Dotacje na inwestycje w edukację ponadgimnazjalną – zawodową
Dotacje na inwestycje w edukację ponadgimnazjalną – zawodową
By: spec. Filip Kołodziejczyk in Baza wiedzy
Chciałbyś pozyskać dotacje unijne na inwestycje w edukację ponadgimnazjalną? Prowadzisz szkołę lub ośrodek szkolno wychowawczy? A może chcesz pozyskać dofinansowanie dla jednostki samorządu terytorialnego, związku albo stowarzyszenia? Już niebawem ruszy nabór wniosków dla beneficjentów realizujących projekty na terenie ZIT WrOF, dzięki któremu można otrzymać środki unijne!
By umożliwić dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, należy tworzyć miejsca jak najbardziej zbliżone do tych, w których docelowo mają pracować uczniowie. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizuje konkurs na pozyskanie środków, dzięki którym uczniowie zwiększą swoje szanse na zatrudnienie. W ramach realizacji projektu, będzie można m. in. zapewnić niezbędne wyposażenie pracowni, a także dostosować sale do pracy z uczniami niepełnoprawnymi i szczególnie uzdolnionymi.
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie unijne?
Dofinansowanie przeznaczone jest dla:
- jednostek samorządu terytorialnego, ich związków i stowarzyszeń;
- jednostek organizacyjnych jst;
- organów prowadzących szkoły, w tym organizacji pozarządowe;
- specjalnych ośrodków szkolno-wychowawcze.
Jakie typy projektów podlegają dofinansowaniu UE?
- Przedsięwzięcia prowadzące do poprawy warunków nauczania – zwłaszcza w zakresie zajęć matematyczno-przyrodniczych i cyfrowych.
- Przedsięwzięcia z zakresu wyposażenia w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne pracowni, zwłaszcza matematyczno-przyrodniczych i cyfrowych.
- Przedsięwzięcia z zakresu wyposażenia w sprzęt specjalistyczny i pomoce dydaktyczne do wspomagania rozwoju uczniów niepełnosprawnych i szczególnie uzdolnionych.
- Przedsięwzięcia ukierunkowane na wspieranie ukierunkowanych branżowo centrów kształcenia zawodowego oraz tworzenie w szkołach zawodowych warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej.
- Przedsięwzięcia z zakresu budowy nowych obiektów służących praktycznej nauce zawodu.
Jakie projekty mają największe szanse na fundusze UE?
Preferowane w tym konkursie będą projekty:
- dostosowujące szkoły do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
- zapewniające wyposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych i cyfrowych;
- komplementarne z przedsięwzięciami realizowanymi w obszarze edukacji współfinansowanymi z Europejskiego Funduszu Spójności.
Konkurs dotyczy projektów realizowanych na terenie ZIT WrOF, w skład którego wchodzą Gminy: Gmina Wrocław, Gmina Jelcz-Laskowice, Miasto i Gmina Kąty Wrocławskie, Gmina Siechnice, Gmina Trzebnica, Miasto i Gmina Sobótka, Miasto Oleśnica, Gmina Długołęka, Gmina Czernica, Gmina Kobierzyce, Gmina Miękinia, Gmina Oleśnica, Gmina Wisznia Mała, Gmina Żórawina, Miasto i Gmina Oborniki Śląskie.
Jakie wartości projektów i jaki poziom dofinansowania ze środków unijnych?
Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu wynosi:
- 50 000 zł w przypadku projektów dotyczących wyłącznie wyposażenia,
- 100 000 zł w przypadku pozostałych projektów.
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu, to aż 12 000 000 zł!
Wsparcie wynosi aż do 85% kosztów kwalifikowanych!
Sposób i termin składania wniosków
Nabór wniosków rusza 27 sierpnia i zakończy się 15 listopada 2018 roku. Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej poprzez generator oraz w wersji papierowej w siedzibie Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Pula środków jest bardzo duża, a możliwości ich wykorzystania są bardzo szerokie. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, uczniowie z ZIT WrOF będą mogli szybciej znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie, dlatego już dziś warto zacząć przygotowywać wniosek.