
Dotacje na finansowanie projektów B+R w 2021 roku

Dotacje na finansowanie projektów B+R w 2021 roku
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Szybka ścieżka to największy krajowy program na finansowanie projektów badawczo-rozwojowych. Wsparcie można uzyskać na projekty badawcze obejmujące badania przemysłowe i prace rozwojowe lub wyłącznie prace rozwojowe mające na celu opracowanie innowacji produktowej lub procesowej. Sfinansować można również prace przedwdrożeniowe, jeżeli są ściśle związane z realizowanym projektem. W 2021 roku zaplanowano jeden konkurs w ramach Szybkiej Ścieżki, który został ogłoszony 15 lutego.
Szybka ścieżka – konkurs na finansowanie działalności badawczo-rozwojowej
Nabór wniosków jest dedykowany sektorowi MŚP i dużym przedsiębiorstwom oraz konsorcjom. Odbędzie się w dwóch turach, z których pierwsza kończy się 12 czerwca i dotyczy wyłącznie dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów, a druga 4 maja 2021 roku i dotyczy wyłącznie MŚP i konsorcjów. Tegoroczny konkurs jest przewidziany wyłącznie dla regionów słabiej rozwiniętych, czyli wszystkich województw poza województwem mazowieckim.
Szybka ścieżka to jeden z najważniejszych programów realizowanych przez NCBR i największy program bezzwrotnego wsparcia z Unii Europejskiej, przeznaczonego na finansowanie badań i rozwoju (B+R) realizowanych przez przedsiębiorstwa i konsorcja. Szybka ścieżka, czyli poddziałanie 1.1.1 jest częścią Programu Operacyjnego inteligentny Rozwój (POIR) i posiada budżet na poziomie 1,88 mld euro w perspektywie finansowej 2014-2020. Szybka ścieżka jest programem celowym, tzn. dofinansowanie przeznaczone jest na prowadzenie prac R&D nastawionych na opracowanie innowacyjnych produktów, usług czy technologii wpisujących się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Dotacje na badania i rozwój dla firm w ramach Szybkiej ścieżki sięgają nawet 80% i mają na celu zachęcenie przedsiębiorstwa do inwestycji w innowacje, które są jednym z ważniejszych czynników zwiększania konkurencyjności. Środki są rozdysponowane w trybie konkursowym, w ramach którego wyłaniane są projekty najlepiej wpisujące się w kryteria oceny m.in.: nowość rezultatów, opłacalność wdrożenia, zapotrzebowanie rynkowe, zasoby do realizacji projektu i adekwatność prac B+R i kosztów.
Kto może ubiegać się o dotacje?
Grupą docelową programu Szybka ścieżka są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z całego kraju, z wyłączeniem województwa mazowieckiego. Konkurs jest skierowany do przedsiębiorców chcących pozyskać dotacje na badania i rozwój na realizację projektu samodzielnie lub przy współpracy z innymi podmiotami na zasadzie podwykonawstwa. Dofinansowanie w ramach Szybkiej ścieżki jest skierowane także do przedsiębiorstw chcących realizować projekt w konsorcjum z innym przedsiębiorstwem lub jednostką naukową, z zastrzeżeniem, że liderem projektu może być tylko przedsiębiorstwo.
Przedmiot konkursu
Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe, albo tylko prace rozwojowe (projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych nie mogą uzyskać dofinansowania). Uzupełnieniem wsparcia na projekty B+R może być dofinansowanie prac przedwdrożeniowych, rozumianych jako działania przygotowawcze do wdrożenia wyników prac B+R na rynek w działalności gospodarczej. Głównym celem konkursu jest zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw dzięki wykorzystaniu rezultatów prac B+R.
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
Koszty kwalifikowalne w konkursie obejmują cały proces tworzenia innowacji, w tym koszty budowy prototypów czy demonstratorów technologii. Koszty, które nie mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych mogą być finansowane z kosztów pośrednich stanowiących maksymalnie 25% pozostałych kosztów z wyłączeniem podwykonawstwa.
Przykładowe koszty kwalifikowalne:
- wynagrodzenia,
- prace podwykonawców (maks. 60% całkowitych kosztów kwalifikowanych),
- amortyzacja lub odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń służących celom badawczym,
- wartości niematerialne i prawne w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej,
- dzierżawa i wieczyste użytkowanie gruntów,
- amortyzacja budynków,
- materiały oraz sprzęt laboratoryjny,
- koszty utrzymania linii technologicznych,
- wynajem powierzchni laboratoryjnej,
- elementy służące do budowy, na stałe zainstalowane w prototypie instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej,
- promocja projektu,
- audyt zewnętrzny,
- koszty pośrednie
Szybka ścieżka – poziom dofinansowania i maksymalna wartość inwestycji
Maksymalna wartość dofinansowania, o jaką można się ubiegać w Konkursie Szybka ścieżka, to 50 mln euro. Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzaju prac wykonywanych w projekcie oraz od statusu wielkości przedsiębiorstwa.
