10 BŁĘDÓW NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH PRZY ZAKŁADANIU FIRMY
10 BŁĘDÓW NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH PRZY ZAKŁADANIU FIRMY
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Optymizm nie zawsze jest sprzymierzeńcem w biznesie. Tutaj liczy się realizm i twarde stąpanie po ziemi. Żeby prowadzić firmę, nie wystarczy być pracowitym. Trzeba być świadomym czyhających na nas zagrożeń.
-
Niesprecyzowany pomysł na biznes a zakładanie firmy
Bardzo częstym błędem wśród nowych przedsiębiorców jest niedostateczne rozwinięcie własnego pomysłu. Osoba co prawda ma w głowie „ten idealny plan”, jednak często to nie wystarczy do odniesienia sukcesu branży. Bardzo ważnym aspektem jest także właściwa ocena sytuacji na rynku, brak analizy ofertę konkurencji lub też niesporządzenie business planu, a dobry plan to podstawa.
-
Mało racjonalne podejście do prowadzenia firmy
Zakładanie firmy wydaje się być z pozory proste. Początkujący przedsiębiorcy nawet na początku swojej działalności liczą na to że bez większego problemu ich firma będzie generowała milionowe zyski, nie będzie brakowało im klientów i współpracowników. Prawda jest taka, że rzadko które przedsiębiorstwo osiąga sukces w krótkim czasie. Znacznie rozsądniej jest przygotować się na 2-3 lata chude, a dopiero później zakładać większe zyski. Przedsiębiorcy zapominają także że prowadzenie własnej firmy, szczególnie na początku wymaga od nich dużego zaangażowania, jest nierzadko praca po kilkanaście godzin na dobę – również w weekendy.
-
Brak planu „B”
Wielkim ryzykiem jest nie posiadanie alternatywnego sposobu postępowania w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia. Nawet najlepszy plan zawsze może się nie powieść, należy się z tym liczyć i zawsze mieć w rękawie „plan B”. W przypadku niepowodzenia głównej działalności zapewni on środki do życia na jakiś czas.
4.Nepotyzm
Podstawowym kryterium wyboru pracownika powinny być jego kwalifikacje. Często zaś pracodawcy obsadzają kluczowe stanowiska w firmie członkami najbliższej rodziny, niekoniecznie posiadających wybitne kwalifikacje.
-
Robienie wszystkiego samodzielnie
Przedsiębiorcom często wydaje się, że wszystko zrobią najlepiej. W praktyce rzadko można spotkać prawdziwego człowieka – orkiestrę. Robienie wszystkiego samemu nie sprawdzi się na dłuższą metę, bo po pierwsze może to prowadzić do wyczerpania i braku motywacji, a po drugie są ludzie, którzy na poszczególnych rzeczach znają się lepiej. Warto zdać się na profesjonalistów w kwestii projektowania strony internetowej lub reklamy.
-
Brak konsekwencji
Aż 80 proc. firm upada po pierwszym roku działalności. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest utrata wiary w powodzenie przedsięwzięcia po pierwszych niepowodzeniach. Wielu przedsiębiorców ma słomiany zapał i poddaje się, myśląc, że tak już będzie zawsze. Statystyki mówią, że trzeba pracować aż trzy lata, aby móc czerpać konkretne zyski z działalności. Do tego potrzebne są jednak determinacja i wytrwałość, a także długotrwała motywacja do ciężkiej pracy.
-
Niedostateczna wiedza
Dużym problemem wśród młodych przedsiębiorców jest niedostateczne doświadczenie i wiedza. Nie radzą sobie wtedy z prowadzeniem firmy i boją się do tego przyznać i zapytać kogoś bardziej doświadczonego o radę. Strach ten nierzadko wynika z obawy przed wygłupieniem się bądź kradzieżą genialnego pomysłu. Tymczasem są osoby chętne do pomocy i udzielenia dobrej rady, często nawet bezpłatnie. Wiele z nich aktywnie uczestniczy na forach internetowych związanych z danym biznesem. Warto poznać konkurencję porozumieć się z nimi w sprawie współpracy na lokalnym rynku. Z kolei organizacje zrzeszające przedsiębiorców często organizują darmowe szkolenia.
-
Oszczędność kosztów na działania reprezentacyjne
Bardzo ważnym aspektem firmy jest jej wizerunek. Warto zadbać o to aby siedziba firmy była reprezentatywna, strona internetowa schludna itp. To samo tyczy się samochodu, odzieży reprezentacyjnej, a także sposobu, w jaki traktujemy partnerów biznesowych. To wszystko może wpływać na to co o nas myślą partnerzy i klienci. W niektórych przypadkach warto wydać trochę więcej (i ewentualnie zaliczyć to do kosztów reprezentacji), aby pokazać klasę i prestiż.
-
Brak oszczędności
Zawsze należy liczyć się z tym, że mogą przytrafić się niespodziewane wydatki a jeżeli firma nie ma środków, aby spłacać swoje zobowiązania, może szybko zostać postawiona w stan upadłości. Wydawanie wszystkiego na bieżące wydatki prędzej czy później będzie miało swoje negatywne skutki. Aby uniknąć zaistniałej sytuacji należy zabezpieczyć sobie oszczędności
,które też istotne w przypadku planowania inwestycji w firmie. Jeżeli musimy zapłacić pracownikom, dostawcom i wszystkim urzędom, trudno bez zaciągania dodatkowego zobowiązania wydobyć kilkanaście lub kilkaset tysięcy na rozwój firmy.
-
Brak wystarczających środków
Brak wystarczających środków na założenie i prowadzenie firmy to przeważnie kluczowy problem każdego przedsiębiorcy.
Nie wynika to jednak bezpośrednio z błędnych decyzji, a przeważnie z braku wystarczającej wiedzy. Nie każdy ma na starcie zdolność kredytową, aby środki na założenie pozyskać z banku. Dobry business plan to jednak podstawa, jeżeli ubiegamy się o kredyt na założenie firmy. Środki w postaci dotacji lub preferencyjnego kredytu można również pozyskać z urzędu pracy. Gdy już z firma jest założona, należy skrupulatnie pilnować kontrahentów, aby regulowali w terminie należności. Zatory płatnicze były w ubiegłym roku powodem upadłości ponad 400 przedsiębiorstw.
ZANIM ZAŁOŻYSZ FIRMĘ PRZECZYTAJ CZYM JEST BIZNESPLAN
Źródło:
- www.infakt.pl/blog/prowadzenie-firmy-bledy/
- www.bankier.pl/wiadomosc/10-bledow-najczesciej-popelnianych-przy-zakladaniu-firmy-2758353.html
- www.praca-czechowice.pl/porady-dla-pracodawcow/979/bledy-ktorych-nie-powinienes-popelnic-prowadzac-firme