Dotacje na wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych
Dotacje na wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Znaczna część zapytań ze strony potencjalnych klientów, którzy zgłaszają się do nas w sprawie dotacji, dotyczy dwóch obszarów: inwestycji obejmujących zakup maszyn i urządzeń oraz informatyzacji przedsiębiorstw. Wprowadzenie technologii IT dotyczy przede wszystkim: tworzenia aplikacji, systemów do zarządzania firmą, uruchamiania sklepów internetowych oraz innych rozwiązań przyczyniających się udoskonaleniu procesów zarządzania i obsługi klientów w MŚP.
W czasach globalizacji, innowacyjność jest niezbędnym warunkiem do utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw. Od kilku lat w Polsce jak i na świecie zauważalny jest rosnący trend na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w różnych obszarach działalności przedsiębiorstw. Wzrost popytu na oprogramowanie i dedykowane rozwiązania teleinformatyczne wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania. Obserwuje się wzrost dynamiki rozwoju rynku IT. Według raportu PMR prognozuje się, że dynamika rozwoju rynku będzie nadal na wysokim poziomie, gdyż nie przewiduje się żadnych wydarzeń, które mogłyby znacząco napędzić lub obniżyć tempo wzrostu. Z analiz Future Market Insights wynika, że siłą napędową polskiego rynku IT jest m.in. wzrost zainteresowania przedsiębiorców technologiami, które realnie zwiększają przewagę konkurencyjną. W poniższym artykule przedstawiamy charakterystykę konkursów dotacyjnych w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych, czyli na co i kiedy przedsiębiorcy mogą pozyskać dotacje.
Czym są technologie informacyjno-komunikacyjne
Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) odgrywają ważną rolę w życiu współczesnego człowieka, a wręcz są jego nieodłączną częścią i towarzyszą mu w każdej dziedzinie życia.
Wszystkie działania związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnym odbywają się w ramach sektora ICT. Według definicji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) „sektor ICT to działania zajmujące się produkcją urządzeń komunikacyjnych i informatycznych oraz usługi im towarzyszące”.
PAIZ wyodrębnił siedem podstawowych branż w mniejszym lub większym stopniu powiązanych z ICT.
W grupie produkcji urządzeń komunikacyjnych znalazły się:
– sprzęt komputerowy;
– sprzęt komunikacyjny;
– sprzęt sieciowy i sprzęt do przesyłania danych;
– sprzęt biurowy.
Natomiast w grupie usług znalazły się :
– oprogramowanie;
– usługi telekomunikacyjne;
– usługi IT.
W kręgu ICT (jak było już przedstawione w definicji) występuje przede wszystkim Internet, który rozwija się w zawrotnym tempie, telefonia komórkowa oraz elektroniczne środki masowego przekazu takie, jak radio i telewizja satelitarna.
Technologie informacyjno-komunikacyjne posiadają następujące cechy charakterystyczne:
– Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, zarówno w celach osobistych, jak i w firmach i urzędach. Uwzględniają indywidualne potrzeby użytkowników bez względu na czas i miejsce.
– ICT sprzyjają upowszechnianiu informacji i wiedzy poprzez oddzielenie zawartości od fizycznej lokalizacji. Granice geograficzne nie stanowią przeszkody dla przepływu informacji. Pozwalają one oddalonym społecznościom na integrację, co sprawia, że informacja, wiedza i kultura są teoretycznie dostępne dla każdego.
– Cyfrowa i wirtualna natura wielu produktów (usług) ICT umożliwia osiągnięcie zerowych lub zmniejszających się kosztów marginalnych. Możliwość prawie darmowego, wielokrotnego odtworzenia zawartości bez względu na objętość, niskie marginalne koszty dystrybucji i komunikacji dają podstawę do radykalnej redukcji kosztów transakcji.
– Dzięki ICT można odzyskiwać, sortować, filtrować i rozpowszechniać informacje, co bez wątpienia może się przyczynić do osiągnięcia znaczącej poprawy wydajności w produkcji i dystrybucji.
