SŁOWNIK POJĘĆ: KONSORCJUM
SŁOWNIK POJĘĆ: KONSORCJUM
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Konsorcjum, jest to organizacja, która zrzesza kilka podmiotów gospodarczych na wyznaczony czas oraz w konkretnie ustalonym celu. Są one zazwyczaj tworzone na potrzeby dużych lub ryzykownych inwestycji.
Celem przyświecającym zawiązaniu konsorcjum jest wspólne działanie w przedsięwzięciu, które często przekracza możliwości finansowe jednego przedsiębiorstwa.
Nie jest ono podmiotem gospodarczym i nie ma obowiązku być rejestrowane ani mieć oddzielnej nazwy oraz siedziby. Wszystkie podmioty go tworzące są w pełni niezależne w dotychczasowych przedsięwzięciach. Natomiast w tych związanych z konsorcjum, muszą realizować wspólną politykę finansową objętą porozumieniem.
Przy zawieraniu takiej organizacji, można ustalić, który z podmiotów lub osób będzie upoważniony do reprezentowania organizacji na zewnątrz. Przy czym warto nadmienić, że nie ma ograniczenia co do ilości reprezentantów – może to być jeden lub kilka podmiotów, a nawet osoba trzecia.
Takie reprezentowanie powinno mieć swoje umocowanie prawne. Zazwyczaj sporządzana jest dodatkowa umowa pomiędzy członkami konsorcjum, a wyznaczonymi reprezentantami.
Taka organizacja nie posiada wspólnego majątku. Chociaż może posiadać wspólne konto rozliczeniowe, a wszelkie działania związane z płatnościami regulowane są poprzez wyznaczonego reprezentanta/reprezentantów.
Według prawa w przypadku takiej organizacji odpowiedzialność za zobowiązania występuje najczęściej w dwóch wypadkach:
- gdy jeden z członków zaciągnął zobowiązania w imieniu własnym, a nie konsorcjum, wówczas odpowiada tylko on, a nie cała organizacja
- gdy zobowiązania zostały zaciągnięte przez całe konsorcjum, wówczas wszyscy członkowie organizacji odpowiadają solidarnie.
Dzięki utworzeniu konsorcjum z jednostkami naukowymi, uczelniami, IOB, przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie w konkursie 1.2.1, mającym na celu tworzenie i rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw.
W ramach tego projektu maksymalna wysokość wydatków kwalifikowalnych wynosi 12 000 000 zł.
Kwoty tej wielkości ciężkie są do osiągnięcia przez jednego przedsiębiorcę, natomiast dzięki zawarciu takiej formy organizacji, kwota ta jest realna do osiągnięcia i rozwinięcia biznesu.