Dofinansowanie ekoinwestycji w ramach Kredytu Ekologicznego z BGK
Dofinansowanie ekoinwestycji w ramach Kredytu Ekologicznego z BGK
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Wystartował nabór wniosków na przedsięwzięcia mające na celu wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstwa – np. na nabycie urządzeń ekologicznych, instalacje ekologiczne, wymianę źródła ciepła, montaż pompy ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, budowę instalacji fotowoltaicznej.
Wystartował nabór wniosków na przedsięwzięcia mające na celu wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstwa – np. na nabycie urządzeń ekologicznych, instalacje ekologiczne, wymianę źródła ciepła, montaż pompy ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, budowę instalacji fotowoltaicznej.
Dla kogo?
• przedsiębiorstwa MŚP
• small mid-caps (do 499 pracowników)
• mid-caps (do 3000 pracowników)
Warunki programu:
• wsparcie stanowi premia ekologiczna – dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych, poniesionych przez beneficjenta na realizację inwestycji.
• wymagane uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy przez bank komercyjny.
• realizacja inwestycji musi zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który uzasadnia potrzebę i zakres wprowadzanych rozwiązań.
• warunkiem jest uzyskanie oszczędności energii pierwotnej na poziomie co najmniej 30%.
• kolejność projektów na liście do dofinansowania jest wyliczana jako stosunek poziomu oszczędności energii pierwotnej [MWh] wynikającą z dokumentu audytu do wartości wydatków kwalifikowalnych [PLN] – w przypadku spełnienia kryteriów obligatoryjnych. Na liście projektów wybranych do dofinansowania szereguje się projekty od najwyższej wartości wyliczonej według powyższego sposobu do wartości najniższej.
W ramach projektu można otrzymać wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych inwestycyjnych obejmujących:
• koszty przygotowania dokumentu audytu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, o ile wydatek zostanie poniesiony po dacie ogłoszenia naboru, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie. Wsparcie stanowi pomoc de minimis na poziomie 50% kosztów kwalifikowanych.
• koszty związane z realizacją inwestycji początkowej dotyczące zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego istniejącego zakładu. W przypadku dużych przedsiębiorstw na zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu, koszty kwalifikowalne muszą przekraczać koszty amortyzacji aktywów związanych z działalnością podlegającą modernizacji w ciągu trzech poprzednich lat obrotowych. Rodzaje wydatków kwalifikowanych:
– nabycie środków trwałych (innych niż nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości),
– nabycie robót i materiałów budowlanych,
– wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej.
💸 Wartość kosztów kwalifikowalnych w projekcie
Minimalna wartość całkowita projektu: brak
Maksymalna kwota dofinansowania: 50 mln zł
Maksymalna intensywność pomocy: do 80% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju pomocy, lokalizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa
⏰ Termin naboru: od 13 czerwca 2023 do 17 sierpnia 2023
Współpraca z InServices
Przedsiębiorstwo Inservices od przeszło dekady świadczy profesjonalne usługi doradcze z dziedziny pozyskiwania dotacji unijnych. Zajmujemy się kompleksowym przygotowaniem takiego projektu: od opracowania biznesplanu wraz z załącznikami, przez poprawki na etapie oceny, po sfinalizowanie dokumentów i podpisanie umowy z instytucją. Świadczymy pomoc w rozliczaniu projektów po otrzymaniu dotacji oraz prowadzimy proces odwoławczy w przypadku ich odrzucenia.
Zachęcamy do konsultacji z naszym specjalistą
📞 511-383-331
📞 693-906-651
✉️ dotacje@inservices.pl
Dodatkowe informacje:
- pierwotnie miały się odbyć dwa nabory w tym programie w tym roku, ale będzie tylko jeden
- inwestycja musi przynieść oszczędność energii pierwotnej na poziomie min. 30% w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu
- Zakres projektu określany jest na podstawie sporządzonego Dokumentu audytu. Jeżeli z Dokumentu audytu wynika, że termomodernizacja budynku nie jest zasadna (np. budynek jest nowy lub niedawno wyremontowany i spełnia wszystkie normy/wymagania) to projekt może nie obejmować termomodernizacji budynku. W takiej sytuacji projekt może obejmować inne niż termomodernizacja elementy (np. wymiana maszyn/urządzeń na bardziej efektywne energetycznie lub zakup instalacji OZE wytwarzających energię wyłącznie na potrzeby wnioskodawcy), które będą zgodne z dokumentacją konkursową. Niezależnie od zakresu projektu obowiązkowe jest spełnienie wymogu min. 30 proc. oszczędności energii pierwotnej w wyniku realizacji projektu.