– ICT usprawniają sieci dostawcze oraz produkcyjne i sprawiają, że procesy biznesowe oraz transakcyjne stają się bardziej efektywne.
– Wzrost wydajności, a następnie redukcja kosztów, spowodowane przez ICT, prowadzą do produkowania nowych towarów, usług, kanałów dystrybucyjnych w obrębie tradycyjnych sektorów, a także innowacyjnych modeli biznesu i wykreowania całkowicie nowych branż.
– ICT ułatwiają eliminację pośrednictwa, ponieważ umożliwiają użytkownikom nabywanie produktów oraz korzystanie z usług bezpośrednio u pierwotnego dostawcy, redukując rolę pośredników. Choć nie wpływa to znacząco na wydajność jest, jednakże jednym z czynników prowadzących do stworzenia tzw. jednoosobowych rynków, zwiększających potencjał ICT w spełnianiu oczekiwań i preferencji użytkowników i konsumentów w zależności od indywidualnego zapotrzebowania.
– ICT mają zasięg globalny. Poprzez stworzenie i rozwój sieci, ICT pozwalają pokonywać bariery kulturowe i językowe. Dzięki nim jednostki i grupy społeczne mogą żyć i pracować w każdej części świata oraz uczestniczyć w tworzeniu globalnej gospodarki sieciowej bez względu na narodowość. Stanowią one wyzwanie dla obecnej polityki, struktur prawnych i wykonawczych w obrębie i pomiędzy narodami.
Konkursy na ITC w starej perspektywie
Polska jest jednym z największych beneficjentów pomocy unijnej od momentu wstąpienia, czyli od 2004 r. Pomoc tę otrzymuje w ramach perspektyw finansowych, co zmniejsza dystans rozwojowy Polski wobec innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W aktualnej perspektywie finansowej, środki finansowe przeznaczone dla Polski wynoszą 105,8 mld euro. Około 72,9 mld euro wspomoże politykę spójności, zaś 28,5 mld euro – polskie rolnictwo i obszary wiejskie. W latach 2007-2013, Polska miała do dyspozycji 101,5 mld euro, w tym 68 mld euro na politykę spójności. Zmianie uległy również programy operacyjne i źródła ich finansowania. W porównaniu do okresu programowania 2007-2013, w aktualnej perspektywie nastąpił wzrost alokacji unijnych środków.
Jednym z najpopularniejszych programów obejmujących inwestycje w technologie informacyjno-komunikacyjne był Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka miał na celu zwiększenie konkurencyjności podmiotów. Jego główne założenia opierały się na podwyższaniu konkurencyjności przedsiębiorstw, wzroście konkurencyjności polskiej nauki i zwiększeniu jej znaczenia w rozwoju gospodarczym, poprawie udziału polskich, innowacyjnych produktów na rynku międzynarodowym, tworzeniu nowych miejsc pracy oraz zwiększeniu wykorzystania technologii informacyjnych w przedsiębiorstwach. Beneficjentami tego programu byli przedsiębiorcy, jednostki badawcze, uczelnie wyższe i organy administracji rządowej.
Przedmiotem wsparcia w ramach POIG 8.2 były przedsięwzięcia o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, obejmujące relacje usługowe między przedsiębiorcami realizowane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych przeznaczonych do automatyzacji procesów biznesowych między tymi przedsiębiorcami, prowadzące do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B. Ostatni nabór w ramach programu odbył się w 2014 roku.
Nowe programy unijne w dużej części stanowią kontynuację wcześniejszych kierunków wsparcia. Następcą utworzonego w latach 2007-2013 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest drugi co do wielkości wykorzystania środków Program Inteligentny Rozwój, którego zadaniem jest wspieranie innowacji. Pomoc otrzymają przede wszystkim działania związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, biogospodarką, zdrową żywnością oraz te dotyczące jakości życia.
