Polskie Mosty Technologiczne sposobem na ekspansję zagraniczną
Polskie Mosty Technologiczne sposobem na ekspansję zagraniczną
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
15 listopada w Centrum Prasowym PAIH w Warszawie odbyło się kolejne seminarium otwierające trzeci nabór wniosków w ramach Polskich Mostów Technologicznych. Po rynkach azjatyckich: Chin, Japonii i Wietnamu, to spotkanie było dedykowane rynkom Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Kenii stanowiących ostatnie rynki docelowe w tym roku. Wysoka frekwencja potwierdziła niesłabnące zainteresowanie przedsiębiorców ekspansją na rynki zagraniczne.
Aktualnie trwa nabór skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach projektu Polskie Mosty Technologiczne Poddziałanie 3.3.1 „Polskie Mosty Technologiczne”, Działanie 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw, Oś priorytetowa nr 3 – Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Projekt oferuje kompleksowe wsparcie ekspertów zewnętrznych w wypracowaniu oraz wdrożeniu strategii wejścia na zagraniczne rynki – obecnie na rynki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii.
Dla kogo?
Projekt Polskie Mosty Technologiczne (PMT) skierowany jest do innowacyjnych przedsiębiorstw charakteryzujących się szybką dynamiką wzrostu, mających potencjał do internacjonalizacji i działających w obszarze innowacji. Premiowana na etapie oceny jest działalność, która wpisuje się w tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS): zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami, innowacyjne technologie i procesy przemysłowe (w ujęciu horyzontalnym). KIS polega na określeniu priorytetów gospodarczych w obszarze B+R+I oraz skupieniu inwestycji na obszarach zapewniających zwiększenie wartości dodanej gospodarki i jej konkurencyjności na rynkach zagranicznych.
Z inicjatywy korzystają również innowatorzy, poszukujący partnerów zagranicznych do realizacji prac badawczo-rozwojowych (B+R) i zewnętrznych źródeł finansowania tej działalności.
Granty powierzane są w celu wsparcia procesu ekspansji zagranicznej polskich MŚP, posiadających odpowiedni potencjał rozwoju, dążących do:
1) zwiększenia wolumenu eksportu lub
2) podjęcia działań inwestycyjnych na rynkach zagranicznych lub
3) znalezienia partnerów zagranicznych do realizacji prac badawczo–rozwojowych.
Programem została objęta ekspansja na 20 wybranych rynków perspektywicznych – aktualnie trwa nabór na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich i/lub Kenii. Inicjatywa PMT będzie realizowana do 2023 roku.
Co można zyskać?
W ramach projektu można otrzymać maksymalne wsparcie finansowe w postaci grantu w wysokości 200 tys. zł, które można przeznaczyć na: eksperckie usługi doradcze, np. marketingowe lub prawne, niezbędne do wypracowania strategii ekspansji zagranicznej w kontekście sprzedaży produktów, usług czy technologii na wybrany rynek zagraniczny, nabywanie umiejętności i praktycznych informacji w kontekście rozwoju działalności za granicą, gromadzenie wiedzy oraz budowanie i udoskonalanie modelu wdrażania programu ekspansji czy możliwość skorzystania z przestrzeni Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
Dofinansowanie ze środków unijnych pokrywa 100% wydatków kwalifikowalnych inwestycji.
Umiędzynarodowienie produktu, usługi bądź technologii MŚP w ramach Polskich Mostów Technologicznych obejmuje dwa etapy:
-
etap krajowy: bezgotówkowe wsparcie w formie trzydniowych warsztatów i przygotowanej wspólnie z ekspertem strategii ekspansji podczas 40 h konsultacji,
-
etap zagraniczny: gotówkowe wsparcie z przeznaczeniem m.in. na usługi doradcze, działania promocyjne, udział w konferencjach.
Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedzają seminaria przygotowawcze dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem są warsztaty tworzenia zindywidualizowanej strategii ekspansji zagranicznej. Strategia powstaje z pomocą polskich i zagranicznych ekspertów, z krajów docelowych, tj.: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku (nabór odbył się w II kw. 2018), Wietnamu, Chin (w tym w Hongkongu), Japonii (III kw. 2018), Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii (obecnie). W kolejnych latach planowany jest nabór na rynki m.in.: Turcji, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Indii, Norwegii, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji i RPA. To rynki szybkiego wzrostu, wytypowane przez polski rząd jako najbardziej perspektywiczne dla rodzimych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z unikalnej wiedzy i wskazówek doświadczonych ekspertów na każdym etapie realizacji PMT, również podczas budowy relacji z lokalnymi partnerami biznesowymi, a także w ramach tzw. opieki po-projektowej.
Informacje o naborze
Aktualnie trwa ostatni w tym roku, trzeci nabór w ramach PMT, na rynki ZEA i Kenii. Rozpoczął się 19 listopada, a zakończy 21 grudnia o godzinie 16.
Złożony projekt podlega dwuetapowej ocenie: formalnej oraz eksperckiej. Aplikacje ocenione pozytywnie prowadzą do podpisania umowy o powierzenie grantu i rozpoczęcie aktywnej pracy nad strategią wejścia na rynek zagraniczny.
Firma Inservices Dotacje posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów unijnych skierowanych na ekspansję zagraniczną stanowiącą istotną część rozwoju wielu przedsiębiorstw z sektora MŚP. Oferujemy bezpłatne konsultacje i kompleksową pomoc w zakresie pozyskiwania dotacji. Planujesz ekspansję zagraniczną? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Źródła:
https://www.startup.pfr.pl/pl/program/polskie-mosty-technologiczne
https://www.parp.gov.pl/polskie-mosty-technologiczne-strategia-ekspansji-msp-3
Tagi: dofinansowanie, dotacje, dotacje unijne, dotacje Wrocław, nabór, polskie mosty technologiczne