ROZLICZANIE DOTACJI
ROZLICZANIE DOTACJI
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Na pojęcie „rozliczanie dotacji” składają się wszystkie czynności, które dotujący wykonuje w celu merytorycznej, formalnej i rachunkowej kontroli dokumentów otrzymanych przez beneficjenta.
Dotacje dzielą się na podmiotowe i przedmiotowe i są rozliczane w różny sposób.
Dotacje podmiotowe zgodnie z przepisami art. 106 ust.2 pkt. 2 Uofp, dofinansowują bieżącą działalność ustawowo wskazanego podmiotu. W świetle prawa, do kontroli rozliczania tej dotacji nie jest upoważniona żadna jednostka samorządu terytorialnego. Jak widać w powyższym tekście, pomimo rygoru, który panuje w sprawach związanych z wydatkami publicznymi, żadne jednostki terytorialne nie mają prawa rozliczania dotacji w perspektywie szerszej niż wskazana w ustawie, dzięki której dotacja ta została udzielona. Priorytetem w tej sprawie jest sam fakt prowadzenia dotowanej działalności.
Gdy dotacja odnosi się np. do placówki oświatowej np. szkoły, dotację rozlicza się na podstawie obowiązku wykazania przez daną placówkę korekty planowanej liczby uczniów do ilości faktycznej uczniów, którzy uczęszczają do szkoły i kwoty różnicy między dotacją należną a otrzymaną. Nie ma natomiast obowiązku wykazać, na co dokładnie szkoła wydała otrzymane środki.
Dotacje przedmiotowe – o większym stopniu trudności postępowania niż w rozliczaniu udzielonej dotacji podmiotowej.
Dotacja ta jest związana z dotowaniem konkretnych, opisanych wcześniej zadań, co wiąże się z ustaleniem podstawy do naliczania szacowanych dotacji za pomocą stawek przypadających na jednostki, miar takich jak : m2, ha, m3, dm3, tona itp.
Ze względu na rodzaj rozróżnia się następujące rozliczenia dotacji:
- Ze względu na rodzaj kosztów,
- Ze względu na źródła finansowania.
Nierozliczenie lub rozliczenie po upłynięciu podanego terminu przyznanej dotacji skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności karnej, za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zgodnie z art. 8 pkt. 2 i pkt. 3 ustawy z 17 grudnia 2004r.
Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z upłynięciem terminu lub źle rozliczonymi dotacjami, poleca się korzystanie z usług organizacji, których przykładem jest nasza, wyspecjalizowanych w temacie funduszy unijnych, świadczących kompleksowe usługi w tym zakresie.
Dotacje pochodzące z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mają swoje uregulowanie w przepisach art. 145 i 146 Uofp, które zawierają opis zwrotu dotacji wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub przyznanych w nadmiernej wysokości. Tak przeprowadzone rozliczenie stanowi podstawę zwrotu dotacji wykorzystanej w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub pobranej w nadmiernej ilości. Decyzje w wyżej wymienionych sprawach podejmuje dotujący, czyli wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, natomiast odwołaniami zajmuje się samorządowe kolegium odwoławcze.
Źródła:
http://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1,85,188562,zasady-rozliczania-dotacji-ze-srodkow-unijnych.html
Tagi: dotacje