Konkursy na ITC w obecnej perspektywie
W aktualnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 jest znacznie mniej możliwości na dofinansowanie projektów informatycznych. Niektóre województwa w ramach realizacji Programów Regionalnych dają takie możliwości. W ramach konkursów dotacyjnych czy w postaci mechanizmów zwrotnych (pożyczek) można uzyskać wsparcie na nabycie narzędzi informatycznych, które będą wspierać prowadzenie biznesu, zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i na zewnątrz. W pierwszej kolejności wsparcie ze środków publicznych mogą otrzymać inwestycje, w wyniku których przedsiębiorstwa będą mogły prowadzić sprzedaż produktów i usług w Internecie, świadczyć e-usługi, współpracować z innymi przedsiębiorstwami w oparciu o nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne oraz implementować lub modernizować pozostałe procesy biznesowe przy wykorzystaniu TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych).
Inwestycje wspierane w ramach projektów powinny prowadzić do zastosowania rozwiązań TIK wpisujących się z poniższe modele:
– B2B (Business to Business) – model uwzględniający współpracę przedsiębiorstw opierającą się na wykorzystaniu TIK prowadzących w efekcie do automatyzacji procesów biznesowych. Model przewiduje m.in. stworzenie opartego o TIK kanału współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami.
– B2C (Business to Consumer), model, w którym relacje Przedsiębiorstwo – Konsument (odbiorca produktów lub usług) są oparte o TIK. W model ten wpisują się świadczenie e-usług, sprzedaż on-line produktów lub usług.
– C2C (Consumer to Consumer), model zakładający interakcję biznesową pomiędzy konsumentami przy wykorzystaniu TIK (np. portale sprzedażowe).
Niektóre działania pozwalają także dofinansować zakup systemów typu ERP czy CRM.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego 3.3 Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej.
Celem działania jest zwiększenie wykorzystania Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w procesach biznesowych śląskich MŚP.
Współfinansowane będą inwestycje mające na celu wprowadzić, rozbudować lub zmodernizować model gospodarki elektronicznej. W wyniku realizacji projektu Wnioskodawcy będą mogli prowadzić zarządcze, operacyjne oraz pomocnicze procesy biznesowe w oparciu o najnowsze rozwiązania informacyjno-komunikacyjne, dzięki czemu nastąpi automatyzacja oraz optymalizacja m.in. zawierania kontraktów, przesyłania dokumentów, pozyskiwania nowych kontaktów, planowania, zarządzania informacją, zasobami, finansami oraz sprzedaży. Wspierane będą inwestycje, w wyniku których Wnioskodawcy będą mogli prowadzić sprzedaż produktów i usług w Internecie, świadczyć e-usługi, współpracować z innymi przedsiębiorstwami w oparciu o nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne.
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O DOTACJE UNIJNE?
O dotacje w ramach konkursu mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą zrealizować inwestycję na terenie województwa śląskiego, co oznacza, że oddział, siedzibę, miejsce prowadzenia działalności można zarejestrować we właściwym rejestrze po podpisaniu umowy o dofinansowanie.
Jednym z rozwiązań umożliwiających start w programie jest posiadanie oddziału, który formalnie musimy mieć wpisany do dokumentów rejestrowych przedsiębiorstwa. Receptą na możliwość aplikowania o dotacje może być skorzystanie z usług wirtualnego biura
NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOTACJE UNIJNE?
W ramach działania można uzyskać dotacje na nabycie narzędzi informatycznych wspomagających procesy biznesowe:
– B2B (stwarzanie kanału współpracy między przedsiębiorstwami),
– B2C (np. e-usługi, sprzedaż on-line),
– B2E (systemy zarządzania przedsiębiorstwem),
– C2C (wspierające interakcje biznesową między konsumentami, np. portale sprzedażowe).
Wspierane przedsięwzięcia muszą stanowić inwestycję początkową w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego zakładu.
JAKIE SĄ KWOTY WSPARCIA?
