Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej
Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
11 października br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawili założenia pilotażowego programu „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej”. W trakcie spotkania ogłoszono nabór wniosków do pilotażu – wnioski będzie można składać od 8 listopada do 6 grudnia 2022 r. Program jest finansowany ze środków PARP, a jego budżet to 29 mln zł.
Celem programu Robogrant jest rozwój działalności gospodarczej przedsiębiorstw produkcyjnych z branży meblarskiej poprzez realizację projektów robotycznych. Środki z grantu będzie można przeznaczyć na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego. Wsparcie będzie mogło obejmować także zakup wartości niematerialnych i prawnych – w postaci m.in. oprogramowania – niezbędnych do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej.
Program skierowany jest do podmiotów, które przynajmniej w dwóch z trzech ostatnich zamkniętych lat obrotowych osiągnęły przychody ze sprzedaży nie mniejsze, niż 3 mln zł. Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 18 miesięcy i nie może rozpocząć się przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Dla kogo?
O grant w ramach naboru mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy:
1) mali lub średni (z wyłączeniem mikro) prowadzący czynną działalność gospodarczą w zakresie kodu PKD należącego do działu 31 Produkcja mebli.
O wsparcie w ramach naboru mogą ubiegać się Wnioskodawcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie podklasy kodów PKD:
- 31.01.Z Produkcja mebli biurowych i sklepowych,
- 31.02.Z. Produkcja mebli kuchennych,
- 31.03.Z Produkcja materaców,
- 31.09.Z Produkcja pozostałych mebli,
ujawnionych w KRS lub CEIDG.
2) prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru;
3) którzy osiągnęli przychody ze sprzedaży na poziomie nie mniejszym, niż 3 miliony złotych, przynajmniej w dwóch z trzech zamkniętych lat obrotowych poprzedzających rok, w którym złożyli wniosek o powierzenie grantu.
Premiowane elementy projektu
- Pierwszy zakup robota przemysłowego – Wsparcie będzie przyznane w pierwszej kolejności projektom, których Wnioskodawca na dzień składania wniosku o powierzenie grantu nie dysponował robotem przemysłowym w przedsiębiorstwie
- Stopa bezrobocia w powiecie, w którym realizowany jest projekt
- Wysokość wkładu własnego – Wnioskodawca ma możliwość otrzymania dodatkowych punktów, jeżeli zapewnia wkład własny na poziomie:
- dodatkowy 1 pkt – powyżej 30% wydatków kwalifikowalnych, ale nie więcej niż 40%;
- dodatkowe 2 pkt – powyżej 40% wydatków kwalifikowalnych
Koszty kwalifikowalne
- nabycia, montażu, instalacji i uruchomienia nowych środków trwałych w postaci robotów przemysłowych
- nabycia, montażu, instalacji i uruchomienia pozostałych nowych środków trwałych w postaci maszyn i urządzeń komplementarnych do robotów przemysłowych
- nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do instalacji i integracji nabywanych środków trwałych z parkiem maszynowym w celu ich prawidłowego uruchomienia.
Terminy programu
Wnioski w pilotażu mogą być składane od 8 listopada 2022 r. do 6 grudnia 2022 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00).
Jeżeli kwota wnioskowanego wsparcia finansowego w złożonych w naborze wniosków przekroczy 120% kwoty przeznaczonej na wsparcie projektów, termin składania wniosków może ulec skróceniu, o czym PARP poinformuje na stronie naboru.
Ocena projektów trwa do 120 dni liczonych od dnia zakończenia naboru.
Okres realizacji projektu rozumiany również jako okres kwalifikowalności wydatków, nie może przekraczać 18 miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia realizacji projektu określonego we wniosku.
Realizacja projektu nie może nastąpić przed rozpoczęciem okresu kwalifikowalności wydatków, tj. wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą na rozwój muszą zostać poniesione po dniu złożenia wniosku o powierzenie grantu.
W czym możemy pomóc?
Planując pozyskanie dofinansowania swoich inwestycji z UE przedsiębiorcy powinni również zwrócić uwagę na to, żeby ich przedsięwzięcia były nie tylko rentowne, ale spełniały wymogi w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Już w mijającej perspektywie finansowej często punktowane były działania właśnie z tego zakresu, w tym m.in. wspieranie powstawania nowych miejsc pracy, aktywizacja bezrobotnych, a także zaangażowanie w to, aby wytwarzany produkt czy świadczona usługa były przyjazne środowisku naturalnemu.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele instrumentów finansowych i programów, dzięki którym mogą pozyskać fundusze na swoją działalność. Istotne jest, aby jak najlepiej i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowali się do napisania wniosków.
Nasza firma, posiada wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych. Zespół tworzą profesjonalni pracownicy którzy wiedzą, jak skutecznie aplikować o dotacje unijne na wymarzoną inwestycję. Pamiętaj, uzyskanie dotacji unijnych nie musi być problematyczne. Rzetelna pomoc i fachowe doradztwo to sposób, jak zawalczyć o wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej.