
DOTACJA NA ZAKUP OPROGRAMOWANIA

DOTACJA NA ZAKUP OPROGRAMOWANIA
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
10 września został ogłoszony konkurs w ramach realizacji Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój obejmujący wsparcie w zakupie i wdrożeniu innowacyjnych technologii. Dotacja może zostać przeznaczona na zakup praw autorskich do oprogramowania lub innych wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Poziom dofinansowania wyniesie nawet 70% wydatków objętych pomocą de minimis.
Dofinansowanie wdrożenia innowacyjnej technologii w postaci zakupu wartości niematerialnych i prawnych
Sieć otwartych innowacji to projekt unijny dedykowany budowaniu kultury otwartych innowacji. Jego celem jest wspieranie transakcji transferu technologii do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce potwierdzonych Opinią o innowacyjności wydaną przez niezależną instytucję akredytowaną. Dofinansowaniu podlega zakup innowacyjnych rozwiązań, których dawcami mogą być podmioty z całego świata. W ramach projektu można uzyskać granty na usługi doradcze, w ramach których przedsiębiorcy otrzymują wsparcie merytoryczne oraz pomoc w przygotowaniu transakcji transferu technologii i wdrożeniu innowacyjnego rozwiązania oraz granty na transfer technologii zapewniające częściowy zwrot kosztów zakupu oprogramowania, licencji, patentu lub know-how rozwiązania, dzięki któremu przedsiębiorcy staną się bardziej konkurencyjni i zwiększają swoją produktywność.
O dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty polegające na wprowadzeniu (wdrożeniu) przez MŚP innowacji poprzez zakup i wdrożenie nowej technologii – w tym również wykorzystanie technologii cyfrowych.
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
Projekt Sieć Otwartych Innowacji zapewnia refinansowanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych o charakterze innowacyjnym takich jak:
- patenty lub zgłoszenia patentów
- wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych
- wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych
- prawa autorskie do oprogramowania (z wyłączeniem programów do obsługi działalności administracyjnej, np. oprogramowanie biurowe, oprogramowanie księgowe, systemy operacyjne komputerów osobistych, itp.)
- prawa do chronionych odmian roślin
- topografia układów scalonych
- know-how
Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się tylko koszty nabycia Technologii, tj. koszt zakupu lub uzyskania licencji do Technologii. Koszt wdrożenia Technologii nie jest objęty Grantem. Kosztami kwalifikowanymi w projekcie nie są także: VAT, wynagrodzenia pracowników, wynagrodzenia podwykonawców, szkolenia pracowników, analiza przedwdrożeniowa czy zakup innych środków trwałych niezbędnych do wdrożenia.
Kto może ubiegać się o dotacje?
O dofinansowanie w ramach działania mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu całej Polski.
Działaniem obligatoryjnym w ramach konkursu jest wdrożenie innowacji produktowej lub procesowej definiowanej jako wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu. Potwierdzeniem innowacyjności przedmiotu projektu jest obowiązkowe załączenie Opinii o innowacyjności wydanej przez podmiot akredytowany.
Przedmiot projektu musi wpisywać się w co najmniej jedną branżę wskazaną w Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach, tj.
- ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO
- BIOGOSPODARKA ROLNO-SPOŻYWCZA, LEŚNO-DRZEWNA I ŚRODOWISKOWA
- ZRÓWNOWAŻONA ENERGETYKA
- GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM – WODA, SUROWCE KOPALNE, ODPADY
- INNOWACYJNE TECHNOLOGIE I PROCESY PRZEMYSŁOWE (W UJĘCIU HORYZONTALNYM)
Opracowanie dotyczące wybranych rodzajów działalności gospodarczej wykluczonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach POIR, wynikających z zakazu udzielania pomocy publicznej w określonych sektorach działalności gospodarczej w ramach zidentyfikowanego rodzaju pomocy publicznej, dostępne jest na właściwej stronie internetowej POIR pod adresem domeny internetowej: https://www.poir.gov.pl/media/9258/Opracowanie_PKD_wykluczone_POIR_Lipiec_2015_1_fin.pdf
Poziom dofinansowania i wkład własny
Wsparcie przyznawane jest w formie grantu, czyli refinansowania poniesionych kosztów, którego wielkość jest uzależniona od lokalizacji (a dokładniej województwa), w którym zostanie wdrożona innowacja.
Rodzaj pomocy i zakres wsparcia dla działania:
Wsparcie udzielane w formie regionalnej pomocy inwestycyjnej lub pomocy de minimis.
- Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowanych: 70%
- Minimalna wartość dofinansowania projektu: 150 tys. PLN
- Minimalna wartość dofinansowania projektu: 200 tys. EUR
Budżet konkursu wynosi 5,5 mln zł, ale kwota może zostać zwiększona do czasu ostatecznego zakończenia Konkursu. W projekcie nie jest przewidziane stosowanie systemu zaliczek.
Warunki udzielania pomocy de minimis
Maksymalna intensywność na pokrycie kosztów kwalifikowalnych w pomocy de minimis wynosi 70%. Ponadto:
- Grantobiorca nie może przenieść praw do Technologii, ani udzielić na nią licencji, sublicencji w trakcie trwania Projektu oraz przez Okres trwałości Projektu;
- podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości;
- stanowić aktywa przedsiębiorcy otrzymującego pomoc i pozostanie związana z Projektem przez Okres trwałości Projektu;
- być nabyta na warunkach rynkowych od osób trzecich, które nie będą Powiązane z Grantobiorcą (kapitałowo, osobowo bądź faktycznie)
W przypadku wydatków objętych pomocą de minimis weryfikowane będzie, czy całkowita kwota pomocy de minimis dla danego podmiotu w okresie trzech lat podatkowych (z uwzględnieniem wnioskowanej kwoty pomocy de minimis oraz pomocy de minimis otrzymanej z innych źródeł) nie przekracza równowartości 200 000 euro (w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów – 100 000 euro) w okresie trzech lat podatkowych. W trakcie oceny weryfikowana będzie informacja o otrzymanej przez wnioskodawcę pomocy de minimis w oparciu o dane dostępne w systemie SUDOP (System Udostępniania Danych O Pomocy). Stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej kwoty pomocy de minimis będzie skutkowało zmniejszeniem dofinansowania lub odrzuceniem projektu podczas oceny wniosku. System przejrzystości pomocy o nazwie SUDOP jest dostępny pod adresem https://sudop.uokik.gov.pl
Warunki udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej
Wielkość refinansowania uzależniona jest od lokalizacji (a dokładniej województwa), w którym zostanie wdrożona innowacja. Technologia nie może być wdrożona w kilku lokalizacjach/zakładach. W sytuacji realizacji Projektu na terenie całego kraju lub gdy na etapie składania Wniosku nie jest możliwe wskazanie konkretnej lokalizacji, poziom intensywności wsparcia określany jest zgodnie z lokalizacją siedziby lub też zakładu/oddziału będącego głównym miejscem realizacji Projektu, tj. gdzie realizowana jest jego największa wartościowo lub najistotniejsza z punktu celu realizacji Projektu część.
Zgodnie z mapą pomocy regionalnej:


źródło: https://siecotwartychinnowacji.pl/granty-na-transfer-technologii/
Ponadto:
- Grantobiorca będzie wykorzystywał ją wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc przez Okres trwałości Projektu;
- Grantobiorca nie może przenieść praw do Technologii, ani udzielić na nią licencji, sublicencji w trakcie trwania Projektu oraz przez Okres trwałości Projektu;
- podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości;
- stanowić aktywa przedsiębiorcy otrzymującego pomoc i pozostanie związana z Projektem przez Okres trwałości Projektu;
- być nabyta na warunkach rynkowych od osób trzecich, które nie mogą być Powiązane z Grantobiorcą (kapitałowo, osobowo bądź faktycznie);
- skutkiem nabycia Technologii będzie jedna z następujących form inwestycji początkowej u Grantobiorcy,
- Grantobiorca wniesie wkład w wysokości co najmniej 25% kosztów kwalifikowalnych, pochodzący ze środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania, w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego.
Aspekt innowacyjności
Dofinansowaniu w ramach działania podlegają projektu obejmujące wdrożenie innowacji produktowej lub procesowej definiowanej jako wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu. Innowacja marketingowa czy organizacyjna nie jest innowacją technologiczną, dlatego nie zawiera się rozumieniu innowacji w tym konkursie.
Innowacja produktowa to wprowadzenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań. Zalicza się tu znaczące udoskonalenia pod względem specyfikacji technicznych, komponentów i materiałów, wbudowanego oprogramowania, łatwości obsługi lub innych cech funkcjonalnych. Innowacje produktowe (w obrębie produktów) mogą wykorzystywać nową wiedzę lub technologie bądź bazować na nowych zastosowaniach lub kombinacjach istniejącej wiedzy i technologii. Termin „produkt” jest stosowany na oznaczenie zarówno wyrobów, jak i usług.
Innowacja procesowa, czyli innowacja w obrębie procesu, to wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy. Do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania. Innowacje w obrębie procesów mogą mieć za cel obniżenie kosztów jednostkowych produkcji lub dostawy, podniesienie jakości, produkcję bądź dostarczanie nowych lub znacząco udoskonalonych produktów.