Poziom dofinansowania:
45-50% dofinansowania do inwestycji dla mikro, małego przedsiębiorstwa
35-50% dofinansowania do inwestycji dla średniego przedsiębiorstwa
Wielkość dofinansowania:
Minimalna wartość dofinansowania: 50 000,00 zł
Maksymalna wartość dofinansowania: 500 000,00 zł.
TERMINY:
Termin naboru wniosków: 7.08.2018 r. – 18.09.2018 r.
Termin rozstrzygnięcia konkursu: I – II kwartał 2019 r.
Formy wsparcia dotacyjnego umożliwiającego tworzenie sklepów internetowych
Pozyskanie środków na otwarcie sklepu internetowego umożliwiają programy skierowane do zarejestrowanych w Urzędzie Pracy osób bezrobotnych:
1.Środki na otwarcie działalności gospodarczej z PUP
– Wielkość inwestycji od 18-26 tys. PLN w formie dotacji bezzwrotnej
– wymagane zabezpieczenie: poręczenie, hipoteka, zastaw na prawach lub rzeczach etc.
– wymogi: aktualnie wyłącznie dla osób powyżej 30 roku życia lub: kobiet, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych (od początku roku znowu będą dostępne środki dla wszystkich)
2.Wsparcie w starcie
– niskooprocentowana pożyczka do 92 tys. PLN
– oprocentowanie: 0,44% w skali roku
– maksymalny okres spłaty: 7 lat
3.Dotacje na otwarcie działalności ze wsparciem pomostowym (RPOWD 8.3)
– 22 tys. PLN w formie dotacji bezzwrotnej
– szkolenia i wsparcie pomostowe w wysokości ok. 1500 PLN przez okres 12 miesięcy
– wymogi: trzeba mieć powyżej 30 lat
Stowarzyszenia funkcjonujące w ramach Lokalnych Grup Działania na konkretnych podobszarach w każdym województwie cyklicznie organizują nabory z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” na zakładanie bądź rozwijanie działalności gospodarczej:
1. Środki na otwarcie działalności gospodarczej
– wartość inwestycji: do 100 000 PLN
– dofinansowanie: do 100%
– możliwy zakup nieruchomości, aut dostawczych i osobowych itd.
2. Środki na rozwijanie działalności gospodarczej
– wartość inwestycji: do 300 000 PLN
– dofinansowanie: do 70%
– możliwy zakup nieruchomości, aut dostawczych i osobowych itd.
– obligatoryjnie: zatrudnienie przynajmniej 1 osoby na umowę o pracę
Nabory prowadzone przez LGD obejmują wyłącznie obszary wsparcia terenów wiejskich i wiejsko-miejskich nieprzekraczających 20 tys. osób.
W powyżej wymienionych programach dotacyjnych nie ma możliwości finansowania zatrudnienia i prac programistycznych, jak również wykluczona jest budowa portali nie sprzedażowych i stron internetowych.
Jedyne projekty umożliwiające realizację powyższych zadań to konkursy eksportowe realizowane w ramach Programów Regionalnych. Inwestycja, co prawda musi dotyczyć ekspansji zagranicznej, jednakże w ramach kosztów kwalifikowalnych można ująć „dostosowanie produktów i usług w kontekście wymagań rynków zagranicznych”. Kryterium pozwala wnioskodawcom na dostosowywanie lub tworzenie nowych aplikacji w celu rozwijania sprzedaży międzynarodowej.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 1.4 B ab Zwiększenie międzynarodowej ekspansji MŚP poprzez wdrożenie nowych modeli biznesowych oraz zwiększenia ekspansji na rynki zewnętrzne
W ramach konkursu dofinansowanie mogą otrzymać projekty:
a) wdrażające długoterminowe (kompleksowe) strategie biznesowe,
b) wdrażające nowoczesne metody zarządzania, prowadzące do zmian organizacyjno-procesowych przedsiębiorstw, np.:
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O DOTACJE?
O dotacje w ramach konkursu mogą ubiegać się:
1. MŚP
2. LGD (Lokalne Grupy Działania)
NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOTACJE?