Środki na dofinansowanie projektów wyłonionych w pierwszym konkursie horyzontalnym dedykowanym MŚP i dużym to 300 000 000 złotych (słownie: trzysta milionów złotych).
Sektor MŚP:
Maksymalny poziom wsparcia na badania przemysłowe:
- 80% w mikro i małych przedsiębiorstwach
- 75% w średnich przedsiębiorstwach
Maksymalny poziom wsparcia na prace rozwojowe
- 60% w mikro i małych przedsiębiorstwach
- 50% w średnich przedsiębiorstwach
Maksymalny poziom wsparcia na prace przedwdrożeniowe:
- 90% w ramach pomocy de minimis
- 50% w ramach pomocy na usługi doradcze dla MŚP
Duże firmy:
- Maksymalny poziom wsparcia na badania przemysłowe: 65%
- Maksymalny poziom wsparcia na prace rozwojowe: 40%
- Maksymalny poziom wsparcia na prace przedwdrożeniowe: 90% ramach pomocy de minimis.
Preferencje i inne istotne informacje
Od ubiegłego roku, w ramach jednej procedury konkursowej, o dofinansowanie mogą starać się zarówno MŚP, duże przedsiębiorstwa, a także konsorcja przedsiębiorców i jednostek naukowych. W praktyce: MŚP lub duże firmy mogą ubiegać się o granty samodzielnie, w partnerstwie lub we współpracy z uczelniami czy instytutami naukowymi. To przedsiębiorca decyduje jaka forma współpracy umożliwi mu najlepsze zaplanowanie, przygotowanie i realizację projektu badawczo-rozwojowego.
W tegorocznej edycji konkursu zmianie uległy kryteria wyboru projektów, jednak cel programu pozostał taki sam. Szybka ścieżka finansuje badania przemysłowe i prace rozwojowe związane z opracowaniem nowych lub znacząco ulepszonych produktów, usług czy technologii, wpisujących się Krajowe Inteligentne Specjalizacje.
Główne atuty „Szybkiej Ścieżki” to do tej pory m.in. wysoka alokacja czy minimum formalności. Obecnie cała dokumentacja konkursowa została radykalnie uproszczona. Dzięki jasności języka i nowej szacie graficznej z pomocnymi odesłaniami dokumenty stały się łatwiejsze w odbiorze, a tym samym bardziej zrozumiałe dla zainteresowanych. Liczba kryteriów wyboru projektów w nowym konkursie została zredukowana do 13. Najistotniejsze elementy oceny projektu znajdują się teraz w kryteriach punktowanych, ponieważ skala punktowa daje szerszą możliwość oceny i większą szansę na pozytywną ocenę niż skala zerojedynkowa. Sam opis kryteriów jest też bardziej klarowny i krótszy niż dotychczas.
Największe zalety konkursu Szybka ścieżka – dotacje na finansowanie B+R
- szybka procedura rozpatrywania wniosków – do 90 dni,
- 25% ryczałt naliczany od całkowitej wartości projektu na wydatki, których nie trzeba dokumentować,
- zaliczkowanie do 90% dofinansowania,
- możliwość zlecania prac podwykonawczych B+R do 60% kosztów kwalifikowanych,
- możliwości dofinansowania prac przedwdrożeniowych do 20% kosztów całego projektu
Kluczowe kryteria oceny programu:
- istota projektu, w tym ocena celu projektu, przyjętej metodologii badawczej oraz nowość rezultatów
- realizacja projektu, w tym ocena sposobu realizacji oraz zarządzania projektem, ocena zespołu projektowego oraz zasobów technicznych
- wdrożenie wyników projektu czyli ocena kwestii własności intelektualnej oraz zapotrzebowanie rynkowe i opłacalność wdrożenia na terenie RP
Elementem oceny projektu jest spotkanie panelu z wnioskodawcą w siedzibie NCBR. Spotkanie trwa maksymalnie 90 minut.
Termin naboru
Szybka Ścieżka dla przedsiębiorców (MŚP, duże) oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych) realizujących projekt poza województwem mazowieckim – 1/1.1.1/2021, budżet 300 mln zł. Ogłoszenie konkursu 15 lutego 2021 r., nabór wniosków od 22 marca 2021r. do 4 maja 2021 r.
Konkurs podzielony jest na dwie rundy:
- I runda (tylko dla dużych przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów) – nabór wniosków od 22 marca do maksymalnie 12 kwietnia 2021 r.
- II runda (tylko dla MŚP oraz ich konsorcjów) – od 13 kwietnia do maksymalnie 4 maja 2021 r., do godz. 16:00.
Ważna informacja: z uwagi na kończące się środki na dofinansowanie projektów w ramach POIR, nabór wniosków w danej rundzie konkursu zostanie zamknięty, gdy suma wartości dofinansowania w złożonych wnioskach w ramach tej rundy przekroczy 500% jej alokacji (z zastrzeżeniem, że nabór wniosków w rundzie będzie trwał co najmniej 7 dni).Termin oceny projektów wynosi do 90 dni od zamknięcia naboru wniosków