- Instalacja OZE może wytwarzać prąd wyłącznie na potrzeby własne wnioskodawcy w wymiarze odpowiadającym zapotrzebowaniu procesów produkcyjnych przedsiębiorstwa. Inwestycja związana z instalacją OZE nie może dotyczyć produkcji energii elektrycznej na sprzedaż. Dopuszczalna jest jednak sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii, przy czym należy pamiętać, że moc instalacji musi być dostosowana do faktycznego zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię.
Poziom dofinansowania zgodnie z mapą pomocy regionalnej w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji projektu (limit wydatków kwalifikowanych: 50 mln EUR).
• koszty inwestycji w podniesienie efektywności energetycznej określa się przez odniesienie do podobnej, mniej efektywnej energetycznie inwestycji, która prawdopodobnie zostałaby przeprowadzona w przypadku braku dofinansowania. Inwestycja podobna mniej przyjazna środowisku oznacza porównywalną pod względem technicznym inwestycję o takich samych zdolnościach wytwórczych i wszystkich innych parametrach technicznych (z wyjątkiem tych, które są bezpośrednio związane z dodatkowymi inwestycjami w zamierzony cel). Koszty kwalifikowalne w tym przypadku to różnica między kosztami obydwu inwestycji.
Poziom dofinansowania zgodnie z mapą pomocy publicznej + 10% za regiony:
woj. małopolskie:
– pow. oświęcimski
woj. śląskie:
– pow. katowicki
– pow. sosnowiecki
– pow. tyski
– pow. bielski
– pow. rybnicki
– pow. bytomski
– pow. gliwicki
woj. łódzkie:
– pow. piotrkowski (jedynie w odniesieniu do gmin: Wola Krzysztoporska, Rozprza, Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec, Szczerców, Zelów, Gorzkowice, Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko oraz miast: Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Radomsko)
– pow. sieradzki (jedynie w odniesieniu do gmin: Działoszyn, Kiełczygłów, Nowa Brzeźnica, Pajęczno, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Czarnożyły, Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Wieluń, Wierzchlas, Widawa, Złoczew)
Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną:
Poziom dofinansowania w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji projektu (limit dofinansowania: 15 mln EUR).
• koszty inwestycji w propagowanie energii ze źródeł odnawialnych określa się przez odniesienie do podobnej, mniej przyjaznej dla środowiska inwestycji, która prawdopodobnie zostałaby przeprowadzona w przypadku braku dofinansowania. Inwestycja podobna mniej przyjazna środowisku oznacza porównywalną pod względem technicznym inwestycję o takich samych zdolnościach wytwórczych i wszystkich innych parametrach technicznych (z wyjątkiem tych, które są bezpośrednio związane z dodatkowymi inwestycjami w zamierzony cel) pomocy inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, uwzględniającej koszty dodatkowe, konieczne i bezpośrednio związane z propagowaniem energii ze źródeł odnawialnych. Koszty kwalifikowalne w tym przypadku to różnica między kosztami obydwu inwestycji.
Pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych:
Poziom dofinansowania w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji projektu (limit dofinansowania: 15 mln EUR).
• koszty związane z budową, rozbudową lub odnowieniem jednej lub większej liczby jednostek wytwórczych w celu ich eksploatacji jako efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego. Finansowana inwestycja musi stanowić integralną część efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego, a kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości; wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych (limit dofinansowania: 15 mln EUR na jednostkę wytwórczą).
Pomoc inwestycyjna na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy:
Poziom dofinansowania w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji projektu (limit dofinansowania: 15 mln EUR).
Pomoc de minimis
Pomoc może zostać przeznaczona na:
– Wydatki, które nie wynikają z Dokumentu audytu, a są przeznaczone na cele związane z Europejskim Zielonym Ładem.
– Usługi doradcze dla podmiotów innych niż MŚP.
– Koszty przygotowania Dokumentu audytu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, o ile wydatek zostanie poniesiony po dacie ogłoszenia naboru, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie.
Intensywność wsparcia: 50%.