– otwieranie nowych kanałów biznesowych (w tym handel elektroniczny),
– dostosowanie produkcji do wymagań rynku zagranicznego,
– tworzenie działów obsługi eksportu, certyfikacji, logistyka
JAKIE SĄ KWOTY WSPARCIA?
Dotacje na poziomie:
85% dofinansowania do inwestycji dla mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa
Wielkość dofinansowania:
Minimalna wartość dofinansowania: 10 000,00 zł
Maksymalna wartość dofinansowania: 200 000,00 zł.
TERMINY:
Termin naboru wniosków: IV kwartał 2019 r.
Krajowe i Regionalne Inteligentne specjalizacje
Wsparciem ze środków Unii Europejskiej będą objęte projekty wpisujące się w inteligentne specjalizacje. Nowa perspektywa finansowa na lata 2014–2020 ma dwa priorytety: koncentracja tematyczna oraz innowacje. Najwięcej skorzystają takie projekty, które z jednej strony wpisują się w zakres KIS, a z drugiej odznaczają się wysokim potencjałem innowacyjnym. Krajowa inteligentna specjalizacja jest dokumentem otwartym, który będzie podlegał ciągłej weryfikacji i aktualizacji w oparciu o system monitorowania oraz zachodzące zmiany społeczno-gospodarcze.
Dokument określa priorytety gospodarcze w obszarze B+R+I, których rozwój zapewni tworzenie innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, zwiększenie wartości dodanej gospodarki i podniesienie jej konkurencyjności na rynkach zagranicznych. Z funduszy unijnych przeznaczonych na wsparcie badań, rozwoju i innowacji w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) będą finansowane wyłącznie projekty dotyczące inteligentnych specjalizacji, czyli tych o największym potencjale innowacyjnym i konkurencyjnym. Krajowe inteligentne specjalizacje są to branże, których rozwój zapewni: tworzenie innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, zwiększenie wartości dodanej gospodarki i podniesienie jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Jednym z premiowanych obszarów są Innowacyjne technologie i procesy przemysłowe, w które wpisują się m.in. działania dotyczące tworzenia inteligentnych sieci i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Regionalne inteligentne specjalizacje.
Inteligentna Specjalizacja to koncepcja Komisji Europejskiej odnosząca się do wdrażania polityki innowacyjnej regionów i krajów Unii. Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS) są jednym z instrumentów wspomagających osiągnięcie celów Regionalnych Strategii Innowacji dla danego Województwa. W większości z województw wsparcie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, na prace B+R otrzymają tylko projekty wpisujące się w RIS. Podstawą tych obszarów są specjalizacje gospodarcze, czyli sektory o dużym potencjale innowacyjnym i konkurencyjnym, specjalizacje naukowe i technologiczne, czyli obszary o dużej aktywności wdrożeniowej i patentowej oraz społeczne.
Dolnośląskie Inteligentne Specjalizacje są jednym z instrumentów wspomagających osiągnięcie celów Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Dolnośląskiego 2011-2020. Są procesem, którego efektem ma być koncentracja środków w wybranych innowacyjnych obszarach naszego regionu. Podstawą tych obszarów są specjalizacje gospodarcze, czyli sektory o dużym potencjale innowacyjnym i konkurencyjnym oraz specjalizacje naukowe i technologiczne, czyli obszary o dużej aktywności wdrożeniowej i patentowej.
Na podstawie diagnozy wskazane zostały obszary o największym obecnie potencjale rozwojowym:
1. Branża chemiczna i farmaceutyczna
2. Mobilność przestrzenna
3. Żywność wysokiej jakości
4. Surowce naturalne i wtórne
5. Produkcja maszyn urządzeń, obróbka materiałów
6. Technologie informacyjno – komunikacyjne (ICT)
Technologie ICT w obszarach inteligentnych specjalizacji mają znaczenie horyzontalne i tym samym odgrywają duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego i technologicznego regionu. Obecnie branża ICT na Dolnym Śląsku, podobnie jak i w skali kraju cechuje się najdynamiczniejszym wzrostem zatrudnienia, inwestycji czy przychodów. Czynnikami napędzającymi koniunkturę w branży jest rosnące zapotrzebowanie na usługi i rozwiązania mobilne oraz rozwój infrastruktury.