Projekt musi dotyczyć innowacji na poziomie gotowości technologicznej TRL 7 lub wyższej. Innowacja jest znana i stosowana na rynku krajowym nie dłużej niż 3 lata lub jest znana i stosowana na rynku międzynarodowym nie dłużej niż 5 lat. Potwierdzeniem innowacyjności przedmiotu projektu jest obowiązkowe załączenie Opinii o innowacyjności wydanej przez podmiot akredytowany.
Definicja technologii oraz dawcy technologii
Projekt obejmuje zakup i wdrożenie innowacyjnej technologii do działalności własnej.
Wdrożenie – uruchomienie działalności (produkcyjnej lub usługowej) opartej na nabytej Technologii (zarówno w przypadku przyznania Grantu w ramach pomocy inwestycyjnej regionalnej, jak i de minimis).
Technologia – następujące wartości niematerialne i prawne mogące podlegać komercjalizacji i wdrożeniu w gospodarce, będące przedmiotem oceny w Konkursie: patenty lub zgłoszenia patentów; wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych; wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych; prawa autorskie do utworów stanowiących oprogramowanie, z wyłączeniem praw autorskich do utworów stanowiących oprogramowanie do obsługi działalności administracyjnej Wnioskodawcy (w tym w szczególności oprogramowanie biurowe, oprogramowanie księgowe, systemy operacyjne komputerów osobistych, itp.); prawa do chronionych odmian roślin; topografia układów scalonych; know-how. Technologia może składać się z więcej niż jednej wartości niematerialnej i prawnej, o ile są ze sobą ściśle związane i uzasadnia to cel Projektu.
Dawca technologii – wybrany przez Wnioskodawcę podmiot (w szczególności osoba fizyczna, jednostka naukowa, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, bez względu na obywatelstwo/siedzibę, podmioty zagraniczne zarówno z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i spoza) dysponujący prawami do Technologii, jak również podmiot uprawniony do rozporządzania prawami do Technologii (dystrybutor), który jest stroną Umowy warunkowej dotyczącej transferu Technologii zawieranej z Wnioskodawcą.
Realizacja projektu musi być zgodna z Wnioskiem o powierzenie grantu. Nie można rozpocząć realizacji projektu przed spełnieniem się warunku zawieszającego określonego w Umowie warunkowe zostanie rozpoczęty po dniu złożenia Wniosku.
Przy wyborze Technologii Wnioskodawca nie musi stosować zasad i procedur wynikających z zasady konkurencyjności. Niemniej, Technologia musi zostać nabyta na warunkach rynkowych od osób trzecich, niepowiązanych z Wnioskodawcą.
Zrealizowanie wszystkich założeń projektowych, tj. nabycie Technologii i jej Wdrożenie musi nastąpić do dnia 31 grudnia 2022 r.
Uzasadnienie ceny technologii i Opinia o innowacyjności
Dokumenty takie jak Uzasadnienie ceny technologii czy Opinia o innowacyjności może Biorca Technologii wykonać we własnym zakresie, bez konieczności korzystania z Akredytowanych Doradców.
- Uzasadnienie ceny technologii Biorca może wykonać wspólnie z Dawcą Technologii.
- Opinię o innowacyjności może wydać szereg jednostek m.in. publicznych które mają takie umocowanie. Wymagany wzór opinii stanowi Załącznik nr 1 do Wniosku.
- Umowa warunkowa jest zawsze wykonywana samodzielnie między Biorcą a Dawcą Technologii (brak wzoru dokumentu).
Zgodnie z Regulaminem konkursu (§ 7 Zasady składania Wniosków, pkt. 5c) należy złożyć m.in.: uzasadnienie ceny technologii. Uzasadnienie ceny Technologii powinno zawierać:
- klarowny opis sposobu kalkulacji,
- analizę rynku: m.in. identyfikację produktów konkurencji, ceny analogicznych produktów, opis
- przewag przedmiotu wyceny,
- przedstawienie założeń i uzasadnienie przyjętej wysokości sprzedaży,
- przedstawienie założeń i uzasadnienie przyjętej wysokości kosztów,
W przypadku nabycia licencji na Technologię opis powinien zawierać także stawkę opłat licencyjnych wraz z jej uzasadnieniem. Ponadto stawka opłat licencyjnych powinna zostać ustalona w relacji do zakresu korzystania z praw majątkowych do technologii i innych kluczowych warunków zawieranych umów licencyjnych (wyłączność/ niewyłączność, zakres terytorialny licencji, czas trwania, pola eksploatacji/zakres korzystania, istniejące dodatkowe, poza opłatą licencyjną, świadczenia licencjobiorcy na rzecz licencjodawcy, schemat rozliczeń, istnienie pierwszeństwa nabycia praw do technologii przez licencjobiorcę).
