GOTOWOŚĆ TECHNOLOGICZNA – CZYLI KIEDY WPROWADZAĆ PRODUKT NA RYNEK?
GOTOWOŚĆ TECHNOLOGICZNA – CZYLI KIEDY WPROWADZAĆ PRODUKT NA RYNEK?
By: AnnaInServices in Baza wiedzy
Gotowość technologiczna (TRL Technology Readiness Level) służy do określenia gotowości technologicznej projektu powiązanego z branżą technologiczną. Termin TRL jest często występuje w kontekście innowacyjnych projektów walczących o dotacje unijne. Jak go określić?
Poziom gotowości TRL pozwala zobrazować, ile czasu pozostało jeszcze do ostatecznego wdrożenia innowacji. Umożliwia również określenie, jakie prace trzeba będzie jeszcze wykonać. Tym samym ułatwia zaplanowanie działań oraz prawidłowe ustalenie harmonogramu zadań. Dzięki określeniu poziomu TRL jednostki finansujące projekty mogą dokonać obiektywnej oceny, czy dana innowacja ma szansę na realizację.
Poziom TRL jest wskaźnikiem uniwersalnym i można go stosować do badania zaawansowania prac B+R z różnych dziedzin.
Gotowość technologiczna w 9 poziomach
Poziom 1
Zaobserwowanie i opisanie podstawowych zasad danego zjawiska
Jest to najniższy poziom gotowości technologicznej, który obejmuje przygotowania do rozpoczęcia badań B+R. Na tym etapie formułowane są podstawowe założenia oraz wstępna koncepcja nowej technologii.
Poziom 2
Sformułowanie koncepcji technologicznej lub przyszłego jej zastosowania
Tutaj rozpoczyna się faktyczny proces opracowywania innowacji. Tworzona jest koncepcja technologiczna, która rozwiąże jasno określony problem. Na tym etapie nie ma jeszcze dowodów potwierdzających poprawność przyjętych założeń. Tworzone są narzędzia analityczne służące do symulacji i analizy założeń.
Poziom 3
Przeprowadzanie eksperymentalnie i analitycznie dowodów na słuszność koncepcji
Przeprowadzane są badania analityczne i laboratoryjne, które mają na celu zweryfikowanie zasadności założeń, na których ma bazować nowa technologia. Potwierdzenie słuszności założeń pomysłu musi być poparte rzetelnymi danymi.
Poziom 4
Przeprowadzenie weryfikacji komponentów technologii w warunkach laboratoryjnych
Gotowość technologiczna to take sprawdzenie czy podstawowe komponenty technologii integruje się między sobą oraz uzyskują ogólne odwzorowanie docelowego produktu.
Poziom 5
Przeprowadzenie weryfikacji komponentów technologii w środowisku zbliżonym do rzeczywistego
Poziom zaawansowania prototypu jest dużo wyższy względem Poziomu IV. Podstawowe komponenty technologii są zintegrowane z rzeczywistymi częściami wspomagającymi. Prototyp może zostać przetestowany w symulowanych warunkach operacyjnych.
Poziom 6
Dokonanie demonstracji technologii w środowisku zbliżonym do rzeczywistego
Poziom zaawansowania prototypu jest dużo wyższy względem Poziomu V. Przebadano już model reprezentatywny i wykazano, że produkt finalny jest możliwy do utworzenia.
Poziom 7
Dokonanie demonstracji prototypu systemu w otoczeniu operacyjnym
Prototyp jest zbliżony do finalnej technologii i jest znacznie bardziej zaawansowany niż na Poziomie VI. Technologia zostaje przetestowana w środowisku operacyjnym.
Poziom 8
Zakończenie badań i demonstracja ostatecznej formy technologii
Na tym etapie potwierdza się, że technologia działa tak jak powinna. Przeprowadza się ocenę systemów w celu potwierdzenia spełnienia założeń projektowych, włączając w to założenia odnoszące się do zabezpieczenia logistycznego oraz szkolenia.
Poziom 9
Weryfikacja technologii w środowisku operacyjnym i uruchomienie produkcji na skalę przemysłową
Jest to ostatni etap TRL. Na Poziomie 9 mamy już w pełni sprawny i przetestowany produkt, który można wprowadzić na rynek.