pkt – projekt nie wpisuje się ani nie będzie oddziaływać w/na żadną z Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji Województwa Łódzkiego
Status wnioskodawcy (mikro, mały, średni)
Ocenie podlega status wnioskodawcy.
PUNKTACJA:
3 pkt – wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorstwem
2 pkt – wnioskodawca jest małym przedsiębiorstwem
1 pkt – wnioskodawca jest średnim przedsiębiorstwem
Oddziaływanie projektu na OSI
Ocenie podlega, czy projekt realizowany jest na terenie Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI) oraz czy projekt wpisuje się w strategiczne kierunki działań wskazane w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2020.
PUNKTACJA:
2 pkt – projekt realizowany jest na terenie OSI i wpisuje się w strategiczne kierunki działań dla danego OSI
1 pkt – projekt realizowany jest na terenie OSI, ale nie wpisuje się w strategiczne kierunki działań dla danego OSI
0 pkt – projekt nie jest realizowany na terenie OSI
Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
Ocenie podlega czy Wnioskodawca na dzień złożenia wniosku posiada siedzibę/stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej w województwie łódzkim oraz czy prowadzi działalność gospodarczą w województwie łódzkim. Ocena zostanie dokonana na podstawie zapisów we właściwych ze względu na formę organizacyjnoprawną Wnioskodawcy dokumentach rejestrowych (KRS, CEiDG) oraz na podstawie załączonych deklaracji podatkowych PIT lub CIT.
PUNKTACJA:
2 pkt – Wnioskodawca posiada siedzibę/stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej i prowadzi działalność gospodarczą na terenie województwa łódzkiego
0 pkt – Wnioskodawca nie posiada siedziby/stałego miejsca i prowadzi lub nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie województwa łódzkiego
Inwestycja na obszarach o najniższym poziomie rozwoju gospodarczego
Ocenie podlega lokalizacja projektu w gminie, dla której poziom wskaźnika przedsiębiorczości (podmioty wpisane do rejestru REGON na 1000 ludności) jest niższy niż średnia wojewódzka, określona dla województwa łódzkiego na podstawie ostatnich dostępnych na dzień ogłoszenia konkursu danych GUS.
PUNKTACJA:
2 pkt – projekt realizowany jest na terenie gminy na którym wartość wskaźnika przedsiębiorczości kształtuje się na poziomie niższym niż 70% średniej wojewódzkiej
1 pkt – projekt realizowany jest na terenie gminy na którym wartość wskaźnika przedsiębiorczości kształtuje się na poziomie wyższym lub równym 70% średniej wojewódzkiej oraz niższym niż średnia wojewódzka
0 pkt – projekt realizowany jest na terenie gminy na którym wartość wskaźnika przedsiębiorczości kształtuje się na poziomie równym lub wyższym niż średnia wojewódzka
Wdrożenie wyników B+R
Ocenie podlega, czy projekt dotyczy wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez wnioskodawcę samodzielnie bądź na jego zlecenie (np. w ramach poddziałania I.2.2 Projekty B+R przedsiębiorstw RPO WŁ na lata 2014-2020)
przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. By otrzymać punkty w niniejszym kryterium wnioskodawca w dokumentacji aplikacyjnej musi wskazać, w jakim zakresie wdrażane wyniki prac badawczo-rozwojowych są niezbędne przy opracowaniu lub udoskonalaniu produktu, usługi lub procesu, których
dotyczy projekt. Ponadto wnioskodawca musi zawrzeć w dokumentacji aplikacyjnej informacje dotyczące kosztów, zakresu, formy, uwzględnienia w aktywach przedsiębiorstwa i zabezpieczenia praw własności intelektualnej przeprowadzonych wyników prac badawczo-rozwojowych.
PUNKTACJA:
2 pkt – projekt dotyczy wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez wnioskodawcę samodzielnie bądź na jego zlecenie
0 pkt – projekt nie dotyczy wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez wnioskodawcę samodzielnie bądź na jego zlecenie
Potencjał rynkowy produktu będącego rezultatem projektu
W ramach kryterium ocenie podlega przedstawiona przez wnioskodawcę w dokumentacji aplikacyjnej analiza, na podstawie której można określić, iż:
– rynek docelowy został przez wnioskodawcę prawidłowo zdefiniowany w zakresie jego wielkości, tendencji rozwojowych, odbiorców oraz regulacji istotnie ograniczających dostęp do rynku,
– występuje rynkowe zapotrzebowanie na produkty lub usługi opracowane lub udoskonalone w wyniku realizacji projektu,
– strategia wprowadzenia produktu lub usługi na rynek jest efektywna i realna.
