Pomoc dla firm dotkniętych pandemią COVID-19
Pomoc dla firm dotkniętych pandemią COVID-19
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z pandemią COVID-19 mogą skorzystać ze specjalnych rozwiązań, przygotowanych przez BGK we współpracy z ministerstwami i sektorem bankowym. Termin wprowadzenia poszczególnych rozwiązań z pakietu pomocowego dla firm jest uzależniony m.in. od przeprowadzenia zmian ustawowych, wymaganych notyfikacji KE, uzyskania zgód Komisji Nadzoru Finansowego oraz umów z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi. Wszystkie zaangażowane instytucje intensywnie pracują nad szybkim wdrożeniem proponowanych rozwiązań.
Wsparcie finansowe otrzymane w ramach pakietu dla firm dotkniętych pandemią jest ukierunkowane przede wszystkim na rozwój przedsiębiorstw poprzez wzmacnianie ich podstawowej działalności – oraz realizację nowych innowacyjnych projektów lub wchodzenie na nowe rynki. Pożyczki udzielane są na warunkach korzystniejszych niż rynkowe lub gdy nie jest to możliwe na warunkach rynkowych. Programy skierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), również w fazie start-up, tj. rozpoczynających własną działalność gospodarczą, realizujących przedsięwzięcia na terenie województwa dolnośląskiego, zwiększające zastosowanie innowacji w przedsiębiorstwach, przedsięwzięcia rozwojowe oraz inwestycje przedsiębiorstw, przyczyniające się do zwiększenia ich konkurencyjności. Istnieją również rozwiązania dla dużych firm, które posiadają większe ogarniczenia.
Ułatwienia w spłacie pożyczek obejmują:
- dodatkową, sześciomiesięczną karencję w spłacie rat kapitałowych dla przedsiębiorców, którzy korzystają z pożyczek lub się na nie zdecydują,
- wakacje kredytowe – możliwość wstrzymania na okres 4 miesięcy spłaty zobowiązań,
- możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki,
- możliwość nie stosowania odsetek karnych oraz nie podejmowanie działań windykacyjnych dla zaległości w spłacie zobowiązań, wywołanych na skutek COVID-19.
Termin wprowadzenia poszczególnych rozwiązań z pakietu pomocowego dla firm dotkniętych pandemia COVID-19 jest uzależniony m.in. od przeprowadzenia zmian ustawowych, wymaganych notyfikacji KE, uzyskania zgód Komisji Nadzoru Finansowego oraz umów z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi. Wszystkie zaangażowane instytucje intensywnie pracują nad szybkim wdrożeniem proponowanych rozwiązań.
Pakiet pomocy dla mikro, małych i średnich firm dotkniętych pandemią COVID-19
Systemy gwarancji
- Gwarancje de minimis – jedna z form pomocy de minimis udzielana w ramach dopuszczalnej pomocy publicznej na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Gwarancja de minimis nie stanowi dotacji pieniężnej i nie wiąże się bezpośrednio z przekazaniem środków finansowych przedsiębiorcy, nie rodzi żadnych skutków podatkowych. Gwarancje de minimis zostały wdrożone w celu poprawy dostępu do finansowania dla firm z sektora MŚP i zapewnienia oferty powszechnie dostępnych gwarancji wspierających rozwój przedsiębiorstw.
Termin obowiązywania zmian: gwarancje de minimis będą udzielane według zmienionych zasad do końca 2020 roku. - Gwarancje Biznesmax – jest bezpłatną gwarancją spłaty kredytu udzielaną z Funduszu Gwarancyjnego wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (FG POIR). Uzyskanie gwarancji wiąże się z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją. Jest to dotacja refundująca zapłacone odsetki.
Termin obowiązywania zmian: gwarancje Biznesmax będą udzielane według zmienionych zasad do końca 2020 roku.
Kwota gwarancji: do 2,5 mln euro. - Gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych (tylko średnie przedsiębiorstwa) – gwarancja spłaty kredytów z przeznaczeniem na zapewnienie płynności finansowej, udzielanych średnim i dużym przedsiębiorcom. Gwarancja obejmuje niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek oraz kosztów związanych z udzielonym kredytem. Jej zabezpieczeniem jest weksel własny kredytobiorcy.
Termin obowiązywania zmian: gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych mają być udzielane do końca 2020 roku.
Kwota gwarancji: od 3,5 mln zł do 200 mln zł
Wsparcie z wykorzystaniem środków Unijnych
- Pożyczki Unijne z Regionalnych Programów Operacyjnych – Pożyczki unijne udzielane są mikro, małym i średnim firmom na rozwój, poprawę potencjału na rynku i podniesienie konkurencyjności. Ułatwienia w spłacie pożyczek unijnych to pomoc oferowana przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji lub są nią zagrożeni.
- Kredyt na Innowacje technologiczne – to wsparcie finansowe na rozwój i podniesienie konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Finansowanie umożliwia wprowadzenie innowacji w przedsiębiorstwie. Wsparcie to premia technologiczna, która spłaca część kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji.
- Pożyczki dla Podmiotów Ekonomii społecznej – udzielane są podmiotom sektora ekonomii społecznej oraz przedsiębiorstwom społecznym. Oferowana pomoc to ułatwienia w spłacie pożyczki, z przeznaczeniem na zapewnienie płynności finansowej w firmie. Wsparcie może uzyskać przedsiębiorca, który z powodu pandemii COVID-19 ma problemy płynnościowe, lub jest nimi zagrożony.
- Pożyczki Płynnościowe POIR – pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój umożliwiają sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Jest to nieoprocentowane finansowanie udzielane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.
- Pożyczki Płynnościowe PES – to finansowanie przeznaczone dla podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Oferowana pomoc umożliwia podmiotom ekonomii społecznej sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnienie jej płynności finansowej.
- Pożyczki szerokopasmowe POPC – to wsparcie dla firm z branży telekomunikacyjnej. Oferowana pomoc to ułatwienia w spłacie pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy skorzystali bądź skorzystają z pożyczki na dostęp do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach. Wsparcie może uzyskać przedsiębiorca, który z powodu pandemii COVID-19 ma problemy płynnościowe lub jest nimi zagrożony.
Wsparcie z wykorzystaniem środków krajowych
- Przedsiębiorcza Polska Wschodnia (turystyka) – to wsparcie dla mikro, małych i średnich firm z branży turystycznej lub okołoturystycznej działających w Polsce Wschodniej. Oferowana pomoc to ułatwienia w spłacie pożyczki, z przeznaczeniem na zapewnienie płynności finansowej w firmie. Wsparcie może uzyskać przedsiębiorca, który z powodu pandemii COVID-19 znalazł się w trudnej sytuacji lub jest nią zagrożony.
- Pierwszy Biznes (Wsparcie w Starcie) – to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program oferuje nisko oprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Wsparcie skierowane jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.
System dopłat
- Dopłaty do oprocentowania kredytów – dopłata do odsetek kredytu w wysokości 2 punktów procentowych.
Pakiet pomocy dla dużych firm dotkniętych pandemią koronawirusa COVID-19
Systemy gwarancji
- Gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych – gwarancja spłaty kredytów z przeznaczeniem na zapewnienie płynności finansowej, udzielanych średnim i dużym przedsiębiorcom. Gwarancja obejmuje niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek oraz kosztów związanych z udzielonym kredytem. Jej zabezpieczeniem jest weksel własny kredytobiorcy.
System dopłat
- Dopłaty do oprocentowania kredytów – dopłata do odsetek kredytu w wysokości 1 punktu procentowego.
W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerem 511 383 331.