Specjalizacja obejmuje następujące pod obszary:
1. Metody predykcyjne dla wielkich, heterogenicznych zbiorów danych: akwizycja,
analiza i raportowanie.
2. Zastosowanie mechatroniki i robotyki w podnoszeniu jakości życia obywateli.
3. Przetwarzanie, modelowanie i analiza danych obrazowych i multimedialnych.
4. Systemy bezpieczeństwa cyfrowego
5. Systemy wspomagania decyzji menadżerskich (Business Process Management).
6. Rozwiązania dla „inteligentnych domów” (smart buildings).
7. Rozwiązania dla „inteligentnych miast” (smart cities).
8. Systemy wsparcia dla osób dotkniętych niepełnosprawnością, chorobami
przewlekłymi i osób starszych (Ambient Assisted Living).
9. Aplikacje mobilne.
10. Tworzenie gier komputerowych.
11. E-Usługi i urządzenia dla sektora ochrony zdrowia.
12. Systemy e-learningowe.
13. Tworzenie oprogramowania dostępnego w modelu SaaS.
14. Innowacyjne metody interakcji człowiek-technologia.
15. Systemy e-commerce.
16. Inteligentne systemy informatyczne dla branży finansowej i ubezpieczeniowej.
Źródła:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/mikro-male-i-srednie-przedsiebiorstwa/
https://rpo.slaskie.pl/
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/33-technologie-informacyjno-komunikacyjne-w-dzialalnosci-gospodarczej-1/
http://www.dip.dolnyslask.pl/skorzystaj/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/599-1-4-1-b-a-b-zwiekszenie-miedzynarodowej-ekspansji-msp-poprzez-wdrozenie-nowych-modeli-biznesowych-oraz-zwiekszenia-ekspansji-na-rynki-zewnetrzne-konkurs-horyzontalny.html
http://krajoweinteligentnespecjalizacje.pl/
http://www.dip.dolnyslask.pl/images/Ro%C5%BAne/RAMY_STRATEGICZNE_NA_RZECZ_INTELGENTNYCH_SPECJALIZACJI_DOLNEGOSLASKA.pdf
http://www.umwd.dolnyslask.pl/gospodarka/dolnoslaskie-inteligentne-specjalizacje/
http://konferencje.frse.org.pl/TIK/article/Definicje/lang:pl
https://www.istshare.eu/ict-technologie-informacyjno-komunikacyjne.html
http://mgpremium.pl/dotacje-unijne-i-fundusze-dla-firm/technologie-informacyjno-komunikacyjne
http://www.pi.gov.pl/PARP/chapter_86197.asp?soid=82834FB47ED741F29CDE89FDA2D842B1
https://www.poig.2007-2013.gov.pl/NaborWnioskow/KonkursyTerminy/Strony/Nabor_wnioskow_do_Dzialania_8_2_POIG_130114.aspx
http://www.funduszeeuropejskie.20072013.gov.pl/OrganizacjaFunduszyEuropejskich/Strony/NSS.aspx
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=URISERV%3Al34012
http://europa.edu.pl/portal/index/strony?mainSP=articles&mainSRV=europa&methid=78801222&page=attachement&aid=378&latch=0.
PO infrastruktura i środowisko. Sprawozdanie roczne z realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2012. www.pois.gov.pl
Sikora-Gaca M., Kosowska U., Fundusze europejskie w teorii i praktyce. Edukacja, gospodarka, kultura, społeczeństwo, Difin, Warszawa 2014.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
I UMÓW NA BEZPŁATNE OMÓWIENIE SZANS UZYSKANIA DOTACJI
InServices
ul. Jabłeczna 14/12,
50-539 Wrocław