Zgodnie z Regulaminem konkursu (§ 7 Zasady składania Wniosków, pkt. 5e) należy złożyć m.in.: opinię o innowacyjności Technologii (zgodnie ze wzorem stanowiącym Załącznik nr 1 do Wniosku), wydaną przez podmiot niezależny i niezwiązany z Wnioskodawcą oraz z Dawcą (zawierającą deklarację bezstronności), sporządzoną, na potrzeby uczestnictwa w Projekcie ARP S.A., nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem złożenia Wniosku przez:
I. instytucję wskazaną w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2, 4-7 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r., Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U z 2018 r., poz. 1668) – prowadzącą w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, taką jak: uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni, federacje, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, Polską Akademię Umiejętności.
II. centrum badawczo-rozwojowe w rozumieniu Ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 226 ze zm.) z uwzględnieniem przepisów Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki (Dz.U. Nr 96, poz. 620 ze zm.).
Zasady wypłaty środków
- Brak zaliczek
- Grant przekazywany jest Grantobiorcy w formie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych, które będą wypłacane w wysokości określonej w harmonogramie rzeczowo-finansowym Projektu.
- Refundacje wypłacane są na podstawie wniosku o płatność
- Grantobiorca ma prawo złożyć Wniosek o płatność nie wcześniej niż po zawarciu Umowy
- Grantobiorca, w sytuacji gdy Grant nie jest wypłacany na podstawie jednorazowego Wniosku o płatność, może składać Wnioski o płatność pośrednią nie częściej niż raz na 3 miesiące i nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy
Istnieje możliwość rozłożenia płatności w formie transz (płatności cząstkowych), tylko w przypadku projektów, których Okres realizacji projektu jest dłuższy niż 3 miesiące. Wniosek o płatność – dokument wypełniony i złożony przez Grantobiorcę zgodnie ze wzorem określonym przez Instytucję. Wniosek o płatność może być:
- wnioskiem o płatność pośrednią – jest to każdy wniosek o płatność wynikający z realizacji Projektu niebędący wnioskiem o płatność końcową ani wnioskiem sprawozdawczym;
- wnioskiem o płatność końcową – jest to wniosek o płatność służący końcowemu finansowemu rozliczeniu Projektu (wniosek ten, wraz z kwotami ujętymi we wnioskach poprzedzających, rozlicza 100% kosztów nabycia Technologii);
- wnioskiem sprawozdawczym – jest to wniosek służący sprawozdaniu z wdrożenia Technologii nabytej w wyniku realizacji Projektu.
Termin naboru wniosków
ogłoszenie konkursu: 10 września 2021 r.
rozpoczęcie naboru wniosków: 8 października 2021 r.
zakończenie naboru wniosków: 15 grudnia 2021 r. lub wcześniej
W czym możemy pomóc?
Planując pozyskanie dofinansowania swoich inwestycji z UE przedsiębiorcy powinni również zwrócić uwagę na to, żeby ich przedsięwzięcia były nie tylko rentowne, ale spełniały wymogi w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Już w mijającej perspektywie finansowej często punktowane były działania właśnie z tego zakresu, w tym m.in. wspieranie powstawania nowych miejsc pracy, aktywizacja bezrobotnych, a także zaangażowanie w to, aby wytwarzany produkt czy świadczona usługa były przyjazne środowisku naturalnemu.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele instrumentów finansowych i programów, dzięki którym mogą pozyskać fundusze na swoją działalność. Istotne jest, aby jak najlepiej i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowali się do napisania wniosków.
Nasza firma, posiada wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych. Zespół tworzą profesjonalni pracownicy którzy wiedzą, jak skutecznie aplikować o dotacje unijne na wymarzoną inwestycję. Pamiętaj, uzyskanie dotacji unijnych nie musi być problematyczne. Rzetelna pomoc i fachowe doradztwo to sposób, jak zawalczyć o wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Oferujemy kompleksową pomoc w przygotowaniu i rozliczeniu projektu. Pomagamy uniknąć nieprzyjemności związanych z procesem aplikowania o wsparcie, jak również uniknąć konsekwencji związanych z naruszeniem zapisów regulaminowych mogących skutkować niepozyskaniem lub koniecznością zwrotu dofinansowania.
Źródło
- https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl
- https://siecotwartychinnowacji.pl/
- https://www.poir.gov.pl/
- https://www.poir.gov.pl/strony/wiadomosci/rusza-nabor-wnioskow-w-projekcie-siec-otwartych-innowacji/
- https://www.gov.pl/web/govtech/siec-otwartych-innowacji
- https://www.parp.gov.pl/component/content/article/74601:siec-otwartych-innowacji-szansa-na-rozwoj-technologiczny
- https://granty.pl/470654/
- https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/inne-konkursy/uruchomienie-nowego-konkursu-agencji-rozwoju-przemyslu-w-ramach-projektu-siec-otwartych-innowacji