
Dotacje na stworzenie i weryfikację strategii ekspansji zagranicznej dla Twojego przedsiębiorstwa

Dotacje na stworzenie i weryfikację strategii ekspansji zagranicznej dla Twojego przedsiębiorstwa
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Ogłoszono kolejne rynki w ramach naboru w programie dotacyjnym POIR 3.3.1 Polskie Mosty Technologiczne. Konkurs dotyczy stworzenia i weryfikacji „szytej na miarę” strategii ekspansji zagranicznej. Projekt obejmuje dofinansowanie procesu internacjonalizacji przedsiębiorstw poprzez zaoferowanie wysokiej jakości usług doradczo-szkoleniowych. Twoja innowacyjna usługa, produkt czy technologia może zostać wsparta wypracowaną strategią ekspansji na wybrany rynek pozaunijny. Najbliższe nabory na rynki obejmują przygotowanie do wejścia na rynek: Chin, Stanów Zjednoczonych i ZEA, kolejne to Kanada, Norwegia, Japonia.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie ekspansji zagranicznej?
W konkursie mogą wziąć udział mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy charakteryzują się dużym potencjałem do internacjonalizacji swoich produktów, usług lub technologii. Są wśród nich przedsiębiorcy, których działalność wpisuje się w tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS). Z programu skorzystają także mali przedsiębiorcy, którzy planują zwiększenie wolumenu eksportu lub rozważają inwestycje na rynkach zagranicznych. Grant mogą również otrzymać innowatorzy, poszukując partnerów zagranicznych do realizacji prac badawczo – rozwojowych (B+R) i zewnętrznych źródeł finansowania tej działalności.
Przedmiot konkursu
W 2018 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu rozpoczęła realizację sześcioletniego projektu zindywidualizowanego wsparcia MŚP w umiędzynarodowieniu innowacyjnej oferty sektora MSP na rynkach pozaunijnych – Polskie Mosty Technologiczne (PMT).
Projekt Polskie Mosty Technologiczne wyposaża firmy w profesjonalne narzędzia przygotowujące je do wyjścia poza Europę i skutecznego poruszania się w zupełnie nowym środowisku biznesowym, na aż 20 rynkach pozaunijnych. W założeniach projektu jest realizacja czterech naborów rocznie, po maksymalnie 50 przedsiębiorców każdy.
Granty powierzane są w celu wsparcia procesu ekspansji zagranicznej polskich MŚP, posiadających odpowiedni potencjał rozwoju, dążących do:
- zwiększenia wolumenu eksportu lub
- podjęcia działań inwestycyjnych na rynkach zagranicznych lub
- znalezienia partnerów zagranicznych do realizacji prac badawczo–rozwojowych
Realizacja projektu składa się z dwóch następujących etapów:
- Etap krajowy – przygotowawczy, podczas którego odbywają się seminaria, warsztaty i konsultacje z ekspertami, będące wsparciem w utworzeniu strategii ekspansji.
- Etap zagraniczny – etap wdrażania strategii, obejmujący maksymalnie miesięczny pobyt dwuosobowego zespołu Grantobiorcy w wybranych kraju.
Co możemy sfinansować w ramach konkursu?
W ramach dofinansowania można otrzymać dotacje unijne na m. in:
- koszty doradztwa związane z przygotowaniem produktu/usługi/technologii do certyfikacji,
- koszty doradztwa dotyczące: wzornictwa opakowań, projektowania katalogów i opisów technicznych produktów, projektowania logotypów i marek produktowych,
- koszty doradztwa związane z weryfikacją prawną i techniczną dokumentów,
- koszty doradztwa związane z uzyskaniem ochrony własności intelektualnej za granicą,
- koszty doradztwa związane z zakupem wartości niematerialnych i prawnych,
- koszty tłumaczeń,
- koszty związane z uczestnictwem m.in. w konferencjach branżowych, imprezach targowo – wystawienniczych i programach dot. internacjonalizacji,
- koszty związane z działaniami promocyjno-informacyjnymi nieprzekraczające 10% wartości zaliczki.
- organizacją przedsięwzięć, takich jak: sesje prezentacyjne, spotkania biznesowe typu B2B i B2C, spotkania networkingowe organizowane przez organizacje otoczenia biznesu,
- udostępnieniem powierzchni biurowej i urządzeń biurowych.
Poziom dofinansowania i maksymalna wartość inwestycji
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych to aż 200 000 zł. Wsparcie przyznawane jest w formie de minimis.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi nawet do 100%.
Sposób i termin składania wniosków
Obecny nabór, który dotyczy Chin, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczyna się 23 września, a zakończy się w listopadzie 2019 roku. Planowany termin jego rozstrzygnięcia to I kwartał 2020 roku. Uruchomienie kolejnego naboru planowane jest na 21, a rynkami docelowymi będą Kanada, Norwegia, Japonia.
Projekt Polskie Mosty Technologiczne współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. PMT zostanie zrealizowany w latach 2018-2023.
Dowiedz się więcej o ekspansji zagranicznej
Pomoc w otrzymaniu dotacji, a także więcej informacji o tym jak pozyskać dotacje unijne możesz uzyskać kontaktując się z nami pod adresem lub zadając pytanie w komentarzach.
Więcej informacji o konkursie dot. ekspansji zagranicznej uzyskasz na stronie:
https://soe.paih.gov.pl/
Natomiast informacje o innych konkursach i możliwościach dofinansowania ekspansji zagranicznej oraz rozwinięcia eksportu uzyskasz na naszym blogu:
http://inservices.pl/eksport-dofinansowanie/