PUNKTACJA:
Za każdy spełniony warunek wnioskodawca otrzymuje 1 pkt
Zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK)
Ocenie podlega, czy innowacja wdrażana w ramach projektu polega na zastosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
TIK rozumiane są jako technologie przetwarzające, gromadzące i przesyłające informacje w formie elektronicznej.
PUNKTACJA:
1 pkt – projekt zakłada zastosowanie TIK
0 pkt – projekt nie zakłada zastosowania TIK
Poziom innowacyjności projektu
Ocenie podlega poziom innowacyjności wdrażanych rozwiązań w obrębie produktu lub procesu.
Ocena będzie dokonywana na podstawie przedstawionych przez wnioskodawcę informacji potwierdzających innowacyjność projektu, zawartych we wniosku o dofinansowanie oraz w załączonych dokumentach, takich jak np. opinia o innowacyjności, wyniki badań, publikacje naukowe, dokumenty patentowe, dokumenty statystyczne i inne, które pozwolą na weryfikację spełnienia niniejszego kryterium.
Załączenie do wniosku o dofinansowanie opinii o innowacyjności nie jest obligatoryjne i nie przesądza o pozytywnej ocenie kryterium.
PUNKTACJA:
4 pkt – projekt zakłada wdrożenie innowacji nie stosowanej lub stosowanej w skali świata nie dłużej niż 3 lata
3 pkt – projekt zakłada wdrożenie innowacji nie stosowanej lub stosowanej w skali kraju nie dłużej niż 3 lata
2 pkt – projekt zakłada wdrożenie innowacji nie stosowanej lub stosowanej w skali regionu nie dłużej niż 3 lata
1 pkt – projekt zakłada wdrożenie innowacji nie stosowanej w skali przedsiębiorstwa
Uwzględnienie aspektów środowiskowych
Ocenie podlega, czy wnioskodawca, w związku z realizacją projektu, wprowadził innowacje ukierunkowane na ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko, poprawę efektywności wykorzystania zasobów, uwzględnienie efektów środowiskowych w zarządzaniu.
Ocena będzie dokonywana na podstawie informacji przedstawionych przez wnioskodawcę w dokumentacji aplikacyjnej potwierdzających, iż wdrażane w ramach projektu innowacyjne rozwiązania są zgodne z normami unijnymi stosownymi do charakteru prowadzonej działalności oraz mają pozytywny wpływ na środowisko.
PUNKTACJA:
1 pkt – projekt zakłada zastosowanie rozwiązań mających pozytywny wpływ na środowisko, zgodnych z normami unijnymi stosownymi do charakteru prowadzonej działalności
0 pkt – projekt nie zakłada zastosowania rozwiązań poprawiających obecny poziom oddziaływania na środowisko
Termin naboru
- Termin ogłoszenia konkursu:
28 listopada 2022 r. - Termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie:
29 grudnia 2022 r. - Termin zakończenia naboru wniosków o dofinansowanie:
18 stycznia 2023 r.
Termin naboru wniosków nie może zostać skrócony.
Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to kwiecień 2023 r.
W czym możemy pomóc
Planując pozyskanie dofinansowania swoich inwestycji z UE przedsiębiorcy powinni również zwrócić uwagę na to, żeby ich przedsięwzięcia były nie tylko rentowne, ale spełniały wymogi w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Już w mijającej perspektywie finansowej często punktowane były działania właśnie z tego zakresu, w tym m.in. wspieranie powstawania nowych miejsc pracy, aktywizacja bezrobotnych, a także zaangażowanie w to, aby wytwarzany produkt czy świadczona usługa były przyjazne środowisku naturalnemu.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele instrumentów finansowych i programów, dzięki którym mogą pozyskać fundusze na swoją działalność. Istotne jest, aby jak najlepiej i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowali się do napisania wniosków.
Przedsiębiorstwo Inservices od przeszło dekady świadczy profesjonalne usługi doradcze z dziedziny pozyskiwania dotacji unijnych. Wspieramy klientów biznesowych w pozyskiwaniu finansowania i dotacji z funduszy UE. Działamy online na terenie całej Polski. Świadczymy pomoc w rozliczaniu projektów po otrzymaniu dotacji oraz prowadzimy proces odwoławczy w przypadku ich odrzucenia.
Pamiętaj, uzyskanie dotacji unijnych nie musi być problematyczne. Rzetelna pomoc i fachowe doradztwo to sposób, jak zawalczyć o wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Źródła:
https://cop.lodzkie.pl/aktualne-wiadomosci/1078-ii-3-1-innowacje-w-msp-ogloszenie-konkursu